Bóle krzyża - naturalne sposoby by poczuć ulgę

Bóle krzyża występują u wielu osób. Ich przyczyny są najróżniejsze. Okazuje się jednak, że istnieją naturalny sposoby mogące przynieść nam ulgę. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że możesz je zaaplikować samodzielnie.
Bóle krzyża - naturalne sposoby by poczuć ulgę
Abel Verdejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Abel Verdejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Bóle krzyża to problem pojawiający się u wielu osób. Niektórzy odczuwają je z rana, ponieważ śpią w nienaturalnej pozycji. Bywa, że przyczyną jest brak odpoczynku bądź niedostateczna ilość ruchu. Czasami bóle krzyża pojawiają się również wskutek wykonywanej przez nas pracy.

W dzisiejszym artykule podamy Ci kilka prostych lecz skutecznych sposobów na ulgę, gdy pojawiają się bóle krzyża.

Bóle krzyża – dlaczego się pojawiają?

Kręgosłup człowieka to mechanizm niezwykle złożony. Część lędźwiowa kręgosłupa to obszar bardzo często dotknięty przez rozmaite dolegliwości i przeciążenia. Wiele godzin na siedząco bądź w pozycji stojącej z całą pewnością nie pomaga poczuć się lepiej.

Okazuje się jednak, że nie bez znaczenia są również czynniki takie jak sposób odżywiania się, emocje, brak aktywności fizycznej bądź ćwiczenie w nieodpowiedni sposób, zaburzenia trawienia, dolegliwości jelitowe i inne tego typu problemy.

Bóle krzyża u kobiety

Z częścią krzyżową kręgosłupa są też powiązane nasze nerki. Nie możemy pomijać ich znaczenia, gdy analizujemy odczuwane przez nas bóle krzyża.

Naturalne remedia zmniejszające bóle krzyża

1. Strumień gorącej wody

Krzyżowa część kręgosłupa dobrze reaguje na ciepło. Zimne temperatury przez dłuższy czas z kolei zwykle negatywnie na nią wpływają. Nie bez znaczenia jest też wilgoć, przeciągi oraz siedzący tryb życia.

Proponowane przez nas remedium opiera się na wodzie. Wykazuje ona bowiem silne działanie lecznicze. W tym przypadku zastosujemy ciepłą wodę.

Uśmiechnięta kobieta w basenie a bóle krzyża

Co należy zrobić?

  • Najpierw skieruj strumień gorącej wody na plecy. Poruszaj nim na boki i stopniowo zwiększaj temperaturę aż woda stanie się gorąca.
  • Wykonaj zabieg przez 3 do 4 minut, najlepiej na siedząco.
  • Idealnie byłoby skorzystać z pomocy drugiej osoby, dzięki temu będziemy w stanie usiąść wygodnie na przykład na plastikowym taborecie.
  • Remedium to nie powinno być stosowane jeżeli masz przepuklinę kręgosłupa (wypadający dysk) bądź rwę kulszową.

2. Naprzemienne temperatury

Do wykonania tej kuracji również użyjemy wody, ale tym razem w różnej temperaturze. Połączenie ze sobą naprzemiennie wody ciepłej i zimnej pozwala nam poprawić krążenie w lędźwiowej części kręgosłupa. Doskonale sprawdza się w przypadku stanów zapalnych i bólu.

Aby przeprowadzić tę terapię również zalecamy skorzystanie z pomocy innej osoby. Potrzebujemy mieć dostęp do zimnej i ciepłej wody (unikaj jednak zbyt dużych skrajności) oraz dwa średniej wielkości ręczniki.

Co należy zrobić?

  • Zamocz ręcznik w ciepłej wodzie, następnie wyciśnij z niego wodę i zaaplikuj na lędźwiową część kręgosłupa osoby leżącej na brzuchu.
  • Pozostaw od pół minuty do minuty.
  • Następnie zrób to samo z zimną wodą.
  • Powtórz czynność przynajmniej po pięć razy z każdą temperaturą – zawsze należy skończyć na ciepłej wodzie.
  • Po zakończonej kuracji osusz lędźwiową część kręgosłupa i nałóż ciepłe ubranie.

3. Masaż olejem sezamowym i arniką

Dobrze wykonany masaż to doskonały sposób na bóle krzyża. Choć zawsze lepiej jest, gdy inna osoba wykonuje masaż, prawda jest taka, że w razie potrzeby sami jesteśmy w stanie dosięgnąć do lędźwiowego obszaru kręgosłupa.

Aby wykonać masaż warto użyć oleju sezamowego. Pomoże on skutecznie rozgrzać bolesny obszar. Możesz zmieszać go z odrobiną arniki (w postaci żelu, kremu lub olejku) – środek ten bowiem wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Olejek sezamowy na bóle krzyża

Co należy zrobić?

  • Najpierw wykonaj delikatny masaż rozgrzewający bolesny obszar. Doskonale przygotujesz w ten sposób ciało do dalszej części kuracji. Pamiętaj, by nie naciskać zbyt mocno.
  • Następnie wykonaj nieco silniejszy masaż po dwóch stronach kręgosłupa – ruchami pionowymi.
  • Nie bój się naciągać skóry i szczypać okolic talii – zmniejszysz tym samym nacisk, oddzielisz od siebie tkanki, a osoba, u której pojawiły się bole krzyża poczuje wyraźną ulgę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zainteresuje Cię również artykuł: Jak wykonać masaż relaksacyjny?

4. Nakłady z kapusty

To naturalne remedium stanowi doskonałą opcję na bóle krzyża. Śmiało możemy po nie sięgnąć w domu. Jedyne, co potrzebujemy to kilka świeżych liści białej kapusty.

Kapusta wykazuje właściwości przeciwzapalne, które możemy wykorzystać w różnych obszarach ciała, które potrzebują ukojenia. Sprawdza się jako okłady na brzuch w przypadku, gdy pojawiają się bóle miesiączkowe, na skronie w przypadku bólu głowy bądź gdy dolegliwości pojawiają się w kolanach.

Co należy zrobić?

  • Weź 4 – 6 liści kapusty, ważne, żeby były świeże i zielone.
  • Zagotuj wodę w garnku i zanurz w niej na chwilę liście kapusty – dosłownie na kilka sekund.
  • Następnie umieść liście na drewnianej desce do krojenia i zmiażdż je nieco tak, żeby puściły sok.
  • Następnie nałóż na krzyżową część kręgosłupa podczas gdy jeszcze są ciepłe. Przykryj całość suchym ręcznikiem lub chustką.
  • Pozostaw remedium na około 15 minut.
  • Możesz powtarzać czynność dwa lub nawet trzy razy dziennie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carragee EJ, Hannibal M. Diagnostic evaluation of low back pain. Orthopedic Clinics of North America. 2004.
  • Herbert M, Lanctot-Herbert M, Mahadevan S V. Low back pain. In: An Introduction to Clinical Emergency Medicine. 2012.
  • Stevinson C, Devaraj VS, Fountain-Barber A, Hawkins S, Ernst E. Homeopathic arnica for prevention of pain and bruising: Randomized placebo-controlled trial in hand surgery. J R Soc Med. 2003.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.