Skóra wieprzowa - czy jej jedzenie może być ryzykowne dla organizmu?

Skóra wieprzowa zawiera tłuszcze i proteiny o dużej wartości biologicznej, ale najczęściej spożywana jest w postaci smażonej, co zwiększa procentową zawartość lipidów trans w produkcie końcowym.
Skóra wieprzowa - czy jej jedzenie może być ryzykowne dla organizmu?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skóra wieprzowa to pokarm często spożywany w wielu wiejskich miejscowościach. Choć prawdą jest, że jej spożycie w miastach nie jest powszechne, to jest to produkt o ciekawej wartości odżywczej. Często spotyka się ją również na rynkach wschodnich, gdzie jest wielkim rarytasem.

Oczywiste jest, że ludzie wykorzystują praktycznie wszystko z tucznika wieprzowego. W zależności od kultury spożycie tych czy innych części jest częstsze, ale nawet podroby nadają się do spożycia przez ludzi. Chociaż należy zauważyć, że nie wszystkie elementy tego zwierzęcia mają tę samą jakość.

Jak przygotowywana jest skóra wieprzowa?

Skóra wieprzowa jest zwykle smażona. Najczęściej przyrządza się ją w garnku z tłuszczem i rumieni, aż utworzy chrupiącą skórkę. Dla wielu to rarytas, z kulinarnego punktu widzenia znany jako chicharrón czyli chrupiąca skórka wieprzowa.

Po przygotowaniu skórkę wieprzową można podawać jako pojedyncze danie lub jako dodatek do innych typów potraw. Spożywa się ją jako przystawkę, chociaż może również pełnić funkcję przekąski między posiłkami. Oczywiście to pokarm o dużej dawce energii.

Wartości odżywcze

Jak wspomnieliśmy, ze względu na metodę obróbki, której poddaje się skórę wieprzową, pokarm ten wyróżnia się swoją wysoką kalorycznością. Na każde 100 gramów produktu przypadają aż 544 kilokalorie.

Musimy uważać na ten aspekt, ponieważ brak równowagi w bilansie energetycznym powoduje przyrost masy ciała. A jak wielokrotnie wykazywano, ma negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Z punktu widzenia makroskładników, skóra wieprzowa charakteryzuje się znacznym stężeniem tłuszczu, wynoszącym 31 gramów na 100 gramów produktu. Podobnie istotna jest również zawartość białka o wysokiej wartości biologicznej, która wynosi 61 gramów na 100 gram pokarmu.

Jeśli chodzi o mikroelementy zawarte w skórach wieprzowych, warto podkreślić zawartość witamin A i B. Jak również stężenie wapnia, magnezu i żelaza.

Świnie w hodowli
Skóry wieprzowe wykorzystuje się w gastronomii do przygotowywania skwarków, lub chrupiących przekąsek, produktów o wysokiej wartości energetycznej.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również: Przyrządzanie wieprzowiny: 4 zdrowe sposoby

Korzyści zdrowotne, jakie może przynieść skóra wieprzowa w diecie

Poniżej omówimy możliwe korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania skóry wieprzowej, a także stanowisko nauki w tym zakresie.

Mniejsze ryzyko wystąpienia anemii

Niedokrwistość to patologia, która może się rozwinąć na skutek niedoboru żelaza. Powoduje objawy chronicznego zmęczenia, związanego z nieefektywnym dopływem tlenu na poziomie komórkowym.

Regularne spożywanie tego minerału zmniejsza ryzyko rozwoju choroby, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w The Medical Clinics of North America.

Lepszy stan mięśni

Białka dostarczane przez skórę wieprzową mają wysoką wartość biologiczną i dobrą strawność. Obie właściwości gwarantują jakość białka, które staje się szczególnie przydatne dla zachowania odpowiedniego stanu mięśni i tkanki beztłuszczowej.

W ten sposób spożycie skóry wieprzowej może przyczynić się do rozwoju procesów przerostowych lub naprawy mięśni.

Możliwe zagrożenia

Największe ryzyko wprowadzenia tego produktu do diety wiąże się ze sposobem jej przygotowania. Chociaż spożycie tłuszczów nasyconych i cholesterolu w diecie nie stanowi istotnego problemu dla zdrowia, nie dotyczy to jednak lipidów typu trans.

Należy wziąć pod uwagę, że skóra wieprzowa prawie zawsze spożywana jest w postaci smażonej, co powoduje zmianę przestrzennego rozmieszczenia tłuszczów, przechodząc z konfiguracji cis do trans. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Diabetes & Metabolic Syndrome, regularne przyjmowanie tych składników odżywczych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób przewlekłych. Kwasy tłuszczowe trans mają bowiem szczególną zdolność do nasilania procesów zapalnych w organizmie.

Możesz być także zainteresowany tym tematem: Znaczenie cynku w diecie: dlaczego trzeba go spożywać?

Popularność skórek wieprzowych w diecie keto

Prawdą jest, że skóra wieprzowa to pokarm, który występuje powszechnie w wielu typach diet ketogennych. Wiąże się to z jej wysoką gęstością odżywczą.

Jest w stanie dostarczyć duże ilości białka o wysokiej wartości biologicznej, a także jednonienasyconych tłuszczów i niezbędnych mikroelementów.

Jej skład sprawia, że ​​jest to produkt łatwo generujący uczucie sytości, dzięki czemu może pomóc w utrzymaniu różnych modeli odżywiania. Jednak jej spożycie nie wolne od zagrożeń związanych głównie z metodą gotowania, zwłaszcza w perspektywie średnioterminowej.

Keto
Dieta ketogeniczna, znana jako keto, uwzględnia skórę wieprzową, która generuje uczucie sytości i dostarcza białka o wysokiej wartości biologicznej.

Jak powinna być spożywana skóra wieprzowa?

Jak już wspomniano, smażenie skórki wieprzowej nie jest zalecane, a nawet przynosi szkody dla zdrowia. Istnieją jednak inne, alternatywne metody gotowania, które zapewniają większe bezpieczeństwo tego składnika. Mówimy na przykład o gotowaniu w wodzie.

To prawda jest, że gotowanie nie daje efektu chrupiącej i apetycznej powierzchni skórki, ale jest znacznie bardziej odpowiednie dla zdrowia. Można również znaleźć pewne przepisy, które zalecają duszenie tego produktu lub gotowanie w niskiej temperaturze, uzyskując potrawę znacznie wyższej jakości.

Skóra wieprzowa: pokarm o dużej gęstości odżywczej

Jak mogliśmy się przekonać, w niektórych populacjach skóra wieprzowa jest bardzo powszechnym produktem spożywczym, mimo że w diecie mieszkańców zachodnich miast rzadko można ją spotkać. Jest to jednak produkt o dużej gęstości odżywczej, dostarczający białek o wysokiej wartości biologicznej oraz tłuszczów.

W każdym razie, aby jak najlepiej wykorzystać go dla naszego zdrowia, lepiej wybrać mniej agresywną metodę przygotowania, inną niż smażenie. W ten sposób będzie można cieszyć się końcowym daniem o niższym procencie kwasów tłuszczowych trans.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70. doi: 10.1161/CIRCRESAHA.115.306883. PMID: 27230640.
  • DeLoughery TG. Iron Deficiency Anemia. Med Clin North Am. 2017 Mar;101(2):319-332. doi: 10.1016/j.mcna.2016.09.004. Epub 2016 Dec 8. PMID: 28189173.
  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647. doi: 10.1016/j.dsx.2019.03.033. Epub 2019 Mar 16. PMID: 31336535.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.