Rośliny, które zwalczą nadmiar kwasu moczowego

Aby utrzymać w normie poziom kwasu moczowego, powinniśmy przestrzegać odpowiedniej diety, a także stosować napary ziołowe, na przykład z karczocha lub ostropestu plamistego, aby zwiększyć eliminację puryn.
Rośliny, które zwalczą nadmiar kwasu moczowego
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Nadmierne stężenie kwasu moczowego w organizmie to obecnie bardzo powszechna przypadłość. Niezdrowy tryb życia i złe nawyki żywieniowe to główne czynniki, które powodują gromadzenie się odpadów metabolicznych w naszej krwi. Na szczęście istnieją rośliny, których naturalne właściwości pomogą Ci uporać się z nadmiarem kwasu moczowego. Przeczytaj, jakie rośliny mają bezpośredni wpływ na obniżenie kwasu moczowego.

 Rośliny – Naturalne sposoby na nadmiar kwasu moczowego

2#:rośliny.jpg

Obecność kwasu moczowego w organizmie jest czymś naturalnym i nie jest powodem do niepokoju, dopóki jego stężenie pozostaje w normie. Nieprawidłowa dieta sprawia jednak, że w organizmie odkładają się puryny, czyli produkty rozkładu protein znajdujących się w mięsie, kawie czy alkoholu.

Jakie są skutki nadmiernego stężenia kwasu moczowego? Są to między innymi dna moczanowa, bóle stawów i stan zapalny, a w skrajnym przypadku nawet uszkodzenie wątroby lub nerek.

Inne zagrożenia, o których warto pamiętać to podwyższone pH, które może skutkować uszkodzeniem organów wewnętrznych, obniżeniem odporności, chronicznym zmęczeniem i osłabieniem, a nawet większą łamliwością kości.

Co w takim razie możesz zrobić, aby uniknąć tych wszystkich komplikacji? Zacznij od ograniczenia spożycia czerwonego mięsa, białek i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, alkoholu, soli, cukru, mąki i gazowanych napojów.

Z drugiej strony wzbogać swoją dietę w warzywa, owoce i zboża, a zwłaszcza truskawki, cytrusy i owies. Pamiętaj także, że istnieją rośliny, których lecznicze właściwości mogą pomóc Ci uporać się z kwasem moczowym. Nie zastąpią one leków, ale lecznicze napary spożywane codzienne to świetne uzupełnienie diety oraz sposób na oczyszczenie organizmu. Oto najskuteczniejsze w walce z kwasem moczowym rośliny lecznicze:

1. Rośliny o działaniu moczopędnym

3#:rośliny.jpg

Napary ze skrzypu, mniszka czy karczocha to rośliny moczopędne, co pozwala na pozbycie się toksyn i nadmiaru wody z organizmu, a także na oczyszczenie organizmu, krwi i układu limfatycznego. Pobudzając pracę układu moczowego, szybciej pozbywamy się z organizmu puryny, co hamuje gromadzenie się kwasu moczowego.

Napary te najlepiej jest pić po śniadaniu, a za każdym razem możesz wybrać, który odpowiada Ci najbardziej.

2. Ochronna moc ostropestu plamistego

4#:rośliny.jpg

Jeśli jeszcze nie poznałeś niesamowitych właściwości ostropestu, to czas najwyższy je wypróbować. Ma on bowiem działanie oczyszczające, dzięki czemu chroni wątrobę, a dodatkowo wspomaga jej regenerację, syntezę białek oraz zamianę amoniaku w mocznik. Rośliny te, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, zapewniają oczyszczenie organizmu z puryn oraz nadmiaru innych substancji. Dlaczego warto zacząć dzień od kubka naparu z ostropestu? Dzięki właściwościom tej rośliny zapobiegniesz wielu dolegliwościom i schorzeniom. W sklepach ekologicznych czy zielarskich możesz kupić gotowy napar lub ostropest w kapsułkach.

3. Hakorośl, czyli diabelski pazur w walce ze stanem zapalnym

5#:rośliny.jpg

Hakorośl, nazywana też diabelskim bądź czarcim pazurem, to mało znana roślina, jednak idealna na schorzenia związane z wysokim stężeniem kwasu moczowego. Działa ona bezpośrednio na mięśnie i stawy, redukując tym samym stan zapalny. Jest to też świetne remedium na dnę moczanową. Tak jak i pozostałe rośliny lecznicze, możesz kupić ją w sklepach zielarskich i przygotowywać napar, który uśmierzy ból i zwalczy stan zapalny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.