Rozstęp mięśni brzucha po porodzie - 6 rzeczy, których należy unikać
W czasie ciąży brzuch stopniowo otwiera przestrzeń, w której Twoje dziecko będzie rosło, a zatem mięśnie rozciągają się i rozstępują. Jeśli podejrzewasz, że masz rozstęp mięśni brzucha, pamiętaj o kilku zaleceniach.
Rozstęp mięśni brzucha określa się jako diastaza. Termin ten, jak wiele słów w medycynie, pochodzi ze starożytnej greki i składa się ze słów dias („przez”), statos („ zatrzymany”) i sys („działanie”). Termin ten tłumaczy rozdzielenie części ciała, które wcześniej były zjednoczone. W tym przypadku chodzi o mięśnie proste brzucha.
Nawiasem mówiąc, diastaza występuje nie tylko po ciąży. Powoduje ją nadwaga, wodobrzusze lub gromadzenie się płynów w jamie brzusznej oraz nadmierne ćwiczenia tych partii ciała. Dowiedz się tutaj, jak rozpoznać rozstęp mięśni brzucha.
Zobacz także ten interesujący materiał: Obwód brzucha – ile powinien wynosić ?
Skąd wiesz, czy masz rozstęp mięśni brzucha?
Urodziłaś dziecko, ale mimo upływu czasu nadal masz wypukły brzuch, odczuwasz ból i niestabilność w dolnej części pleców oraz osłabienie dna miednicy. Pojawiło się również przedwczesne nietrzymanie moczu. Do tego dochodzi słabe trawienie, nagromadzenie gazów, a nawet przepukliny brzusznej. Wszystko to wskazuje na rozstęp mięśni brzucha.
Co powinnaś zrobić w tej sytuacji? Ponieważ mogą wystąpić szkodliwe następstwa, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić to nie szukać na własną rękę. Jeśli podejrzewasz, że masz diastazę, zgłoś się do specjalisty. Ale jeśli pomimo wszystkich objawów odważysz się przewidzieć diagnozę, spróbuj wykonać następujące kroki:
- Połóż się na plecach z ugiętymi nogami i podeszwami stóp ułożonymi płasko na podłodze.
- Włóż jedną rękę pod głowę, a drugą połóż w okolicach pępka.
- Delikatnie rozpocznij ćwiczenie mięśni brzucha, podnosząc głowę i ramiona a następnie spójrz w kierunku swojego pępka.
- W przypadku diastazy rozdzielenie mięśni prostych stanie się wyraźnie widoczne. Palcami zmierz szerokość. Jeśli jest diastaza, szczelina będzie wynosić do jednego cala, czyli ok 2,5 cm. Jeśli jest większa, 4 lub 5 centymetrów, może wymagać operacji.
Ale bez wątpienia najlepiej idź do lekarza dwa tygodnie po porodzie naturalnym. Będzie wiedział, jak ocenić dno miednicy, mięśnie brzucha i miednicę. Jeśli było cesarskie cięcie, zgłoś się do lekarza po miesiącu w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości w tym obszarze.
Lekarz zbada dokładnie okolicę i zgodnie z protokołem określi, czy mięśnie brzucha są rozdzielone. Określi więc, czy istnieje rozstęp mięśni brzucha i jakiego typu. Może być czynnościowy (gdy mięsień poprzeczny brzuchu zatrzymuje trzewia) czy anatomiczny (kiedy wychodzą na zewnątrz lub pojawia się przepuklina).
6 rzeczy, których należy unikać, jeśli masz rozstęp mięśni brzucha
Jeśli podejrzewasz, że masz diastazę, rozważ poniższe zalecenia, które z pewnością pomogą Ci uniknąć dalszych komplikacji. Oczywiście co do joty postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.
1. Nie rób klasycznych brzuszków
Jeśli mięśnie proste się rozdzieliły, to ćwiczenie brzuszków nie sprawi, że powróci na swoje miejsce. Wręcz przeciwnie, to jeszcze pogorszy sytuację. Jeśli znasz ćwiczenia hipopresyjne, wykonuj je próbując technik posturalnych, które powodują zmniejszenie ciśnienia w jamie brzusznej.
2. Bieganie lub skakanie zachowaj na później
Patrzysz w lustro i nie jesteś zadowolona ze swojej sylwetki po porodzie? Opanuj niepokój, a jeśli podejrzewasz rozstęp mięśni brzucha, zdecydowanie odradza się intensywne ćwiczenia, takie jak bieganie lub skakanie. Ćwiczenia te zwiększają napięcie brzucha i wywierają większy nacisk na linea alba (kresa biała), pogłębiając ją jeszcze bardziej.
3. Poproś o pomoc, unikaj podnoszenia ciężarów
Najtrudniejszą rzeczą po porodzie jest konieczność proszenia o pomoc w podnoszeniu jakiegoś ciężaru oprócz dziecka. Nawet jeśli jesteś sama w pokoju i musisz się nim zająć i podnieść malucha z łóżeczka lub łóżka, jest to znaczny wysiłek.
Jeśli to możliwe, nie zostawaj sama z dzieckiem i ostrzegaj rodzinę wokół ciebie o potrzebie tak ściśle związanej z twoim zdrowiem. Powstrzymanie się od podnoszenia ciężarów, oprócz innych środków ostrożności, w dużej mierze zapobiegnie urazom dna miednicy.
4. Zachowaj ostrożność podczas noszenia pasów poporodowych
Tendencja do szukania ulgi jest naturalna, zwłaszcza jeśli doda się do tego doświadczenie matek i babć. Dotyczy to noszenia pasów poporodowych. Chociaż nie eliminują napięcia mięśni brzucha, łagodzą ból, zapewniają stabilność i poprawiają postawę.
Pamiętaj jednak, że złagodzenie bólu kamufluje specyficzny problem diastazy. Zalecamy ich stosowanie dopiero po uzyskaniu oceny lekarskiej i diagnozy. W ten sposób użyjesz najbardziej odpowiedniego produktu dla konkretnej dolegliwości.
5. Zachowaj środki ostrożności podczas kaszlu lub kichania
Kiedy kaszlesz lub kichasz, chwyć brzuch rękoma, aby trzymać trzewia przy linii białej objętej podejrzeniem rozstępu. Podobnie, podejmij środki ostrożności, gdy wstajesz z łóżka. Najpierw połóż się na boku i zegnij kolana, a nie tułów, aby się podnieść.
6. Unikaj zaparć jeśli masz rozstęp mięśni brzucha
Zrób wszystko, co możesz, aby uniknąć zaparć. W pierwszych dniach połogu są normalne, ale nie pozwól, aby się rozwinęły. Mięśnie brzucha są rozdęte i nie funkcjonują tak jak zwykle. Czujesz dyskomfort, a nawet strach. Wszystko to jest zrozumiałe.
Aby było łatwiej, zadbaj o odpowiednie nawodnienie i jedz pokarmy bogate w błonnik. Odpoczywaj, ale nie zaniedbuj ruchu, a gdy masz potrzebę pójścia do toalety, nie powstrzymuj tego. Zrelaksuj się. A jako uzupełnienie, stosuj ćwiczenia hipopresyjne i ćwiczenia Kegla. Pomogą ci kontrolować zaparcia i hemoroidy.
Wprowadź w życie zalecenia terapeuty
Jeśli fizjoterapia zawiodła, opcją jest operacja, która zmniejsza rozdzielenie linii białej szersze niż 3 centymetry lub więcej. W pierwszej kolejności jednak, po zdiagnozowaniu diastazy, zapisz się na zajęcia fizjoterapii odpowiednie dla konkretnego przypadku.
Zalecane ćwiczenia na rozstęp mięśni brzucha
Jeśli podejrzewasz, że masz diastazę, nie ma najlepszego uniwersalnego ćwiczenia, ale istnieją najlepsze opcje dla każdej kobiety. Pozwól, aby Twoją dolegliwość ocenił specjalista i postępuj zgodnie z jego zaleceniami. Najprawdopodobniej oszczędzisz sobie operacji i pomożesz swojemu ciału w naturalny sposób zmierzać do przywrócenia jego funkcji.
A warto podkreślić, że fizjoterapia daje doskonałe wyniki. Ostatnie badania wskazują, jakie sesje ćwiczeń mięśni stabilizujących w tym miejscu zwiększają stabilność lędźwi i miednicy:
Hipopresyjna gimnastyka pomaga na rozstęp mięśni brzucha
Są to ćwiczenia posturalne, powtarzalne i rytmiczne, które zaczynają się od kontroli oddechu i przepony, dzięki której można unieść macicę, pęcherz i jelita. Nie są jednak zalecane przed upływem trzech miesięcy od porodu. Mają na celu wprowadzenie zmian w schemacie całego ciała.
Ponadto, zmniejszają one iśnienie w jamie brzusznej i klatce piersiowej oraz zapewniają automatyczną aktywację mięśni krocza i obręczy brzusznej. Redukują i napinają mięśnie talii i dna miednicy oraz zmniejszają problemy z plecami poprzez poprawę postawy.
Ćwiczenia mimowolnie aktywujące mięśnie poprzeczne brzucha
Przy powtarzaniu tych ćwiczeń dąży się do automatycznego napięcia poprzecznego mięśnia brzucha, gdy trzeba podnosić ciężary, kaszleć, śmiać się, biegać lub skakać. W tym sensie generuje on warunki biomechaniczne, które sprzyjają wykonywaniu ruchów, ponieważ kontroluje ciśnienie w jamie brzusznej.
Ćwiczenia aktywizujące mięśnie skośne brzucha i mięśnia prostego przedniego
Po aktywacji mięśnia poprzecznego ćwiczone ćwiczy się mięśnie skośne, mięśnie przednio-boczne, które wykonują rotacje tułowia i podtrzymują wnętrzności. To bardzo ważne, ponieważ poprzeczny mięsień gwarantuje stabilność kręgosłupa lędźwiowego unikając ucisku struktur lędźwiowych i pojawiania się bólu.
Ogólnie rzecz biorąc, przed rozpoczęciem sesji ćwiczeń, idź do łazienki, ponieważ można zaobserwować zmiany w wypełnianiu pęcherza, gdy działa autonomiczny układ nerwowy. Bezdech z kolei powoduje zamknięcie głośni, a tym samym suchość w gardle: pamiętaj więc o nawodnieniu. Ważne: ćwiczenia wykonuj na pusty żołądek lub po trawieniu.
Dzięki tym ćwiczeniom uzyskasz odpowiednią stabilizację osi szkieletu, która gwarantuje optymalną równowagę i ruch kończyn górnych i dolnych w Twoim codziennym życia.
Sugerujemy Ci również ten przydatny materiał: Mięśnie skośne brzucha – 6 propozycji ćwiczeń
Kiedy trzeba iść do lekarza?
Kiedy ból krzyża, gazy i wypukły brzuch przekraczają ósmy tydzień po porodzie, mądrze jest poprosić o ocenę lekarską. Gdy poznasz stopień diastazy, będziesz mogła przejąć kontrolę dzięki fizjoterapii, która oferuje najlepsze ćwiczenia, aby doprowadzić mięśnie proste brzucha na swoje miejsce.
Jeśli podejrzewasz, że masz rozstęp mięśni brzucha…
Nie martw się, to coś bardzo powszechnego. Cierpi na nią co najmniej jedna na dwie kobiety, a w wielu przypadkach problem ustępuje samotnie. Jednak przed i po porodzie podejmij środki ostrożności.
To typowe dla ciąży, że mięśnie się rozluźniają. Uważaj na wykonywanie ruchów i prace, które mogą komplikować problem. Jeśli natomiast przygotowujesz się do zajścia w ciążę, ćwicz i wzmacniaj mięśnie brzucha. Rozstęp mięśni brzucha nie będzie dla ciebie kłopotem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- de León, S. C., da Cuña Carrera, I., De la Hoz González, C. A., & González, M. S. (2020). Comparación de los efectos de un programa de ejercicio sobre diastasis de rectos según el periodo postparto. Medicina naturista, 14(1), 53-58. Disponible en: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwizyNepw4nwAhVBVs0KHfcIA5wQFjAPegQIIxAD&url=https%3A%2F%2Fdialnet.unirioja.es%2Fdescarga%2Farticulo%2F7248976.pdf&usg=AOvVaw0It_Ic5zewVNme2cqZzJs3
- López Miñarro, P. Á. (2009). Ejercicios de fortalecimiento abdominal. Disponible en: https://digitum.um.es/digitum/bitstream/10201/5244/1/Ejercicios de trabajo abdominal.pdf
- Mostazo Guerra, A. (2020). Protocolo de intervención fisioterápica en la diástasis abdominal postparto. Disponible en: https://gredos.usal.es/bitstream/handle/10366/143716/TFG_MostazoGuerra_Diastasis.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Naclerio, F., & Forte Fernández, D. (2006). Función y entrenamiento de la musculatura abdominal. Una visión científica. Journal of human sport and exercise, Vol. 1, no. 1 (July 2006). Disponible en: https://www.redalyc.org/pdf/3010/301023497003.pdf
- París Zamora, I. (2019). Influencia de la contracción del transverso del abdomen durante la técnica abdominal hipopresiva en la musculatura del suelo pélvico. Disponible en: https://eprints.ucm.es/id/eprint/51555/1/T40924.pdf
- Sánchez Guisado, M. D. M., González Segura, R., & Hernández Llorente, E. (2014). Importancia de las técnicas hipopresivas en la prevención de la incontinencia urinaria postparto. Recuperando en: http://rua.ua.es/dspace/handle/10045/44990#vpreview
- Segarra, V., Heredia, J. R., Peña, G., Sampietro, M., Moyano, M., Mata, F., … & Silva-Grigoletto, M. E. D. (2014). Core y sistema de control neuro-motor: mecanismos básicos para la estabilidad del raquis lumbar. Revista Brasileira de Educação Física e Esporte, 28(3), 521-529. Disponible en: https://www.scielo.br/scielo.php?pid=S1807-55092014000300521&script=sci_arttext&tlng=es
- Vergara Terrazas, P. (2020). Propuesta de iniciación al entrenamiento durante el primer trimestre de embarazo para una mujer sana, sedentaria y con sobrepeso con el fin de mejorar su salud y prepararla para un parto en movimiento. Disponible en: https://ruc.udc.es/dspace/bitstream/handle/2183/27331/Lima_Mart%c3%adnez_Isabel_2020_Programa_Intervenci%c3%b3n_Puerperas_Di%c3%a1stasis_Incontinencia_M%c3%a9todo_TAD.pdf?sequence=3&isAllowed=y