Skuteczne czyszczenie zlewu sposobem na przykre zapachy

Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów w kuchni, konieczne jest regularne i skuteczne czyszczenie zlewu i jego akcesoriów. Poznaj kilka tricków, które ułatwią Ci to zadanie.
Skuteczne czyszczenie zlewu sposobem na przykre zapachy

Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2023

Dziś chcemy Wam pokazać, jak przeprowadzić skuteczne czyszczenie zlewu, od baterii po syfon. Są to dwie podstawowe części, które zawsze powinny być czyste, aby uniknąć przykrych zapachów.

Upływ czasu powoduje, że na tych akcesoriach gromadzi się kamień, rdza i resztki jedzenia. To psuje ich wygląd, ogranicza ich prawidłowe funkcjonowanie i brudzi kuchnię. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak czyścić zlew. W tym celu możesz zastosować się do wskazówek, które omówimy poniżej.

Skuteczne czyszczenie zlewu – zacznij od baterii

Skuteczne czyszczenie zlewu zaczyna się od baterii. Akcesoria te są używane bardzo często, więc to normalne, że zaczynają się brudzić i zapełniać kamieniem, które pochodzi z uzdatnianej wody.

Z drugiej strony stała wilgotność powoduje, że krany rdzewieją, tracą połysk i z czasem działają coraz gorzej. Dlatego należy odpowiednio zadbać o ich czyszczenie. Zwróć uwagę na to, jak czyścić baterie, w zależności od ich stanu.

Czyszczenie i dezynfekcja baterii umywalkowych

Do czyszczenia baterii umywalkowych i ich dezynfekcji należy używać neutralnego mydła i miękkiej szmatki. To produkty, którymi wyczyścisz część zewnętrzną.

Jeśli chodzi o dezynfekcję wewnętrznych części kranów, należy usunąć filtr i kratkę, aby zanurzyć je w roztworze jednej części octu na trzy części wody. Po kilku minutach wyjmij części i umieść je z powrotem na ich miejscu. Nie ma potrzeby spłukiwania wodą. Oprócz dezynfekcji i czyszczenia pomoże Ci to również usunąć kamień.

Usuń rdzę

Rdza pojawia się na bateriach umywalkowych z powodu wilgoci i upływu czasu. Efekt ten znacznie pogarsza ich działanie i wpływa na estetykę kuchni.

Oczywiście wszystkie te elementy mają określoną żywotność, po której po prostu należy je wymienić. Jednak zanim to zrobisz, upewnij się, że nadszedł właściwy czas. Jeśli tak nie jest, za pomocą kilku prostych sztuczek możesz zadbać o utrzymanie ich w czystości:

  • Zdobądź specjalne przeciwutleniacze chemiczne do zwalczania rdzy na tych częściach.
  • Umieść warstwę soli na zardzewiałej powierzchni kranu i dodaj do niej sok z cytryny. Pozostaw na kilka godzin i użyj miękkiej szczotki do szorowania. Na koniec spłucz wodą.
  • Zrób pastę z dwóch łyżek sody oczyszczonej i soku z połowy cytryny. Miękką szczoteczką przetrzyj nią utlenione części.
  • Zastosuj biały ocet, który dezynfekuje oraz usuwa rdzę i kamień. Jednak ta sztuczka może uszkodzić powierzchnię kranu, jeśli jest złoty. W takim przypadku pomiń ten krok.
Skuteczne czyszczenie zlewu za pomocą sody oczyszczonej
Soda oczyszczona to jeden z najskuteczniejszych naturalnych produktów do czyszczenia baterii zlewozmywakowych.

Usuń kamień z kranów

Kamień wapienny pojawia się jako plama, która przyćmiewa blask kranów, a w skrajnych przypadkach jako gruba warstwa żółtego lub czarnego koloru. To normalne, że ten związek węglanu wapnia gromadzi się w tej części. Nie oznacza to jednak, że powinien tam pozostawać.

Jak wspomnieliśmy, kamień odpowiada za skracanie żywotności i jest przyczyną różnych awarii. Przeprowadzając skuteczne czyszczenie zlewu, pamiętaj o niżej opisanych możliwościach:

  • Stosowanie chemicznego środka odkamieniającego, przynosi natychmiastowy efekt, ale zanieczyszcza wodę.
  • Pokrój i potrzyj cytrynę bezpośrednio na plamę z kamienia, tyle razy, ile to konieczne, aby go usunąć. Aby poprawić efekt, możesz zetrzeć sok z cytryny gąbką do szorowania. Jednak nie używaj tej metody, jeśli Twoje krany mają złoty kolor.
  • Ocet mieszamy z ciepłą wodą i przecieramy szmatką. Za pomocą miękkiej szczotki wyszoruj spoiny, na których również występuje kamień.
  • Stwórz pastę z sody oczyszczonej z ciepłą wodą. Zastosuj, pozwól jej zadziałać i spłucz dużą ilością wody.
  • Przetrzyj plamy z kamienia pastą do zębów. Pozwól jej działać i spłucz wodą. Zobaczysz, jak kamień zniknie.
  • Nałóż mąkę na plamy i przetrzyj je szmatką. Może się to wydawać dziwne, ale działa bardzo dobrze!

Czyszczenie baterii ze stali nierdzewnej

Ze względu na ich odporność większość ludzi woli instalować zlewozmywaki z bateriami ze stali nierdzewnej. Wymagają one jednak specjalnego traktowania podczas czyszczenia. Chociaż są bardzo dobre, nie są im obce uszkodzenia powodowane przez kamień i plamy z wody.

Akcesoria te należy czyścić płynem do naczyń lub białym octem, który należy zawsze rozcieńczać w ciepłej wodzie.

Czyszczenie syfonu

Nieprzyjemny zapach zlewozmywaka nie zniknie po wyczyszczeniu jego powierzchni i baterii. Konieczne jest uwzględnienie w rutynie syfonu.

Najczęściej trafiają do niego resztki produktów spożywczych i chemicznych. Kiedy się jednak rozkładają, zaczynają brzydko pachnieć.

Jeśli masz ten problem i utrzymuje się on nawet po wyczyszczeniu kuchni, zastosuj kilka sztuczek, którymi podzielimy się z Tobą poniżej.

Skuteczne czyszczenie zlewu
Istnieje kilka metod czyszczenia syfonu zlewozmywakowego i eliminacji przykrych zapachów. Możesz wybrać od naturalnych związków po komercyjne chemikalia.

Soda oczyszczona, ocet i wrzątek

Jeśli chodzi o skuteczne i ekonomiczne wyniki, ta sztuczka z czyszczeniem syfonu zdecydowanie wygrywa. Nie tylko eliminuje przykry zapach, ale także dezynfekuje wnętrze odpływu.

Wsyp jedną filiżankę sody oczyszczonej prosto do syfonu, a następnie zalej dwiema filiżankami octu. Należy pozwolić mieszaninie zadziałać, a następnie wlać do otworu gorącą wodę nie wdychając przy tym oparów.

Jeśli akurat nie masz octu, możesz go zastąpić sokiem z cytryny. Reakcja, która ma miejsce, jest znana jako redoks i przynosi doskonałe efekty.

Użyj wybielacza

Jeśli syfon prezentuje zbyt duże problemy, użyj mieszaniny pół szklanki wybielacza i pół szklanki zimnej wody. Wlej do zlewu i pozostaw na 20 minut. Po upływie tego czasu odkręć kran, a rozluźniony brud zostanie usunięty z syfonu.

Aby z kolei zredukować silny zapach wybielacza, możesz zakończyć czyszczenie, dodając sok z ugotowanych cytryny lub pomarańczy. Płyn ten należy wlewać na gorąco, aby piękny zapach utrzymywał się dłużej.

Codzienna rutyna czyszczenia syfonu

Ostatnia wskazówka dotycząca czyszczenia syfonu zlewozmywakowego dotyczy zapobiegania powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Aby to osiągnąć, staraj się nie wyrzucać jedzenia do kanalizacji.

W szczególności należy uważać na olej, który często jest spłukiwany do kanalizacji, ale powoduje poważne uszkodzenia. Zestala się w kontakcie z zimną wodą, tworząc warstwę, która zatrzymuje resztki jedzenia i samoczynnie się rozkłada. Ponadto wpływa na źródła wody i gatunki wodne, gdy odpady dotrą do środowiska.

Najlepiej zebrać zużyty olej do plastikowego lub szklanego pojemnika i wyrzucić go do pojemnika na surowce wtórne. Obecnie istnieją również firmy zajmujące się jego zbieraniem i przetwarzaniem.

To może Cię zainteresować ...
Czyszczenie grilla w 5 prostych krokach
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czyszczenie grilla w 5 prostych krokach

Chcesz wiedzieć, jak sobie uprościć czyszczenie grilla? Tłuszcz i przypalone resztki jedzenia są trudne do usunięcia podczas normalnego mycia.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.