Skurcze stopy – jak się ich pozbyć w kilka sekund?

Aby złagodzić skurcze, powinnismy delikatnie rozciągać mięśnie stóp. Rozciaganie zapobiegnie również skurczom, gdy uprawiamy sport.
Skurcze stopy – jak się ich pozbyć w kilka sekund?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skurcze w stopie są wynikiem przykurczu mięśni spowodowanego przebywaniem w tej samej pozycji przez długi czas lub intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi (na przykład bieganiem na długich dystansach).

Skurcze stopy mogą być zarówno krótkotrwałe, jak i dręczące nas przez dłuższy okres czasu. Przykurcz stopy zwykle wywołuje ból, napięcie mięśni i dyskomfort.

Skurcze stopy – czego są objawem?

Skurcze stopy zwykle pojawiają się tylko od czasu do czasu. U niektórych osób powtarzają się one jednak ze znacznie większą częstotliwością. Mogą być one przejawem problemów z krążeniem krwi, odwodnienia organizmu, niezdrowej diety czy zaburzeń na tle nerwowym.

Rzadko kiedy skurcze są przyczyną wizyty u lekarza. Pamiętaj jednak, że jeśli pojawiają się one często i są dokuczliwe, warto zasięgnąć porady specjalisty, który ustali przyczynę doskwierających Ci dolegliwości.

Warto mieć na uwadze fakt, że niektóre choroby objawiają się właśnie skurczami mięśni stóp i nóg. Jeśli towarzyszące Ci skurcze nie mają poważnego podłoża, możesz je złagodzić stosując się do poniższych wskazówek.

Zmęczone stopy

Skurcze stopy – wskazówki jak się ich pozbyć

  • Jeśli złapał Cię skurcz stopy, postaraj się przenieść na kilka sekund cały ciężar ciała na stopę, w której nastąpił skurcz. Podnieś drugą stopę tak, by nie dotykać nią podłoża.
  • Jeśli nosisz pełne buty lub skarpetki, zdejmij je na chwilę i odśwież stopy.
  • Zegnij palce, podnieś stopę, w której złapał Cię skurcz i oprzyj piętę o podłoże. Delikatnie poruszaj palcami i powtarzaj ćwiczenie tak długo, aż ból zacznie ustępować.
  • Poruszaj palcami do tyłu, a jeśli skurcz nie ustępuje, pomóż sobie dłońmi.
  • Aby zapobiec kolejnym skurczom, tuż po ustąpieniu pierwszego spazmu w stopie, należy jak najwięcej chodzić.
  • Jeśli skurcz utrzymuje się przez kilka minut, możesz przyłożyć na stopę ciepły okład – wysoka temperatura ma zbawienne działanie na wszelkiego rodzaju skurcze mięśni.
  • W celu zmniejszenia skurczów w stopie możesz stosować także akupresurę – przez 30 sekund uciskaj kciukiem i palcem wskazującym górną wargę.
  • Inny punkt akupresury, który przyniesie Ci ulgę, znajduje się między dużym i wskazującym palcem u nóg. Uciskaj to miejsce przez 30-40 sekund.

Domowe sposoby na pozbywanie się skurczów w stopie

Jeśli powyższe wskazówki nie przyniosły Ci ulgi, koniecznie spróbuj innych sprawdzonych domowych sposobów na pozbycie się skurczów mięśni stopy.

Masaż

Jeśli masz za sobą ciężki dzień, intensywny trening albo po prostu odczuwasz, że Twoje stopy są zmęczonedobry masaż zapobiegnie skurczom mięśni oraz złagodzi wywołany przez nie ból.

Uciskaj i masuj stopę, dzięki czemu odprężysz jej mięśnie, złagodzisz dokuczliwe skurcze oraz poprawisz krążenie krwi w stopach. Jeśli skurcze dopadają Cię w środku nocy, możesz im zapobiec, wykonując masaż stóp tuż przed pójściem spać.

Ćwiczenia rozciągające

Rozciąganie mięśni jest jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie skurczów w kilka sekund. Według Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych (AAOS) “ćwiczenia rozciągające i delikatny masaż mogą całkowicie usunąć skurcze”.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie stóp

Tego typu ćwiczenia warto wykonywać regularnie – są one doskonałym sposobem zapobiegającym skurczom mięśni, zwłaszcza jeśli na co dzień uprawiasz sport.

Ginkgo biloba

Wywar z ginkgo biloba pozwoli Ci szybko złagodzić skurcze mięśni w stopie. Zalej szklanką wody trzy łyżki liści ginkgo biloba i gotuj przez 10 minut. Odstaw na 5 minut, a następnie wypij. Natychmiast poczujesz ulgę!

Olejki eteryczne

Ciepło pomaga odprężyć mięśnie dotknięte skurczem i skutecznie zwalcza towarzyszący mu nieprzyjemny ból stopy.

Jeśli nie chcesz stosować okładów, równie dobrze możesz wykorzystać kilka kropel olejku eukaliptusowego, sosnowego, z drzewa herbacianego, rozmarynowego czy z tymianku do rozgrzewającego mięśnie masażu.

Olejek z drzewa herbacianego do masażu stóp

Zalecamy tuż po wmasowaniu olejku przykryć stopy – rezultat będzie jeszcze lepszy!

Napar z arniki

Arnika jest rośliną o bardzo silnych właściwościach stymulujących miejscowe krążenie krwi. Jednocześnie łagodzi zapalenie, bóle mięśni i dokuczliwe skurcze. Przygotuj zatem napar z arniki i przyłóż okład do miejsca, w którym nastąpił skurcz. Pozostaw na około 5 minut.

Inną opcją jest dodanie kilku kropel nalewki z arniki do miski z ciepłą wodą i zanurzyć w niej stopy na około 10 minut.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.