Logo image

Rośliny, które zwalczą nadmiar kwasu moczowego

2 min.
Aby utrzymać w normie poziom kwasu moczowego, powinniśmy przestrzegać odpowiedniej diety, a także stosować napary ziołowe, na przykład z karczocha lub ostropestu plamistego, aby zwiększyć eliminację puryn.
Rośliny, które zwalczą nadmiar kwasu moczowego
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López

Napisany przez Valeria Sabater
Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Nadmierne stężenie kwasu moczowego w organizmie to obecnie bardzo powszechna przypadłość. Niezdrowy tryb życia i złe nawyki żywieniowe to główne czynniki, które powodują gromadzenie się odpadów metabolicznych w naszej krwi. Na szczęście istnieją rośliny, których naturalne właściwości pomogą Ci uporać się z nadmiarem kwasu moczowego. Przeczytaj, jakie rośliny mają bezpośredni wpływ na obniżenie kwasu moczowego.

 Rośliny – Naturalne sposoby na nadmiar kwasu moczowego

2#:rośliny.jpg

Obecność kwasu moczowego w organizmie jest czymś naturalnym i nie jest powodem do niepokoju, dopóki jego stężenie pozostaje w normie. Nieprawidłowa dieta sprawia jednak, że w organizmie odkładają się puryny, czyli produkty rozkładu protein znajdujących się w mięsie, kawie czy alkoholu.

Jakie są skutki nadmiernego stężenia kwasu moczowego? Są to między innymi dna moczanowa, bóle stawów i stan zapalny, a w skrajnym przypadku nawet uszkodzenie wątroby lub nerek.

Inne zagrożenia, o których warto pamiętać to podwyższone pH, które może skutkować uszkodzeniem organów wewnętrznych, obniżeniem odporności, chronicznym zmęczeniem i osłabieniem, a nawet większą łamliwością kości.

Co w takim razie możesz zrobić, aby uniknąć tych wszystkich komplikacji? Zacznij od ograniczenia spożycia czerwonego mięsa, białek i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, alkoholu, soli, cukru, mąki i gazowanych napojów.

Z drugiej strony wzbogać swoją dietę w warzywa, owoce i zboża, a zwłaszcza truskawki, cytrusy i owies. Pamiętaj także, że istnieją rośliny, których lecznicze właściwości mogą pomóc Ci uporać się z kwasem moczowym. Nie zastąpią one leków, ale lecznicze napary spożywane codzienne to świetne uzupełnienie diety oraz sposób na oczyszczenie organizmu. Oto najskuteczniejsze w walce z kwasem moczowym rośliny lecznicze:

1. Rośliny o działaniu moczopędnym

3#:rośliny.jpg

Napary ze skrzypu, mniszka czy karczocha to rośliny moczopędne, co pozwala na pozbycie się toksyn i nadmiaru wody z organizmu, a także na oczyszczenie organizmu, krwi i układu limfatycznego. Pobudzając pracę układu moczowego, szybciej pozbywamy się z organizmu puryny, co hamuje gromadzenie się kwasu moczowego.

Napary te najlepiej jest pić po śniadaniu, a za każdym razem możesz wybrać, który odpowiada Ci najbardziej.

2. Ochronna moc ostropestu plamistego

4#:rośliny.jpg

Jeśli jeszcze nie poznałeś niesamowitych właściwości ostropestu, to czas najwyższy je wypróbować. Ma on bowiem działanie oczyszczające, dzięki czemu chroni wątrobę, a dodatkowo wspomaga jej regenerację, syntezę białek oraz zamianę amoniaku w mocznik. Rośliny te, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, zapewniają oczyszczenie organizmu z puryn oraz nadmiaru innych substancji. Dlaczego warto zacząć dzień od kubka naparu z ostropestu? Dzięki właściwościom tej rośliny zapobiegniesz wielu dolegliwościom i schorzeniom. W sklepach ekologicznych czy zielarskich możesz kupić gotowy napar lub ostropest w kapsułkach.

3. Hakorośl, czyli diabelski pazur w walce ze stanem zapalnym

5#:rośliny.jpg

Hakorośl, nazywana też diabelskim bądź czarcim pazurem, to mało znana roślina, jednak idealna na schorzenia związane z wysokim stężeniem kwasu moczowego. Działa ona bezpośrednio na mięśnie i stawy, redukując tym samym stan zapalny. Jest to też świetne remedium na dnę moczanową. Tak jak i pozostałe rośliny lecznicze, możesz kupić ją w sklepach zielarskich i przygotowywać napar, który uśmierzy ból i zwalczy stan zapalny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Minguela Pesquera, J. I., Hernando Rubio, A., Gallardo Ruiz, I., Martínez Fernández, I., García Ledesma, P., Muñoz González, R. I., … Montenegro Martínez, J. (2011). La hiperuricemia como factor de riesgo cardiovascular y renal. Dialisis y Trasplante. https://doi.org/10.1016/j.dialis.2011.03.002
  • Maiuolo, J., Oppedisano, F., Gratteri, S., Muscoli, C., & Mollace, V. (2016). Regulation of uric acid metabolism and excretion. International Journal of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.ijcard.2015.08.109
  • Menè, P., & Punzo, G. (2008). Uric acid: Bystander or culprit in hypertension and progressive renal disease. Journal of Hypertension. https://doi.org/10.1097/HJH.0b013e32830e4945
  • MedlinePlus. Ácido úrico en la sangre. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003476.htm
  • Arthritis Society. Gout and nutrition. https://arthritis.ca/living-well/optimized-self/eating-well/gout-and-nutrition
  • Nutrients. 2019 Aug; 11(8): 1736. Published online 2019 Jul 26. Uric Acid and Plant-Based Nutrition. doi: 10.3390/nu11081736
  • J Altern Complement Med. 2009 Aug; 15(8): 929–934. The Diuretic Effect in Human Subjects of an Extract of Taraxacum officinale Folium over a Single Day. doi: 10.1089/acm.2008.0152
  • PennState Hershey. Horsetail. http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=107&pid=33&gid=000257
  • Food Technol Biotechnol. 2016 Dec; 54(4): 455–461. Assessment of the Antioxidant Activity of Silybum marianum Seed Extract and Its Protective Effect against DNA Oxidation, Protein Damage and Lipid Peroxidation. doi: 10.17113/ftb.54.04.16.4323

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.