Rozstępy - jak je usunąć naturalnie?

Zależnie od tego w jakim stopniu zaawansowania są Twoje rozstępy, czasem może być trudno usunąć je całkowicie. Jeżeli nadal mają czerwony odcień, jest możliwe pozbyć się ich nie pozostawiając śladu.
Rozstępy - jak je usunąć naturalnie?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rozstępy to problem, z którym boryka się wiele osób. Zwykle uważane są za utrapienie kobiet, jednak dotyka ono również mężczyzn. Mówimy o tych nieregularnych liniach o czerwonawym kolorze, pojawiających się na skórze.

Rozstępy są wynikiem procesu rozciągania, które zachodzi w powierzchniowej warstwie skóry, szczególnie tuż pod naskórkiem.

Problemy związane z rozstępami zwykle wiążą się właśnie z ich wyglądem. Wpływa to często na poczucie własnej wartości u wielu ludzi, którzy wstydzą się pokazywać swoje ciało w miejscach publicznych (basen, plaża), obawiając się natarczywego, ciekawskiego wzroku.

Najczęstsze przyczyny oraz miejsca, gdzie pojawiają się rozstępy

Podobnie jak każdy inny kosmetyczny problem, rozstępy pojawiają się pod wpływem pewnych czynników, które w mniejszy lub większy sposób można kontrolować.

W przypadku rozstępów, ich obecność powodowana jest wahaniami wagi ciała. Oznacza to, że Twoja waga wzrasta oraz spada w niekontrolowany sposób. Lecz waga nie jest jedynym istotnym czynnikiem związanym z pojawieniem się rozstępów.

Następną z przyczyn jest nagłe nabieranie kształtów w okresie dojrzewania, kiedy elastyczność skóry nie nadąża za rozwijającym się ciałem. W ten sposób powstają jasne ślady.

Rozstępy na brzuchu

Kolejna rzecz, która regularnie przyczynia się do powstania nieatrakcyjnych śladów, to ciąża. W tym przypadku rozstępy pojawiają się w okolicach podbrzusza i po bokach.

Biorąc pod uwagę powyższe, łatwo wywnioskować gdzie pojawią się czerwonawe linie, choć i na to może wpływać szereg różnych czynników.

Główne rejony to piersi, pośladki, brzuch, uda oraz biodra. Chociaż wszystkie rozpoczynają się kolorem czerwonym, istnieją również inne odcienie, takie jak jasnobrązowy czy biały. Są to indywidualne różnice.

Naturalne sposoby na rozstępy

Rozstępy zwykle pojawiają się nagle i szybko postępują. Oznacza to, że nie wszystkie ślady są na tym samym etapie. Z tego powodu, niektóre z nich mogą być usunięte, natomiast inne tylko podleczone.

Generalnie, rozstępy dzielą się ze względu na ich kolejność pojawiania się. Te najświeższe posiadają czerwony odcień, podczas gdy najstarsze są koloru białego.

Tak jak wspomnieliśmy, oba rodzaje można leczyć, jednak te czerwone jest znacznie łatwiej wyeliminować.

Poniżej przedstawimy dwa naturalne sposoby na walkę z nimi.

1. Cytryna i oliwa z oliwek

Cytryna to bardzo popularny owoc ze względu na swoje zastosowania medyczne i estetyczne. Dzięki jej właściwościom złuszczającym oraz wybielającym, świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry. To kwas cytrynowy jest głównym komponentem tego owocu.

Oliwa i cytryna na rozstępy

Z drugiej strony, oliwa z oliwek to następny składnik pełen zalet. Poprawia zdrowie skóry dzięki wysokiej zawartości witaminy E.

Jeżeli połączysz dwa powyższe, otrzymasz naturalną, znakomitą alternatywę do walki z rozstępami. Ponadto sprawi ona, że Twoja skóra będzie tryskać zdrowiem.

Składniki

 • 1/2 cytryny
 • 10 kropel oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

Sposób zastosowania

 • Wetrzyj połówkę cytryny tam, gdzie widnieją rozstępy.
 • Jednocześnie wykonuj masaż okrężnymi ruchami przez przynajmniej 10 minut.
 • Odczekaj następne 10 minut, aby sok z cytryny mógł lekko wchłonąć, następnie wmasuj oliwę z oliwek, aż do całkowitego wchłonięcia.

2. Czerwone winogrona

Zazwyczaj winogrona kojarzone są z lekką i naturalną przekąską. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak korzystnie mogą one wpływać na naszą skórę.

Kiść winogron

Te małe, przepyszne owoce posiadają potężne właściwości przeciwutleniające, co może pomóc w usunięciu lekkich rozstępów.

Składniki

 • 10 czerwonych winogron
 • 1 szklanka naturalnego jogurtu (200 g)

Sposób zastosowania

 • Bez usuwania skórki czy pestek, zgnieć winogrona i przełóż do miseczki.
 • Dodaj jogurt oraz dobrze wymieszaj.
 • Nakładaj miksturę wmasowując ją w skórę okrężnymi ruchami.
 • Pozostaw na 20 minut, następnie spłucz zimną wodą.

Wypróbuj już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.