Rośliny, które zwalczą nadmiar kwasu moczowego
Nadmierne stężenie kwasu moczowego w organizmie to obecnie bardzo powszechna przypadłość. Niezdrowy tryb życia i złe nawyki żywieniowe to główne czynniki, które powodują gromadzenie się odpadów metabolicznych w naszej krwi. Na szczęście istnieją rośliny, których naturalne właściwości pomogą Ci uporać się z nadmiarem kwasu moczowego. Przeczytaj, jakie rośliny mają bezpośredni wpływ na obniżenie kwasu moczowego.
Rośliny – Naturalne sposoby na nadmiar kwasu moczowego
Obecność kwasu moczowego w organizmie jest czymś naturalnym i nie jest powodem do niepokoju, dopóki jego stężenie pozostaje w normie. Nieprawidłowa dieta sprawia jednak, że w organizmie odkładają się puryny, czyli produkty rozkładu protein znajdujących się w mięsie, kawie czy alkoholu.
Jakie są skutki nadmiernego stężenia kwasu moczowego? Są to między innymi dna moczanowa, bóle stawów i stan zapalny, a w skrajnym przypadku nawet uszkodzenie wątroby lub nerek.
Inne zagrożenia, o których warto pamiętać to podwyższone pH, które może skutkować uszkodzeniem organów wewnętrznych, obniżeniem odporności, chronicznym zmęczeniem i osłabieniem, a nawet większą łamliwością kości.
Co w takim razie możesz zrobić, aby uniknąć tych wszystkich komplikacji? Zacznij od ograniczenia spożycia czerwonego mięsa, białek i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, alkoholu, soli, cukru, mąki i gazowanych napojów.
Z drugiej strony wzbogać swoją dietę w warzywa, owoce i zboża, a zwłaszcza truskawki, cytrusy i owies. Pamiętaj także, że istnieją rośliny, których lecznicze właściwości mogą pomóc Ci uporać się z kwasem moczowym. Nie zastąpią one leków, ale lecznicze napary spożywane codzienne to świetne uzupełnienie diety oraz sposób na oczyszczenie organizmu. Oto najskuteczniejsze w walce z kwasem moczowym rośliny lecznicze:
1. Rośliny o działaniu moczopędnym
Napary ze skrzypu, mniszka czy karczocha to rośliny moczopędne, co pozwala na pozbycie się toksyn i nadmiaru wody z organizmu, a także na oczyszczenie organizmu, krwi i układu limfatycznego. Pobudzając pracę układu moczowego, szybciej pozbywamy się z organizmu puryny, co hamuje gromadzenie się kwasu moczowego.
Napary te najlepiej jest pić po śniadaniu, a za każdym razem możesz wybrać, który odpowiada Ci najbardziej.
2. Ochronna moc ostropestu plamistego
Jeśli jeszcze nie poznałeś niesamowitych właściwości ostropestu, to czas najwyższy je wypróbować. Ma on bowiem działanie oczyszczające, dzięki czemu chroni wątrobę, a dodatkowo wspomaga jej regenerację, syntezę białek oraz zamianę amoniaku w mocznik. Rośliny te, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, zapewniają oczyszczenie organizmu z puryn oraz nadmiaru innych substancji. Dlaczego warto zacząć dzień od kubka naparu z ostropestu? Dzięki właściwościom tej rośliny zapobiegniesz wielu dolegliwościom i schorzeniom. W sklepach ekologicznych czy zielarskich możesz kupić gotowy napar lub ostropest w kapsułkach.
3. Hakorośl, czyli diabelski pazur w walce ze stanem zapalnym
Hakorośl, nazywana też diabelskim bądź czarcim pazurem, to mało znana roślina, jednak idealna na schorzenia związane z wysokim stężeniem kwasu moczowego. Działa ona bezpośrednio na mięśnie i stawy, redukując tym samym stan zapalny. Jest to też świetne remedium na dnę moczanową. Tak jak i pozostałe rośliny lecznicze, możesz kupić ją w sklepach zielarskich i przygotowywać napar, który uśmierzy ból i zwalczy stan zapalny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Minguela Pesquera, J. I., Hernando Rubio, A., Gallardo Ruiz, I., Martínez Fernández, I., García Ledesma, P., Muñoz González, R. I., … Montenegro Martínez, J. (2011). La hiperuricemia como factor de riesgo cardiovascular y renal. Dialisis y Trasplante. https://doi.org/10.1016/j.dialis.2011.03.002
- Maiuolo, J., Oppedisano, F., Gratteri, S., Muscoli, C., & Mollace, V. (2016). Regulation of uric acid metabolism and excretion. International Journal of Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.ijcard.2015.08.109
- Menè, P., & Punzo, G. (2008). Uric acid: Bystander or culprit in hypertension and progressive renal disease. Journal of Hypertension. https://doi.org/10.1097/HJH.0b013e32830e4945
- MedlinePlus. Ácido úrico en la sangre. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003476.htm
- Arthritis Society. Gout and nutrition. https://arthritis.ca/living-well/optimized-self/eating-well/gout-and-nutrition
- Nutrients. 2019 Aug; 11(8): 1736. Published online 2019 Jul 26. Uric Acid and Plant-Based Nutrition. doi: 10.3390/nu11081736
- J Altern Complement Med. 2009 Aug; 15(8): 929–934. The Diuretic Effect in Human Subjects of an Extract of Taraxacum officinale Folium over a Single Day. doi: 10.1089/acm.2008.0152
- PennState Hershey. Horsetail. http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productid=107&pid=33&gid=000257
- Food Technol Biotechnol. 2016 Dec; 54(4): 455–461. Assessment of the Antioxidant Activity of Silybum marianum Seed Extract and Its Protective Effect against DNA Oxidation, Protein Damage and Lipid Peroxidation. doi: 10.17113/ftb.54.04.16.4323