Ser – jaki gatunek jest najzdrowszy?
Ser, jako rodzaj pożywienia zawiera w swoim składzie ogromne ilości składników odżywczych. Jest źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej. Dodatkowo dostarcza naszemu organizmowi składników takich jak wapń, fosfor i witaminy A i D. Ogólnie, jego składniki sprawiają, że jest on szczególnie korzystny dla prawidłowego rozwoju kości i zębów.
Dodatkowo ze względu na ryzyko związane z procesem wytwarzania – ser powinien być dobrej jakości. Produkty wytwarzane w warunkach braku podstawowej higieny mogą narazić konsumenta na pewne choroby i nieprzyjemne konsekwencje.
Jeśli chodzi o wybór jakości sera, ogólną zasadą jest znajomość renomy firmy, która go produkuje. Z pewnością zapewni to klientów, że został wyprodukowany w dobrych warunkach produkcyjnych, co jest punktem wyjścia, jeśli chodzi o jakość sera.
Ser – rodzaje i gatunki
Ser będzie zdrowszy lub mniej zdrowy w zależności od stanu zdrowia osoby, która je konsumuje. Choroby, takie jak wysokie nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia i problemy z jelitami lub wątrobą wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu takich konsumentów.
Ogólnie mówiąc, spożycie niektórych serów nie zawsze jest zalecane. W praktyce niektórzy ludzie mogą cierpieć na nietolerancję któregokolwiek ze składników znajdujących się w poszczególnym gatunku sera.
Biorąc pod uwagę ten fakt, ważne jest to, aby znać rodzaje serów i wykorzystywać tę wiedzę przy wyborze idealnego produktu mlecznego a następnie przyjrzeć się naszym preferencjom smakowym:
Ser świeży
Proces produkcyjny sera polega wytrąceniu z mleka, tłuszczu i białka w postaci skrzepu. Ponadto nie zachodzi potrzeba leżakowania ani pasteryzacji. Dodatkowo ważne jest to, aby przechowywać go w lodówce w temperaturze 3 lub 4 stopni Celsjusza.
Do tej grupy należą: mozzarella, tłoczony biały ser mielony, ser, twarożek, serek wiejski i feta.
Świeży ser jest gotowy do spożycia zaraz po zakończeniu procesu produkcyjnego. Jest uznawany, jako najzdrowszy gatunek sera.
Ser dojrzewający
Po procesie produkcji ten typ sera musi być również przechowywany w wymaganej temperaturze oraz w specjalnych warunkach. W wyniku czego mogą zachodzić zmiany fizyczne i chemiczne, których ser potrzebuje, aby osiągnąć wymagane walory smakowe.
Zazwyczaj ma intensywny zapach i smak. Do najpopularniejszych należą: cheddar, gouda, emmental, parmezan i edam.
Są one niezwykle bogate w tłuszcz, co należy wziąć pod uwagę w Naszej codziennej diecie.
Ser niebieski/pleśniowy
Ser niebieski ma wysoką zawartość pleśni, co nadaje mu intensywny smak i zapach z kwaśnym posmakiem. Ten ser potrzebuje wilgotnego środowiska, które sprzyja rozprzestrzenianiu się pleśni. Do najpopularniejszych należą roquefort i gorgonzola.
Serki topione: śmietankowe i kanapkowe
Serki topione zawierają więcej śmietany, co wiąże się w wysoką zawartością tłuszczu, w przeciwieństwie do świeżego sera.
Jego konsystencja jest bardzo kremowa. Serki topione używa się do smarowania pieczywa, w związku z tym przechowywany jest w plastikowych pojemnikach. Najpopularniejsze rodzaje to Camembert i Filadelfia.
Ser topiony
Serek topiony składa się z dwóch lub więcej serów, które się ze sobą łączy. Podczas produkcji eliminuje się mikroorganizmy, które nadają smak naturalnym serom. Z tego względu jego smak jest nieco mdły dla naszego podniebienia.
Brak aromatu jest zwykle kompensowany przez dodanie soli. Można go łatwo kroić w plasterki za pomocą noży do smarowania, w związku z czym jest idealnym serem do przekąsek i kanapek. Osoby borykające się z wysokim ciśnieniem krwi imające problem z układem krwionośnym – powinny unikać tego rodzaju sera.
Ser Ricotta
Ser ricotta wytwarzany jest z serwatki mleka krowiego. Ma jędrną i lekko ziarnistą konsystencję. Ponadto zawiera śladowe ilości soli w porównaniu z serkiem wiejskim, dwa razy więcej wapnia i cynku oraz cztery razy więcej witaminy A. Często wykorzystujemy go, jako składnik przetworzonych produktów spożywczych, takich jak nadzienia i desery.
Jak wybrać najzdrowszy gatunek sera?
Powinieneś wybrać ser, który lekarze zalecają, jako najzdrowszy w kontekście codziennego spożycia. Najzdrowszym wyborem będzie taki o niskiej zawartości tłuszczu, kalorii i soli. Ponadto powinieneś również wybrać ten, który naturalnie zachowuje swoje witaminy i minerały a jednocześnie zmniejsza podaż innych składników, które mogą być szkodliwe dla twojego zdrowia.
Sery zawierające najwięcej tłuszczu i kalorii to parmezan, provolone i camembert. Te, które mają najmniej cholesterolu, to serek wiejski i mozzarella. Ponadto mają one również stosunkowo niską zawartość kalorii.
Tajemnica uwzględnienia serów w naszej diecie
Ser jest popularnym składnikiem Naszej codziennej diety. Dla tych osób, które spożywają ser przez całe swoje życie – ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niego.
Nie musisz rezygnować ze spożywania sera. Kluczem jest włączenie najzdrowszych jego typów i zachowaniu umiaru. Niewątpliwie Twoje zdrowie, wówczas na tym nie ucierpi.
- Dla zdrowych osób dorosłych zaleca się około 30 gramów sera dziennie.
- Wybierz sery o niskiej zawartości tłuszczu i soli. Obecnie przemysł mleczarski komercjalizuje sery o niskiej zawartości tłuszczu i sodu.
Podsumowując: świeży ser i ricotta, w szczególności uznaje się za najzdrowsze sery.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dekker L, Vinke P, Riphagen I, Minović I et al. Cheese and Healthy Diet: Associations With Incident Cardio-Metabolic Diseases and All-Cause Mortality in the General Population. Front Nutr. 2019 Dec 17;6:185.
- Nilsen R, Høstmark AT, Haug A, Skeie S. Effect of a high intake of cheese on cholesterol and metabolic syndrome: results of a randomized trial. Food Nutr Res. 2015 Aug 19;59:27651.
- Mozaffarian D. Dairy Foods, Obesity, and Metabolic Health: The Role of the Food Matrix Compared with Single Nutrients. Adv Nutr. 2019 Sep 1;10(5):917S-923S.
- Montel M, Buchin S, Mallet A, Delbes C et al. Traditional cheeses: rich and diverse microbiota with associated benefits. Int J Food Microbiol [Internet]. 2014;177:136–54.
- Hermans W, Fuchs C, Hendriks F, Houben L et al. Cheese Ingestion Increases Muscle Protein Synthesis Rates Both at Rest and During Recovery from Exercise in Healthy, Young Males: A Randomized Parallel-Group Trial. J Nutr. 2022 Apr 1;152(4):1022-1030.