Skurcze podczas snu, co zmienić, aby ich uniknąć?

Aby zmniejszyć skurcze podczas snu, konieczne jest prowadzenie zdrowego stylu życia i dbanie o swoje nawyki związane ze snem. Dzisiaj powiemy ci, o co chodzi i jakie strategie pomagają je kontrolować.
Skurcze podczas snu, co zmienić, aby ich uniknąć?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy się pojawiają, skurcze podczas snu mogą obudzić zarówno osobę, która dotykają, jak i jej partnera. Reakcje te zwykle poprzedza intensywny sen lub halucynacje. Typowe dla takich sytuacji jest wrażenie spadania ze schodów lub spadanie w jakieś głębokie miejsce. Czy zdarzył ci się kiedyś taki traumatyczny sen?

Skurcze podczas snu to w rzeczywistości mimowolne szarpnięcia, które występują głównie na granicy między czuwaniem a snem. Nazywa się je również zrywaniami mioklonicznymi lub szarpnięciami hipnicznymi. Są to silne i krótkotrwałe skurcze, czy inaczej zrywy mięśni.

Chociaż mogą być niepokojące lub niewygodne, skurcze podczas snu nie stanowią tak naprawdę poważnego problemu. W rzeczywistości jest to sytuacja, której doświadcza duża część populacji.

Chociaż nie wiadomo jeszcze na pewno, dlaczego występują, wiadomo, jakie czynniki sprzyjają tym szarpnięciom. Wyjaśnimy ci je w dalszej części artykułu.

Dlaczego podczas snu występują skurcze?

Uważa się, że przyczyna skurczów sennych wiąże się z procesem przygotowania ciała do snu. W tym czasie organizm ma tendencję do spowolnienia wszystkich funkcji, takich jak oddychanie i bicie serca. Ponadto funkcje motoryczne zatrzymują się.

Wszystko to sprawia, że w czasie snu organizm nie reaguje na bodźce zewnętrzne i przechodzi w stan relaksu.

Inne teorie utrzymują, że te skurcze są pozostałością po naszych przodkach. Mówią o tym badania przeprowadzone przez Coolidge’a na Uniwersytecie w Kolorado (USA). Wykazano w nich, że szarpnięcia hipniczne mogą być archaicznym odzwierciedleniem błędnej interpretacji mózgu podczas rozluźnienia mięśni na początku snu.

To coś w rodzaju sygnału, który wcześniej ostrzegał śpiących przodków, że spadają z drzewa.

Sugeruje to, że skurcze podczas snu są pozostałością dawnych mechanizmów obronnych. Z drugiej strony, mogą być również wyzwalane przez bodźce, takie jak hałas lub światło, zgodnie z publikacją w Podręczniku MSD.

Kobieta przed zaśnięciem

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na skurcze podczas snu?

Jak dobrze wiemy, obecne tempo życia wpływa na wiele dziedzin zdrowia. Według artykułu opublikowanego przez Instytut Snu w Madrycie, sen należy do najbardziej poszkodowanych funkcji współczesnego człowieka.

Zdaniem ekspertów tej instytucji prowadzenie szybkiego tempa życia i spanie zaledwie przez kilka godzin dziennie może prowadzić do pojawienia się różnych chorób, zwłaszcza sercowo-naczyniowych, hormonalnych i immunologicznych.

Podobnie, te czynniki mogą prowadzić do mimowolnych skurczów, ponieważ wiele chorób predysponuje do ich występowania, zgodnie z artykułem opublikowanych przez Mayo Clinic. Chociaż nie wszystkie z nich udowodniono naukowo, pozostałe czynniki, które wydają się mieć wpływ, to:

  • Lęk i stres, jak wyszczególniono w badaniu opublikowanym przez Therotherapy Advances in Neurological Disorders.
  • Zmęczenie.
  • Brak snu
  • Spożycie kofeiny. Związek między tym czynnikiem a skurczami nocnymi omówiono w badaniu opublikowanym przez Seizure.
  • Stosowanie innych leków pobudzających.

Każdy rodzaj problemu, który zakłóca relaksację przed snem, może nasilać te skurcze. W rzeczywistości uważa się również, że nikotyna, a nawet ćwiczenia fizyczne mogą mieć z nimi związek, chociaż wciąż brakuje dalszych badań na ten temat.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Leki nasenne – czy warto stosować je w bezsenności?

Jak zmniejszyć skurcze podczas snu?

Ponieważ podejrzewa się, że skurcze podczas snu mogą być spowodowane niepokojem lub stresem, pierwszym krokiem jest próba zmniejszenia ich poziomu. Aby to zrobić, konieczna jest zmiana sposobu myślenia i modyfikacja niektórych nawyków.

Rutyna dnia codziennego może przy wielu okazjach wydawać się przytłaczająca, ale musimy skupić się na zachowaniu spokoju. Próba spojrzenia na rzeczy w sposób mniej drastyczny może pomóc nam zmniejszyć ten ciągły niepokój.

Podobnie kluczowe znaczenie ma prowadzenie zdrowego stylu życia. Dobra dieta i regularne, umiarkowane ćwiczenia fizyczne to niezbędne środki zapewniające dobry sen.

Chociaż wnioski te nie są ostateczne, ostatnie badanie opublikowane w Advances in Nutrition opisuje związek między zdrową dietą a długością i jakością nocnego odpoczynku.

Ponadto, pozytywne skutki aktywności fizycznej znajdują również odzwierciedlenie w sferze psychicznej. Według badań opublikowanych przez Clinical Psychology Review ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu i niepokoju.

W tym kontekście wysoce zalecaną alternatywą jest uprawianie sportów takich jak joga lub pilates, które sprzyjają relaksacji i kontrolowaniu technik oddychania.

Joga

W ramach wprowadzania zdrowszej diety konieczne jest ograniczenie spożycia kofeiny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to jeden z czynników, które mogą wywoływać skurcze podczas snu.

Wskazane byłoby również zaprzestanie palenia lub, w przypadku innych toksycznych nawyków, całkowite ich wyeliminowanie. Każda substancja pobudzająca może wywoływać skurcze podczas snu.

Wreszcie, jak sugeruje Hauri (1991), spróbuj ustalić zdrowy harmonogram snu. Postaraj się tak zorganizować dzień, aby mieć co najmniej osiem godzin na odpoczynek. Staraj się nie zabierać problemów do łóżka. Myśli, które odbierają spokój twojemu umysłowi, będą również zakłócać sposób, w jaki zasypiasz.

Przeczytaj także ten interesujący matreiał: Produkty bogate w melatoninę – sposób na bezsenność

Popraw swoje zdrowie poprzez sen

Skurcze podczas snu nie nie powinny wzbudzać Twojego niepokoju. Jeśli jednak nadmiernie zakłócają jakość Twojego snu, warto spróbować poprawić swoje nawyki.

Jak widzieliśmy, styl życia ma decydujące znaczenie dla jakości naszego snu. Poza tym, jeśli uważasz, że skurcze mogą mieć związek z jakimś powikłaniem, które wykracza poza te czynniki, nie wahaj się skonsultować się z lekarzem, aby rozwiać wątpliwości i zapobiec poważnym problemom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.