Samoopieka wskazana w przypadku rodziców

Samoopieka wskazana dla rodziców to czas, który powinni poświęcić na naładowanie swoich baterii, na zadbanie o własne potrzeby.
Samoopieka wskazana w przypadku rodziców

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Samoopieka wskazana w przypadku rodziców, ma fundamentalne znaczenie dla opieki nad ich dziećmi. Mądrość wspiera tę ideę tą zdrową refleksją: Nie możemy dać tego, czego nie mamy. W tym samym sensie jesteśmy w stanie opiekować się innymi, ponieważ najpierw troszczymy się o siebie. Czy chciałbyś poznać wskazówki dotyczące samoopieki dla rodziców? Jeśli tak, czytaj dalej!

Jak wiele rzeczy w życiu, opieka i ochrona mają wspólny czynnik, którym jest czas. Ta żywotna i niewidzialna rzeczywistość jest częścią wszystkiego i choć uważamy ją za abstrakcyjną, nieustannie wyraża się w życiu codziennym. Jako rodzic radzimy budować czas jako rodzina. W domu przeznacz odpowiednią ilość czasu na spędzenie go z partnerem i dziećmi. Nie pozwól, by godziny po prostu ulatywały: wypełnij je świadomością i znaczeniem.

Samoopieka – aspekty, których nie należy lekceważyć

Zdrowie jest ściśle związane z samoopieką rodziców. Czas ćwiczeń, czas odpoczynku i zbilansowane odżywianie to czynniki, których interakcje przyczyniają się do utrzymania dobrego stanu zdrowia. To oczywiste, że opieka nad dziećmi zależy od zdrowych praktyk. Żądań jest wiele, zwłaszcza w pierwszych miesiącach i latach, kiedy brak doświadczenia i nowość wymagają większej czujności i wywołują niepokój.

Przeczytaj również: 

Wskazówki dla rodziców dotyczące samoopieki

Zachowanie pewnego dystansu pozwala rodzicom, w pewnych sytuacjach, na szersze spojrzenie na sprawy. Dlatego cofanie się, aby zobaczyć i zastanowić się, przybliżenie w celu dotarcia do szczegółów, podejmowanie decyzji i podejmowanie działań to świadome i odpowiedzialne ruchy.

Wygospodarowanie czasu na dbanie o siebie pomaga nam rozpoznać, docenić i przygotować się. Oto kilka wskazówek, jak zainicjować plan samoopieki dla rodziców.

1. Poświęć trochę czasu na rękę

Czas to nie tylko abstrakcyjne pojęcie. Możemy go kształtować, składać i dostosowywać do naszych osobistych, rodzinnych i społecznych potrzeb. Wpadamy w kryzys, gdy czas zaczyna się kurczyć. Otacza nas i nie pozostawia innego wyboru, jak tylko wypełnić lub nie wypełnić irytujących obowiązków.

Rzeczywiście, nie możemy siedzieć i nic nie robić – dojrzałość zawsze wiąże się z decyzjami ważenia. Nie jest to łatwe, ale o to musimy walczyć. A być tam, gdzie wybraliśmy, to w pewnym sensie sprawować względną władzę nad wykorzystaniem czasu.

Stos zegarów.
Problemem jest czas, gdy nie wiemy, jak go zorganizować, ale musimy podjąć się zadania jego ukształtowania.

2. Organizuj i planuj

Efektem posiadania kontroli nad swoim czasem jest możliwość organizowania i planowania. Mamy autonomię i możliwość dysponowania elementami, które składają się na część naszej rzeczywistości. Zawsze będą niezrozumiałe, marginesy błędu, nieprzewidziane zdarzenia, ale one staną nam na drodze tylko wtedy, gdy wszystko zostawimy przypadkowi.

Spróbujmy więc ustalić trasy i plan działania. Z mentalnością stratega, z radością i optymizmem ułóżmy figury na codziennej szachownicy. Co chcemy robić, ile mamy zasobów i ile mamy czasu. A także to, kim mamy i jak radzimy sobie z ewentualnościami. Pozwólmy sobie być wolnymi. Tak, to nie lada wyzwanie.

3. Okresowo sprawdzaj stan swojego zdrowia

Niewątpliwie zdrowie jest priorytetem w ramach profilaktyki, która pozwoli nam być gotowym na integralną opiekę nad rodziną. Zdrowie osobiste rzutowane na zdrowie rodziny. Tak samo jak choroba jednego członka oddziałuje emocjonalnie na całą grupę.

Koniecznie więc poddawajcie się okresowym badaniom i, w miarę możliwości, nawiążcie bliską relację z lekarzem, zwłaszcza pediatrą. Bardzo pomaga posiadanie mądrego i świadomego głosu na temat tego, co robić w obliczu drobnych dolegliwości.

4. Co zrobić najpierw, a co zostawić na później

W tym samym sensie ważne jest ustalenie priorytetów. Nie trzeba dodawać, że to, co jest ważne dla niektórych, niekoniecznie jest ważne dla innych. Listy mogą się pokrywać, ale nie muszą.

Ustalenie priorytetów jest cenne, ponieważ wskazuje, co jest istotne dla każdego członka rodziny na podstawie jego osobistych zainteresowań. Troska o siebie w przypadku rodziców oznacza troskę o siebie. Tylko wtedy, gdy zdobędziemy uznanie we własnych oczach, będziemy mogli je odzwierciedlić i przekazać jako darowiznę innym. Nikt nie daje tego, czego nie ma.

5. Nie zaniedbuj znajomych

Jesteśmy bliżej siebie, kiedy zbliżamy się do naszych przyjaciół. Nie wystarczy o nich myśleć i trwać w nostalgii. Musimy nieustannie materializować bliskość i uczucie. W przeciwnym razie odległość zamienia się w wyobcowanie, a następnie w oddalenie. Ciepło komunikacji podsyca płomień życia. Nie zostawiajmy tego na później.

6. Prowadzenie pamiętnika lub pisanie listów do przyjaciół

Media społecznościowe dają nam kilka sposobów na ponowne połączenie. Nie tylko głosy, ale także obrazy i filmy zbliżają nas do siebie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ale mają drugą stronę, której nie zawsze zauważamy, ponieważ mamy tendencję do przedstawiania obrazu, który chcemy, aby inni zobaczyli.

Co powiesz na prowadzenie pamiętnika ? W rzeczywistości pisanie działa jak doskonała terapia testimonialna, nawet bardziej intymna niż to, co wychodzi na jaw i co pokazujemy w filmach. Pisanie wydobywa ja, które druga osoba widzi nowymi oczami. I w tej inności wiemy, że jesteśmy tacy sami, ale różni.

Dziennik może otrzymać to, kim jesteśmy, jak dziennik, który nie pozwoli nam zgubić się w wirze dni. A pisanie listów do przyjaciół pozwoli im przyjąć nas z różnym stopniem intymności i zaufania.

7. Dziel się sympatiami i antypatiami

W każdym razie, czy to w formie pisemnej, czy audiowizualnej, ważne jest, aby dzielić się gustami i upodobaniami. Znaleźć naczynia łączące, które sprawiają, że nasza egzystencja płynie. Inni pomagają nam być, gdy dajemy i otrzymujemy w sposób bezinteresowny.

Łatwo zgodzić się na obejrzenie filmu, koncertu online lub przeczytanie tej samej książki, aby wymienić poglądy, kryteria i opinie. Wiara jest afirmowana w kontraście i różnicy.

8. Słuchaj muzyki, aby zadbać o siebie dla rodziców

A jeśli pisanie ma działanie terapeutyczne, słuchanie muzyki może leczyć. Muzyka jest formą czasu, więc może dostosować się do każdej sytuacji i pomóc nam nadać jej kształt i znaczenie.

Składa się z pamięci i wrażliwości. Pomaga nam odczuwać i odtwarzać uczucia. Zajmowanie przestrzeni w domu muzyką daje radość sercu.

Kobieta leżąca na macie z zamkniętymi oczami, słucha muzyki.
Muzyka nas łączy i służy jako wehikuł dbania o siebie, dzięki czemu wchodzimy w połączenie z intymnymi częściami nas samych, o których czasami zapominamy.

9. Idź na spacer i daj się rozproszyć

Spacery lub po prostu spacery, słuchanie dźwięków otoczenia, muzyki lub podcastu to sposób na skoncentrowanie przyjemności, zdrowia i rozwoju. Dlaczego więc nie stworzyć momentów, które ożywią resztę dnia? Pozwoli ci to kontemplować je z przekonaniem, że życie kryje w sobie cudowną tajemnicę.

10. Uporządkuj dom: obraz wewnętrznego porządku

Wreszcie, uporządkowanie domu wpłynie na twój wewnętrzny porządek. Istnieje gramatyka przedmiotów, która dialoguje z naszą najbardziej intymną konstytucją. Możemy doświadczać wewnętrznych problemów lub nieładu, jeśli nie czujemy się komfortowo w naszym fizycznym środowisku.

Porządkowanie powinno należeć do rodziny, ponieważ każdy ma, adoptuje i adaptuje swoją przestrzeń poza własnymi pokojami. Preferowane miejsca mają nadruk. Odkryjmy nasze i pielęgnujmy je jako część naszego sposobu bycia.

Zobacz też: 

Samoopieka – uczyń ją wzajemną i dzieloną

Wiele badań wykazało, że ojcowie spędzają ze swoimi dziećmi mniej czasu niż mamy. W kontekście poruszonego przez nas tematu nie oznacza to, że spędzają więcej czasu na dbaniu o siebie, a następnie oddawaniu go rodzinie. Wręcz przeciwnie. Tradycyjne role rodzinne stawiają ojca poza domem, a matkę w środku. I choć czasy się zmieniają, wciąż jest wiele do zrobienia. Potrzeba, aby rodzice zadbali o siebie, aby lepiej zadbać o całą rodzinę, jest pilna.

Oznacza to, że troska o siebie samych rodziców przekłada się na bardziej harmonijną rodzinę. Aby to osiągnąć, rodzice muszą poświęcić czas najpierw sobie, a potem innym. W rezultacie opieka ta obejmie wszystkich.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.