Sen dobrej jakości może zapobiegać chorobom mózgu

Sen dobrej jakości może zapobiegać chorobom mózgu

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Badania przeprowadzone w Barcelonie dostarczają dowodów, że sen dobrej jakości jest niezbędny, by zapobiegać chorobom mózgu. Od kilku lat wiele badań przedstawia podobne wnioski.

Nowe badanie na temat znaczenia, jakie ma  sen dobrej jakości, zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym “Plos one” 19 lutego. Według publikacji istnieją dowody, że odpowiedni sen może zapobiec chorobom mózgu.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców biorących udział w projekcie Barcelona Brain Health Initiative (BBHI), sponsorowanego przez Institut Guttmann i La Caixa, w Barcelonie (Hiszpania).

Oparto je na danych zebranych za pomocą ankiet internetowych wśród ochotników w wieku od 40 do 65 lat, którzy nie przedstawili żadnych problemów zdrowotnych związanych z tym tematem.

W sumie przez rok obserwowano 4500 osób. W ten sposób ustalono, że sen dobrej jakości ma decydujące znaczenie w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na choroby neurologiczne lub neuropsychiatryczne. Te choroby z kolei wpływają na normalny sen.

Sen dobrej jakości i badania nad nim

Badania nad dobrą jakością snu i jej wpływem na choroby mózgu rozpoczęły się w 2017 r. z udziałem 4500 ochotników. Spośród nich 2353 dostarczało danych przez cały rok. Wśród tych ochotników pod koniec badania zdiagnozowano 73 nowe choroby neurologiczne i neuropsychiatryczne.

Śpiąca kobieta

Dyrektorem badań był dr Álvaro Pascual-Leone, który w raporcie końcowym podkreślił znaczenie zdrowego stylu życia. Wyniki badania pokazują, że są one decydujące dla utrzymania dobrego zdrowia mózgu. Na przykład brak aktywności fizycznej znacząco wpływa na jakość snu.

Z drugiej strony dr Gabriele Cattaneo, jedna z autorek badania wskazała, że ​​kobiety, które nie mają dobrej jakości snu są bardziej narażone na depresję. Stwierdzono również związek między słabą jakością snu a obecnością innych chorób, takich jak zapalenie wątroby i nadciśnienie.

Sen dobrej jakości – decydujący składnik

Badanie projektu Barcelona Brain Health Initiative (BBHI) nie jest pierwszym, który mówi o związku między dobrą jakością snu a zapobieganiem chorobom mózgu. W kwietniu 2019 r. eksperci zgromadzeni na XXVII kongresie Hiszpańskiego Stowarzyszenia Snu wskazywali na podobne wnioski.

Podczas tego wydarzenia specjaliści dyskutowali na temat związku jakości odpoczynku i chorób mózgu. W swoich wnioskach wskazali, że w ostatnich latach pojawiło się wiele dowodów na to, że może istnieć dwukierunkowy związek między zaburzeniami snu a chorobami neurodegeneracyjnymi. Wśród tych patologii najczęstszą jest choroba Parkinsona i Alzheimera.

Starszy mężczyzna

Stwierdzili też, że wykryto, że w wielu przypadkach problemy ze snem pojawiają się kilka lat przed pojawieniem się pierwszych objawów różnych demencji. Dlatego ten czynnik należy traktować jako sygnał ostrzegawczy.

Z kolei stan osób z chorobami mózgu pogarsza się szybciej, jeśli cierpią również na zaburzenia snu. Dr Sandra Giménez Badia, neurofizjolog kliniczny w Szpitalu Santa Creu y Sant Pau w Barcelonie, przekazała druzgocące informacje: do 70% osób cierpiących na demencję ma również problemy ze snem.

Sen dobrej jakości a choroba Alzheimera

Fundacja Pasqual Maragall specjalizująca się w badaniach nad chorobą Alzheimera opublikowała badanie w czasopiśmie Alzheimer’s Research and Therapy. W badaniu wskazuje, że po przeanalizowaniu 1638 osób stwierdzono, że osoby z zaburzeniami snu wykazywały mniejszą objętość w obszarach mózgu, takich jak przedklinek lub tylna kora obręczy.

Te obszary mózgu uczestniczą w procesach takich jak pamięć i wydajność intelektualna. Są to również obszary, w których pojawiają się pierwsze oznaki degradacji, głównie we wczesnych stadiach choroby Alzheimera.

Odkryli także zmiany w istocie białej mózgu i poważniejsze skutki bezsenności u nosicieli wariantu genu APOE-ε4. Innymi słowy, oznacza to, że istnieje związek między bezsennością a ryzykiem zachorowania na Alzheimera. Szczegóły tego nie są jeszcze znane, ale związek między nimi jest ciągle badany.

W związku z powyższym, jeśli dana osoba nie ma dobrej jakości snu jest narażona na różne problemy zdrowotne. Bezsenność, przerywany sen i wszelkie formy nieodpowiedniego wypoczynku nie powinny być traktowane lekceważąco. Są to sytuacje, które wymagają konsultacji z lekarzem w celu szczegółowej obserwacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Echávarri, C., & Erro, M. E. (2007). Trastornos del sueño en el anciano y en las demencias. In Anales del Sistema Sanitario de Navarra (Vol. 30, pp. 155-161). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.