Skóra sucha u osób starszych - jak o nią zadbać?

Skóra sucha zawsze wymaga szczególnej pielęgnacji. Zwłaszcza u osób starszych. O czym należy pamiętać, aby odpowiednio o nią zadbać?
Skóra sucha u osób starszych - jak o nią zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skóra sucha u osób starszych niesie ze sobą wiele możliwych problemów. Należą do nich zaczerwienienie, podrażnienie, szorstkość, pękanie, łuszczenie się i więcej szans na siniaki. Ponieważ jednak proces starzenia się skóry jest powszechny, istnieją kroki, które można podjąć w celu zmniejszenia tych objawów. W tym artykule dowiemy się, jakiej pielęgnacji wymaga skóra sucha, zwłaszcza u osób starszych.

Skóra sucha u osób starszych – oznaki

Suchość wywołana wiekiem może w równym stopniu wpływać na różne typy skóry. To z kolei jest bardziej zauważalne w niektórych obszarach, takich jak podudzia, łokcie i fałdy. Podczas tego procesu starzenia się skóry w różnych warstwach tkanki zachodzą pewne zmiany. Na przykład warstwa rogowa naskórka, która jest najbardziej zewnętrzną warstwą, traci zdolność efektywnego magazynowania wilgoci.

Skóra właściwa traci elastyczność i gęstość na skutek zmniejszenia produkcji kolagenu, zarówno z powodu starzenia się fibroblastów, jak i niższego poziomu stymulacji mechanicznej. A w głębszych warstwach adipocyty (komórki magazynujące tłuszcz) są zmniejszone pod względem wielkości i ilości.

W konsekwencji można zaobserwować następujące znaki:

  • Zmarszczki
  • Swędzący
  • Cieńsza skóra
  • Powstają plamy
  • Utrata wilgoci
  • Pękanie i łuszczenie
  • Cięcia i rany goją się dłużej

Czynniki zwiększające suchość skóry

Starzenie się i suchość skóry u osób starszych, a także wspomniane powyżej objawy będą znacznie bardziej intensywne i zauważalne, jeśli w grę wchodzą inne czynniki. Niektórym z nich można zapobiec, a my opowiemy o nich, abyś mógł je wziąć pod uwagę.

Patologie

Według badań suchość skóry jest jednym z najczęstszych problemów u chorych na cukrzycę (50%), następnie hiperkeratoza lub pogrubienie warstwy zewnętrznej (33,5%). Ponadto w przeglądzie z 2015 r. wspomniano, że wśród objawów pacjentów poddawanych hemodializie u pacjentów z nerkami często występuje suchość skóry i swędzenie.

Kobieta z cukrzycą.
Skóra osób starszych z cukrzycą cierpi bardziej niż tych zdrowych.

Zaburzenia hormonalne

Zmiany hormonalne związane ze starzeniem się mogą również mieć duży wpływ na wygląd suchej skóry u osób starszych. W przypadku kobiet, wraz z nadejściem menopauzy i spadkiem poziomu estrogenów, wpływa to na produkcję włókien elastycznych.

Ekspozycja na słońce

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne wiąże się z rozwojem różnych chorób skóry. Ustalono nawet związek między promieniowaniem ultrafioletowym (UV) a rakiem skóry.

Brak odpowiedniego nawadniania

Brak odpowiedniego nawilżenia, w sensie spożywania niewielkiej ilości płynów w ciągu dnia, może nasilać problem suchej skóry, nie tylko u osób starszych.

Produkty kosmetyczne i higieniczne

Nadmierne używanie mydeł, dezodorantów, perfum i niektórych kremów może przyczynić się do wysuszenia. Ponadto, gdy pH produktów jest wyższe niż 8, wpływa to na naturalne natłuszczenie skóry.

Genetyczne predyspozycje

Czynniki związane z kolorem skóry mogą mieć wpływ na starzenie się i suchość wywołaną wiekiem. Według niektórych badań warstwa rogowa naskórka u osób rasy czarnej ma więcej warstw komórek niż u osób białych. Dlatego wpływ czynników środowiskowych może być mniejszy na ciemniejszą skórę.

Inne czynniki

Istnieją inne możliwe powody, dla których suchość skóry może się pogorszyć:

  • Stres
  • Palenie
  • Mieszkanie w środowisku bardzo suchym lub gdzie występuje zimne powietrze
  • Częste gorące kąpiele
  • Leki, takie jak diuretyki przeciwnadciśnieniowe, kortykosteroidy, doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwnowotworowe i retrowirusy.

Skóra sucha u osób starszych – pielęgnacja

Według badań pielęgnacja suchej skóry u osób starszych powinna być kompleksowa i obejmować kilka strategii, takich jak te, które zobaczymy poniżej.

Odpowiednie nawilżanie

Z jednej strony spożycie płynów należy zwiększyć, do co najmniej 2 litrów wody dziennie. Jednak może się to różnić w zależności od osoby. Podobnie należy zwiększyć obecność świeżych owoców i warzyw w diecie. Z drugiej strony zaleca się stosowanie miejscowych produktów nawilżających (kremy lub żele). Najlepiej nakładać je po kąpieli, aby pomóc zatrzymać wilgoć.

Ostrożność z produktami higienicznymi

Należy zachować ostrożność przy produktach higienicznych, ponieważ sucha skóra jest wrażliwa i mogą wystąpić pewne reakcje. Dlatego zaleca się unikanie roztworów alkalicznych, perfum, barwników i niektórych chemikaliów, takich jak triklosan, parabeny, formaldehyd i oksybenzon.

Unikaj zimnego, suchego powietrza

Unikaj wszystkiego, co przyczynia się do wysuszenia skóry. Dlatego jeśli mieszkasz lub pracujesz w środowisku, w którym powietrze jest bardzo suche, powinieneś używać nawilżacza. Również latem, gdy otoczenie jest bardzo gorące, lub przeciwnie, zimą, gdy temperatura spada, należy przedsięwziąć środki ostrożności, aby uniknąć zmian w bilansie wilgoci.

Zmniejsz ekspozycję na słońce

Wspomniano już, że nadmierna ekspozycja na słońce może być szkodliwa, a skóra starszych osób jest bardziej wrażliwa. Ale trzeba też wspomnieć, że działanie promieniowania ultrafioletowego ma charakter kumulacyjny. Im dłużej wystawiamy się na słońce, tym większe ryzyko powstania czerniaka.

Dlatego wychodząc na zewnątrz, należy podjąć pewne środki:

  • Unikaj godzin o największej intensywności światła słonecznego
  • Użyj kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania
  • Noś okulary przeciwsłoneczne i kapelusz
  • Noś odzież, która zakrywa i chroni
  • Spaceruj w cieniu
  • Nie używaj sztucznych metod opalania
Osoba ze zmarszczkami. Skóra sucha u osób starszych
Dbanie o suchą skórę poprawi wygląd zmarszczek, ponieważ zalecane środki będą sprzyjać produkcji kolagenu.

Unikaj gorącej wody

Niezależnie od tego, czy bierzesz prysznic, kąpiesz się w wannie, czy myjesz twarz lub ręce, należy unikać zbyt gorącej wody, ponieważ może wysuszać skórę. Najlepiej używać zimnej wody, a jeśli jest zima, ciepłej, ale nie przekraczającej 40°C.

Dbanie o swoją dietę

Dieta jest również ważna, jeśli chodzi o pielęgnację suchej skóry u osób starszych, ponieważ dieta bogata w przeciwutleniacze może redukować skutki stresu oksydacyjnego.

W związku z tym wśród produktów zalecanych dla skóry suchej znajdują się:

  • Pokarmy o dużej zawartości wody: arbuzy, melony, pomarańcze, winogrona, pomidory, ogórki, cebula.
  • Te bogate w beta-karoten: szpinak, marchew, dynia i papryka.
  • Pokarm bogaty w witaminę B: mięso, jajka i produkty mleczne.
  • Te bogate w cynk: ostrygi, sardynki, pestki dyni.
  • Pokarmy o dobrej zawartości siarki: szparagi, czosnek i inne.
  • Źródła kwasów tłuszczowych omega-3: ryby, skorupiaki i orzechy.

Kiedy iść do lekarza?

Wraz z wiekiem skóra może cierpieć z powodu pewnych zmian tekstury lub ogólnego wyglądu. Są jednak pewne oznaki, o których należy pamiętać. Na przykład swędzenie lub zaczerwienienie, które utrzymuje się w czasie.

Podobnie, chociaż mogą się łatwo formować, ważne jest, aby zwracać uwagę na siniaki, które pojawiają się bez wyraźnego powodu, zwłaszcza te, które znajdują się na częściach ciała zakrytych ubraniem.

Z kolei krety, plamy lub ślady należy oceniać z uwzględnieniem systemu ABCDE:

  • Asymetria: części znaku różnią się od siebie.
  • Granice: jeśli są nieregularne.
  • Kolor: jeśli są zmiany.
  • Średnica: ponad 0,5 cm.
  • Ewolucja: jeśli z czasem rośnie lub zmienia wygląd.

Jeśli pojawią się te lub inne objawy, a także wystąpi krwawienie, należy udać się do lekarza, aby wykluczyć możliwą formację nowotworową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gutiérrez Sánchez D, Leiva-Santos J, Sánchez-Hernández R, Gómez García R. Prevalence and evaluation of symptoms in advanced chronic kidney disease. Enferm Nefrol. 2015;  18(3): 228-236.
  • Hurlow J, Zimmaro D. Dry Skin in Older Adults. Geriatric Nursing, 2011; 32(4): 257-262.
  • Ibarra C, Rocha J, Hernández R, et al. Prevalencia de neuropatía periférica en diabéticos tipo 2 en el primer nivel de atención. Rev. méd. Chile. 2012;  140(9): 1126-1131.
  • Pons-Guiraud  A. Sensitive skin: a complex and multifactorial syndrome. Journal of Cosmetic Dermatology. 2004; 3: 145-148.
  • Toro Giraldo A, Gaviria M. Cambios intrínsecos de la piel en el adulto mayor. Revista Asociación Colombiana de Dermatología & Cirugía Dermatológica. 2006; 14(2): 129-138.
  • Varani J, Dame M, Rittie L, et al. Decreased Collagen Production in Chronologically Aged Skin: Roles of Age-Dependent Alteration in Fibroblast Function and Defective Mechanical Stimulation. The American Journal of Pathology. 2006; 168(6): 1861-1868.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.