Siła umysłu - rozwiń ją i odchudź zmartwienia

Czynność tak prosta jak uśmiechnąć się codziennie do swojego odbicia w lustrze sprawia, że nasz mózg wytwarza endorfiny znane jako hormon szczęścia. Pomaga nam to dostrzegać pozytywną stronę wszystkiego, co się dzieje i może się to dla nas okazać najlepszą terapią. 
Siła umysłu - rozwiń ją i odchudź zmartwienia

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2017

Co mamy na myśli mówiąc: siła umysłu? W jaki sposób może się ona wiązać z ćwiczeniami fizycznymi i jak stan naszego ciała może wpływać na umiejętność i elastyczność naszego umysłu?

Okazuje się, że powiązanie umysł-ciało jest ściślejsze i bardziej żywe, niż by się nam mogło wydawać. Jest to aspekt naszego życia, którego zwyczajnie nie możemy ignorować ani zaniedbywać.

Mówiąc: siła umysłu, chodzi nam przede wszystkim o zdolności, jakie człowiek wykazuje by dzień w dzień z pozytywnym nastawieniem stawiać czoła napotykanym trudnościom i komplikacjom.

Siła umysłu umożliwia nam również skupienie się na wytyczonym przez nas celu aby go osiągnąć. Pomaga nam stosować rozmaite strategie, które pomogą nam osiągnąć dany cel i – co za tym idzie – sukces i uczucie spełnienia w życiu.

Z drugiej jednak strony, osoby które zaniedbują swoje zdrowie fizyczne, z czasem zauważają, jak spadają ich umiejętności umysłowe. Pogarsza się nasza spostrzegawczość, procesy kognitywne, trudniej nam skupić uwagę, pogarsza się pamięć, a nawet kreatywność.

Aby lepiej to zrozumieć, pozwól, że posłużymy się przykładem. Załóżmy, że miałeś zły dzień. Jeden z tych dni, w których wszystko idzie nie po myśli i jest nie tak, jak być powinno. Całe życie zdawać by się mogło, uwzięło się na Ciebie i robi wszystko na opak.

Czujesz się tak przytłoczony, że postanawiasz założyć na siebie wygodne ubrania i wyjść na spacer. Po jakimś czasie zauważasz wyraźną zmianę, coś w Tobie pęka. Czujesz się lżejszy, Twój umysł zaczyna nabierać nowych perspektyw, a zmartwienia zwyczajnie odchudzają się.

Dlaczego tak jest? Okazuje się, że Twój umysł i ciało są ze sobą ściśle powiązane. Komunikują się ze sobą tak ściśle jak tandem – przez co musimy dbać zarówno o ciało, jak i o umysł, aby oba pracowały optymalnie.

W dalszej części artykułu opowiemy Ci o pięciu wspaniałych metodach na to, by rozwinęła się Twoja siła umysłu.

1. Siła umysłu – uzyskaj ją dzięki spacerowaniu

Kobiece stopy - spacer

Spacerowanie w energicznym, stabilnym i regularnym tempie pomaga nam dokonać niezwykłych zmian w naszym umyśle.

  • Istnieje wiele studiów dowodzących tego faktu: wystarczy spacerować około pół godziny dziennie, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo licznych problemów z naszym zdrowiem umysłowym. Pomaga to zapobiegać depresji i poprawiać jakość naszego życia.
  • Nie chodzi o przemęczanie się ani o forsowanie naszych możliwości. Chodzi po prostu o ruch – regularny, stały i nieprzerwany przez około pół godziny. Zmusza on serce do pracy, dotlenia organizm, w tym również nasz mózg.
  • Spacerowanie przynosi ulgę w napięciach i pomaga mózgowi “włączyć” fale mózgowe odpowiadające za relaks i spokój. To z kolei pomaga osiągnąć nam stan świadomości, dzięki któremu stajemy się bardziej spostrzegawczy, otwierając się na wszystko, co nas otacza.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Jak spacer wpływa na mózg?

2. Uśmiech, potężne terapeutyczne ćwiczenie

Uśmiech kobiety

Może fakt ten Cię zaskoczy i będzie Ci trudno w to uwierzyć, ale uśmiech to coś bardzo terapeutycznego. Jest to wewnętrzna siła, która wypełnia nas silnymi emocjami. Co więcej, dodaje nam pozytywnych emocji i zaraża nimi innych.

  • Czasem zapominamy, że już samo uśmiechnięcie się ma wielki wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Jest to rodzaj mowy ciała, którą odziedziczyliśmy z pokolenia na pokolenie jako rodzaj komunikacji społecznej i emocjonalnej.
  • Wystarczy się uśmiechnąć, żeby nasz mózg nagrodził nas wielką dawką endorfin, czyli hormonów szczęścia.
  • Uśmiechnąć się to jakby zacząć od nowa, włączyć restart i połączyć się z jaśniejszą stroną spraw.

Z tych i wielu innych powodów uśmiechaj się codziennie. Nie wahaj się praktykować tego każdego dnia. Gdy czujesz się wycieńczony, idź do lustra i uśmiechnij się. Przyjrzyj się sobie i obserwuj, co dzieje się w Twoim wnętrzu.

3. Głębokie oddychanie trzy razy dziennie

Wiele razy w naszych artykułach podkreślamy, jak ważne dla relaksowania się i rozładowywania stresu jest odpowiednie oddychanie.

  • Stres powoduje, że zaczynamy oddychać nierówno i płytko. Wtedy właśnie nasz mózg przestaje otrzymywać konieczną do właściwej pracy ilość tlenu.
  • Cała ta sytuacja w połączeniu z lękiem wywołuje w naszym organizmie wydzielanie kortyzolu, hormonu znanego jako hormon stresu. W dużych ilościach bardzo szkodzi naszemu ciału i umysłowi.

Dlatego właśnie proponujemy Ci proste i niezwykle skuteczne ćwiczenie oddechowe, dzięki któremu wyrobisz w sobie nawyk głębokiego oddychania.

  • Wygospodaruj trzy chwile dla Ciebie w ciągu dnia – wystarczy już 15 minut.
  • Wykonuj wdech licząc przy tym do pięciu (mniej więcej 5 sekund). Zatrzymaj powietrze na 7 sekund, a następnie wykonaj długi wydech, który będzie trwał 8 sekund.

Powtórz ćwiczenie wiele razy i zobacz, co się zmieni.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Jak dobrze spać – poznaj kilka trików

4. Poranne rozciąganie się

Rozciąganie się na macie

Czy próbowałeś tego kiedyś? Jest to kolejne ćwiczenie, dzięki któremu nabierzemy siły umysłu. Rozciąganie się pomaga ponadto nabrać elastyczności, rozładowuje napięcie, relaksuje, nadaje nam wytrzymałości.

Aby osiągnąć wyznaczony przez siebie cel, warto wstać nieco wcześniej i krok po kroku, bez forsowania się, rozciągać się. Warto skupić się przy tym na dolnej części kręgosłupa, biodrach, ramionach i szyi.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Bóle krzyża – 8 sposobów na ich pokonanie

5. Podnoszenie ciężarów

Zaskoczony? Z całą pewnością. Okazuje się jednak, że wykonywanie lekkich ćwiczeń na wytrzymałość może być bardzo terapeutyczne. Pomaga nam bowiem osiągnąć konkretny cel: zmniejszyć częstotliwość i intensywność ataków paniki i stanów lękowych.

Negatywne emocje takie jak strach, niepokój i zmartwienie doskonale kanalizują się poprzez to proste ćwiczenie, które warto wykonywać codziennie przez 10 do 15 minut.

Podnoszenie ciężarków

Ćwiczenia na wytrzymałość o średnim stopniu intensywności pomagają nam nie tylko wzmocnić mięśnie, ale też jeszcze lepiej kanalizować złość, frustrację czy lęk.

Stosując nasze proste metody z dnia na dzień nabierzesz siły umysłu, dzięki czemu będziesz lepiej przygotowany na czekające na Ciebie wyzwania i trudności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brown, R. P., Gerbarg, P. L., & Muench, F. (2013). Breathing Practices for Treatment of Psychiatric and Stress-Related Medical Conditions. Psychiatric Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.psc.2013.01.001
  • Jayakody, K., Gunadasa, S., & Hosker, C. (2014). Exercise for anxiety disorders: Systematic review. British Journal of Sports Medicine. https://doi.org/10.1136/bjsports-2012-091287
  • Ray, U. S., Mukhopadhyaya, S., Purkayastha, S. S., Asnani, V., Tomer, O. S., Prashad, R., … Selvamurthy, W. (2001). Effect of yogic exercises on physical and mental health of young fellowship course trainees. Indian Journal of Physiology and Pharmacology.
  • Kraft, T. L., & Pressman, S. D. (2012). Grin and Bear It: The Influence of Manipulated Facial Expression on the Stress Response. Psychological Science. https://doi.org/10.1177/0956797612445312
  • El estrés crónico pone tu salud en riesgo. (2019). Retrieved 31 March 2021, from https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress/art-20046037
  • Heesch, K. C., van Gellecum, Y. R., Burton, N. W., van Uffelen, J. G., & Brown, W. J. (2015). Physical activity, walking, and quality of life in women with depressive symptoms. American journal of preventive medicine, 48(3), 281-291.
  • Ansfield, M. E. (2007). Smiling when distressed: When a smile is a frown turned upside down. Personality and Social Psychology Bulletin, 33(6), 763-775.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.