Masz siniaki? Dowiedz się, jak szybko się ich pozbyć!

Masz siniaki? Dowiedz się, jak szybko się ich pozbyć!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Siniaki, zwane również krwiakami, najczęściej powstają w wyniku stłuczenia i objawiają się gromadzeniem się skrzepu krwi pod skórą. Mogą być one bardzo bolesne wtedy, gdy dochodzi również do uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Powszechnie używa się terminu “stłuczenie” i może ono dotyczyć nie tylko tkanek skóry, ale również mięśni oraz kości. Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na siniaki.

Czym charakteryzują się siniaki?

Siniaki zazwyczaj znikają samoistnie w kilka tygodni, w zależności od organizmu. Niektóre osoby są bowiem bardziej podatne na ich pojawianie się na ciele niż inne. Proces leczenie siniaka możemy obserwować poprzez zmianę jego koloru.

Na początku ma on barwę ciemnoczerwoną, która stopniowo przechodzi w purpurę lub nawet może przybrać niebieskie tony, a następnie osłabia się jego kolor, przechodząc od zieleni do żółci, a potem znika całkowicie.

Poziom zmian wywołanych siniakami zmienia się w zależności od wieku lub stopnia wrażliwości skóry. Siniaki pojawiają się znacznie częściej u osób starszych oraz tych, które mają bardzo jasną skórę – ich naczynia krwionośne są bardziej kruche od naczyń osób o ciemniejszej karnacji, w związku z czym ich skóra jest bardziej wrażliwa na uderzenia i urazy.

Siniak

Objawy

Najpopularniejszymi objawami siniaków jest ból w okolicy stłuczenia (głównie podczas dotykania lub ocierania się o inne przedmioty) oraz opuchlizna. Siniaki zwykle nie są niebezpieczne, szczególnie jeśli są małe lub szybko się goją, z każdym dniem stając się mniej odczuwalne.

Natomiast kiedy towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, na przykład zawroty głowy, należy natychmiast udać się do lekarza. Pamiętaj, że uderzenia w głowę i urazy oczu powinny zostać niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.

Siniak pojawia się, gdy silnie uderzymy naszym ciałem w jakiś przedmiot lub obiekt – zwykle są to meble – albo kiedy przewrócimy się na ulicy. Siła uderzenia jest zależna od wieku, wrażliwości skóry. W starszym wieku siniaki mogą pojawić się nawet bez uderzenia. Mogą one wystąpić także w wyniku silnego wysiłku fizycznego – na przykład u podnoszących ciężary atletów.

U osób przyjmujących leki na rozrzedzenie krwi (na przykład aspirynę, ibuprofen, leki na zapalenie stawów lub inne leki przeciwzapalne) następują zaburzenia krzepliwości krwi i siniaki łatwiej powstają na ich ciele. Osobami narażonymi na częste występowanie siniaków są również osoby cierpiące na hemofilię lub marskość wątroby.

Krążenie

Kobiety są bardziej narażone na występowanie siniaków niż mężczyźni. Jest to związane z większą wrażliwością skóry – czasem wystarczy mocny chwyt za ramię i już pojawia się siniak.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Sińce pod oczami – rozjaśnij je olejkami eterycznymi

Naturalne sposoby leczenia siniaków

  • Jak najszybciej po uderzeniu przykładaj zimne okłady lub woreczki z lodem. Doskonałym rozwiązaniem okaże się również worek z mrożonymi warzywami.
  • Nasącz wacik schłodzonym octem jabłkowym i przykładaj do obrzęku, delikatnie przyciskając tak, by nie wywoływać jeszcze większego bólu.
  • Zmiksuj kilka świeżych liści migdałowca z odrobiną wody – okład ten zapobiega powstawaniu krwiaka. Przyłóż go od ciała natychmiast po uderzeniu.
Siniaki
  • Można również przyłożyć stek wołowy w celu uśmierzenia bólu i aby zapobiec powstaniu krwiaka.
  • Przygotuj pastę z masła i posiekanej pietruszki. Nacieraj nią delikatnie posiniaczony obszar, nie naciskaj zbyt mocno.
  • Przyłóż do urazu kompres z arniki, który bez problemu dostaniesz w aptece. Możesz również przygotować go samodzielnie gotując przez 15 minut garść liście arniki.
  • Zastosuj okład z jabłka – obierz je ze skórki i potrzyj na tarce lub pokrój w plasterki i owiń lekką gazą, a następnie przykładaj do posiniaczonego miejsca.
  • Przygotuj okład z cebuli – podgrzej kawałek na patelni, a następnie owiń gazą. Przyłóż do miejsca, w którym się uderzyłaś na 4-5 godzin.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zimne okłady – Przygotuj je samodzielnie w domu

Inne przydatne sposoby

  • Dodaj 20 gramów zgniecionych liści nagietka do pół litra wody i gotuj przez kilka minut, a następnie odstaw na 15 minut. Przygotuj kawałek tkaniny lub płótna (najlepiej z bawełny), namocz go w wywarze i przykładaj do stłuczenia.
  • Przygotuj wywar z 25 gramów liści oczaru i pół litra wody. Gotuj przez 15 minut i odstaw do schłodzenia. Następnie namocz nim przygotowaną tkaninę i przyłóż do posiniaczonego miejsca aż do całkowitego wyschnięcia.
  • Rozpuść 10 kropli olejku z rojnika (roślina) w łyżeczce olejku migdałowego. Nasącz olejkami zwilżony wcześniej ciepłą wodą wacik. Przyłóż do urazu i pozostaw na całą noc.
  • Zawiń trzy łyżki soli w bawełnianą szmatkę. Upewnij się, że sól się nie wysypuje, a następnie zanurz szmatkę w naczyniu z letnią wodą. Dobrze wykręć i przyłóż do urazu po upływie około 8 godzin od uderzenia się.
  • Wymieszaj trochę soku z cytryny z łyżką soli. Nanieś miksturę na chusteczkę i przez kilka minut wcieraj w posiniaczone miejsce. Uzupełniaj ją co jakiś czas tak, by chusteczka stale była nasiąknięta mieszanką.
  • Wrzuć garść liści anyżu do szklanki z wrzącą wodą. Przykryj, a następnie przygotuj okład, który będziesz przykładać do posiniaczonej skóry. Często zmieniaj okład na nowy.
  • Wrzuć garść suszonych liści melisy do miseczki i zalej 250 ml oleju migdałowego i pozostaw na 15 dni (pamiętaj, by codziennie wymieszać miksturę), a następnie przecedź. Rozpuść 25 gramów wosku pszczelego i dodaj dwie kapsułki witaminy E. Wymieszaj wszystko z mieszanką melisy i oleju migdałowego i schowaj w lodówce, aż okaże się przydatna.

Z całą pewnością stosując nasze triki poczujesz szybką ulgę.

Zdjęcia: Gwen, Daniel Paquet, Crayolarabbit, thirteen of clubs, Cody McComas, Oakley Originals, Tom Longfield.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.