Skąd te krosty na pośladkach? – Przyczyny i leczenie

Aby uniknąć krost pojawiających się na pośladkach, konieczna jest poprawa higieny i stosowanie neutralnych produktów, które nie podrażnią tego obszaru
Skąd te krosty na pośladkach? – Przyczyny i leczenie
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Wydaje się, jakby to było wczoraj, kiedy w okresie dojrzewania wszystkie dostawałyśmy krosty na twarzy, prawda? Na pewno cieszysz się, że ten etap już za Tobą. Jednak czasami, kiedy próbujesz przymierzyć nowe bikini, co widzisz? Krosty na pośladkach!

Musisz pamiętać, że nawet jeśli całkowicie przejdziesz przez trądzik dojrzewania, czasami, po dorastaniu, kłopotliwe krosty mogą pojawić się w naprawdę niewygodnych miejscach, takich jak pośladki.

Odkryj przyczyny, jak je poprawić i co robić.

Przyczyna

Należy pamiętać, że pojawianie się krost jest rzeczą, która dotyka nie tylko nastolatków. W rzeczywistości, kiedy jesteśmy dorośli, wydzielanie z naszych mieszków włosowych może powodować czerwone obrzęki (krosty) w podatnych miejscach. Pośladki są jednym z nich.

Pamiętaj, że przyczyny powstawania tych krost na pośladkach wynikają z pocierania skóry odzieżą, pocenia się i siedzącego trybu życia.

Nie martw się, można je leczyć odpowiednimi antybiotykami.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Trądzik torbielowaty – 6 naturalnych remediów

Ważna jest higiena

Większość krost pojawia się w miejscach, gdzie występuje dużo potu, niewielkie napowietrzenie porów i gdzie powszechne jest stosowanie syntetycznych tkanin na skórze. Dlatego też wskazane jest kilkakrotne przemycie tego obszaru produktami antyseptycznymi.

Chociaż unikanie pocenia może wydawać się trudne, ważne jest, aby pamiętać, że higiena jest kluczowa.

Higiena jest ważna
 • Kiedy bierzesz prysznic, najbardziej odpowiednie produkty do zapobiegania powstawaniu krost i utrzymywania obszaru w czystości to produkty nietłuste, antyseptyczne i bezzapachowe.

Odpowiednia bielizna

Poza zapewnianiem nam komfortu i elegancji, bielizna powinna też mieć cele powiązane ze zdrowiem. Należy wiedzieć, jakie rodzaje bielizny powinno się nosić, a jakie nie. Zalecane są tkaniny z włókien naturalnych, w przeciwieństwie do wyrobów syntetycznych.

 • Oprócz zakrywania obszaru intymnego i podkreślenia Twoich cech, bielizna pomaga skórze w interakcji między bakteriami i płynami.
 • Wybór odpowiedniej bielizny może pomóc w zapobieganiu pojawienia się krost na pośladkach. Teraz kiedy już to wiesz, nie zapominaj o tym.

Stosuje się do tych zasad, a mimo to wyskakują mi krosty. Co mam robić?

Gdy na pośladkach pojawią się krosty, najważniejsze jest oprzeć się pokusie ich wyciskania. Wydzieliną, która towarzyszy infekcjom pęcherzyków, jest zwykle ropa razem z bakteriami samych pośladków. Nie próbuj tego.

Pośladki
 • Zawsze utrzymuj dotknięty obszar w czystości. I nie, niekoniecznie mydłem.
 • Wskazane jest stosowanie środków antyseptycznych w postaci kremów lub aerozoli, aby wyizolować infekcje i poczekać, aż miejsce samo się zagoi, bez powodowania większego stanu zapalnego.

Pamiętaj o tym, to bardzo ważne.

Dlaczego pośladki?

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet może się to zdarzyć z następujących powodów:

 • Źle leczone zapalenie skóry
 • Nadmierna potliwość w dotkniętej okolicy
 • Zbyt ciasna i słabej jakości bielizna
 • Dieta obfita w tłuszcze trans i siedzący tryb życia
 • Brak higieny osobistej
 • Zła jakość maszynek do golenia
 • Problemy związane z krwią

Krosty na pośladkach – leczenie

Polega ono na leczeniu zainfekowanego mieszku włosowego antybiotykami i utrzymaniu obszaru w czystości, aby stan zapalny ustał. Pod żadnym pozorem nie należy próbować wyciskać miejsca myśląc, że w ten sposób nie pojawi się ponownie. Jeśli to zrobisz, rozniesiesz ropę po okolicy i sytuacja się pogorszy.

Krosty na pośladkach - leczenie

Miej cierpliwość i utrzymuj obszar tak świeży i czysty, jak to tylko możliwe. Daj lekarstwu czas, aby wykonało swoją pracę.

Nie tylko dla estetyki, ale także dla zdrowia

Pamiętaj, że przyczyną tych wybuchów trądziku jest zbiór kilku czynników. W tej sytuacji estetyka ma wartość drugorzędną. Zidentyfikuj poszczególne czynniki, które mogły spowodować pojawienie się tych krost na pośladkach, odpowiednio je potraktuj oraz unikaj produktów, które mogłyby pogorszyć sytuację.

Chociaż może to wyglądać nieprzyjemnie, krosty na pewno się zaleczą, jeśli zastosujesz to, co przeczytałaś w tym artykule.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Denk L. Folliculitis. Pediatric Clinical Advisor. 2007;:208-209.
 • Hay R, Bendeck SE, Chen S, et al. Skin Diseases. In: Jamison DT, Breman JG, Measham AR, et al., editors. Disease Control Priorities in Developing Countries. 2nd edition. Washington (DC): The International Bank for Reconstruction and Development / The World Bank; 2006. Chapter 37. 
 • Otberg N, Kang H, Alzolibani A, Shapiro J. Folliculitis decalvans. Dermatologic Therapy. 2008;21(4):238-244.
 • Scott D. Skin Diseases. Rebhun’s Diseases of Dairy Cattle. 2018; 357-388.
 • Ureta C, Cordero A, Figueroa E, Tircio D. Enfermedades dermatológicas, diagnóstico diferencial causas y tratamiento. Dominio de las Ciencias. 2021; 7(6): 1276-1294.
 • De Lucas Laguna R. No todo es dermatitis atópica. Revista Pediatría de Atención Primaria. 2009; 11(15): 15-30.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.