3 skuteczne wskazówki, jak chronić rośliny doniczkowe przed grzybami

Jeśli masz rośliny w domu, musisz o nie dbać jeszcze bardziej niż o rośliny na zewnątrz. Zamknięte przestrzenie są idealne do powstawania grzybów.
3 skuteczne wskazówki, jak chronić rośliny doniczkowe przed grzybami

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2023

Aby chronić rośliny doniczkowe przed grzybami, musisz podjąć działania zapobiegawcze lub działać natychmiast, gdy tylko zauważysz zmiany. Pamiętaj też, że zamknięcie roślin w pomieszczeniach stwarza warunki dla tych problemów.

Ale jak to zrobić? W tym artykule podzielimy się kilkoma wskazówkami i zaleceniami. Ale zanim przejdziemy do tematu, dobrze jest wiedzieć, które grzyby występują powszechnie w tego rodzaju roślinach i jakie znaki wskazują na ich obecność.

Rodzaje grzybów powszechnie występujących w roślinach doniczkowych

W przypadku roślin trzymanych w domu, mikroorganizmy rozwijają się w doniczkach z powodu gromadzenia się w podłożu wilgoci oraz mieszaniny zarodników i gleby. Stopniowo atakują one liście, łodygi i korzenie.

To prawda, że niektóre rośliny domowe umieszczamy na balkonach lub tarasach, ale inne pozostają w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie warunki mogą działać na ich niekorzyść. Konsekwencją jest więdnięcie lub śmierć.

Ale które grzyby atakują rośliny?

  • Botrytis: szara, mechata pleśń, produkt zimna i nadmiernej wilgoci, która zwykle uszkadza starsze rośliny.
  • Biała pleśń: znana jako Sclerotinia spp. Chociaż mówi się, że nie jest zbyt poważną chorobą, stanowi ostrzeżenie, że gatunek nie zaspokaja swoich potrzeb.
  • Rdza: choroba roślin typowa dla wilgotnych środowisk. Liście wyglądają na żółtawe, brązowe, a nawet czarne. Ponadto na tylnej stronie liści widoczne są mikrowybrzuszenia. Chociaż rośliny, które stają się żywicielami tych pasożytów, rzadko umierają, ich wygląd znacznie się zmienia.
  • Mączniak rzekomy to grzyb, który jest widoczny na górnych stronach liści. Są to białawe, przypominające proszek plamy, które rozprzestrzeniają się również na młode łodygi, owoce i kwiaty, powodując zahamowanie ich rozwoju i opadanie. Ta powłoka składa się z grzybni i bezbarwnych zarodników, wszystkie podobne do mącznej posypki.
  • Negrilla: inna nazwa to „fumagine”. Objawia się jako czarny proszek, który osłabia roślinność, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W konsekwencji utrudnia przechodzenie światła, co zaburza fotosyntezę.
Jak chronić rośliny doniczkowe przed grzybami.
Biała pleśń ma charakterystyczny wygląd, który pozwala ją szybko zidentyfikować.

Wskazówki, jak chronić rośliny doniczkowe przed grzybami

Wiedza o tym, jak wyglądają te mikroorganizmy, ułatwia ich wykrywanie i zwalczanie. Aby chronić rośliny doniczkowe przed grzybami, zaleca się przestrzeganie poniższych zaleceń.

1. Spryskaj naturalnym fungicydem

Naturalne środki są korzystne zarówno dla rośliny, jak i dla tych, którzy z nimi mieszkają. Używając tych produktów nie jesteś narażony na chemiczne zapachy i ich ewentualne niepożądane reakcje.

Pewne badania nad przeciwgrzybiczym działaniem naturalnych ekstraktów, opisane w czasopiśmie Sabre, podkreślają, że fungicydy przygotowane z Melissa officinalis hamują wzrost grzyba Aspergillus flavus.

Spośród kilku możliwych składników mleko, imbir i mięta to również dobry wybór. Poniżej przedstawiamy inne skuteczne naturalne fungicydy chroniące rośliny doniczkowe przed grzybami.

Roztwór czosnku

Czosnek, sproszkowany lub zmiażdżony i wrzucony do litra wody to jedno z zaleceń na pleśń czy mączniaka. W ekstrakcie z tych cebulek znajduje się allicyna, powiązana z właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi.

Z kolei Narodowy Instytut Techniki Rolniczej (artykuł w języku hiszpańskim) w Argentynie podkreśla czosnek jako środek odstraszający owady o właściwościach przeciwgrzybiczych, idealny do zwalczania grzybów w roślinach.

Mieszanka octu i wody

Według publikacji opublikowanej przez Postharvest Biology and Technology , ocet bambusowy połączony z gumą brzoskwiniową skutecznie zwalcza szarą pleśń. Chociaż eksperyment przeprowadzono na roślinach borówki, możliwe jest powtórzenie go na gatunkach ozdobnych.

W odniesieniu do octu jako środka grzybobójczego, International Journal of Molecular Sciences zbadał skuteczność octu drzewnego przeciwko Botrytis cinerea. W swoich testach badacze odkryli, że rozcieńczony kwas piroleanowy hamuje wzrost grzyba, co sugeruje, że substancja ta może służyć do ochrony roślin przed atakami patogenów.

Zadaniem kwasu jest modyfikacja pH mikroorganizmów. Mieszanki służące do tego celu zawierają co najmniej 3 łyżki octu na 1 litr wody.

Soda oczyszczona

Połącz 1 łyżkę sody oczyszczonej z ¼ galona wody i spryskaj liście, z góry i z dołu. To domowa receptura o pozytywnym działaniu przeciwko grzybom.

W rzeczywistości badania (artykuł w języku hiszpańskim) zrecenzowane przez Revista Mexicana de Ciencias Agrícolas analizowały skuteczność wodorowęglanu potasu jako środka grzybobójczego. W eksperymencie zmieszano tę substancję z fosforynem potasu i stwierdzono znaczne zmniejszenie częstości występowania i nasilenia mączniaka rzekomego.

2. Usuń chore liście

Odcinanie chorych liści to najszybszy i najbardziej oczywisty sposób na pozbycie się grzybów z roślin doniczkowych. Użyj nożyc ogrodowych, odetnij zainfekowane części i wyrzuć je. Pamiętaj o dezynfekcji narzędzia przed i po użyciu, a także o założeniu rękawiczek podczas ich używania.

3. Zmień doniczki

Tak jak usuwanie liści jest dobrym sposobem na pozbycie się grzyba z roślin doniczkowych, przeniesienie ich do innej doniczki jest również doskonałą opcją. Przesadź do nowej ziemi.

Przed sadzeniem należy dobrze oczyścić okaz, od liści do korzeni. Jeśli spryskasz środkiem grzybobójczym podstawę doniczki, zarodniki pleśni nie rozprzestrzenią się ponownie.

Pleśń w glebie.
Grzyby rosną również w podłożu, co może zmusić do zmiany doniczek.

Co zrobić po wyeliminowaniu grzybów z roślin domowych?

Po zakończeniu dezynfekcji rośliny zadbaj o dostosowanie ich środowiska do warunków niezbędnych dla ich zdrowia. Oznacza to, że musisz umieścić gatunek w miejscu, w którym ma wystarczającą wentylację i światło; oba te warunki pomogą mu rosnąć. Upewnij się, że w pobliżu nie ma innych roślin, przynajmniej przez jakiś czas.

Podobnie sprawdź, czy doniczka prawidłowo odprowadza wodę i czy jest czysta. Podlewaj je rano, ponieważ w nocy gleba wysycha dłużej. Dzięki tym wszystkim zaleceniom z pewnością powstrzymasz rozwój grzybów, a rośliny doniczkowe będą się dobrze rozwijać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.