Rodzaje orzechów - poznaj właściwości 10 z nich 

Rodzaje orzechów - poznaj właściwości 10 z nich 
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy wiesz, jakie są rodzaje orzechów? Wiele osób unika jedzenia orzechów, ponieważ wierzy, że mogą sprawić, że przybiorą na wadze, ale w rzeczywistości są one bardzo zdrowe.

Jest to pożywienie typu super food, które jest bogate w białko, tłuszcze, błonnik, witaminy i minerały. Powinny być zdecydowanie częścią diety, ponieważ są pożywne, jeśli są jedzone w umiarkowanych ilościach. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są najlepsze rodzaje orzechów i jakie mają one wartości odżywcze.

Włącz orzechy do swojej diety

Orzechy są punktem obowiązkowym każdej diety, ponieważ są całkowicie naturalne i dostarczają dużo energii. Powinieneś jeść garść dziennie. Nie ma problemu z jedzeniem większej ilości z powodów zdrowotnych lub jeśli nie masz nadwagi.

Chociaż wiele osób myśli, że powodują przybranie na wadze, nie stanie się tak, jeśli zjesz wskazaną ilość, ponieważ ich sycące działanie wyeliminuje Twoje pragnienie jedzenia niezdrowych pokarmów.

 • Najlepiej spożywać je na surowo (zanurzać w wodzie kilka godzin wcześniej) lub prażone, a nie smażone czy przetwarzane.
 • Gdy są smażone i gotowane w wysokich temperaturach, tracą swoje właściwości lecznicze, stają się niezdrowe i powodują przybranie na wadze.

Jakie orzechy powinieneś wybrać?

 1. Orzechy włoskie

Orzechy włoskie.

Orzechy włoskie są dobrze znane ze względu na ich kształt przypominający mózg, co jest oznaką tego, iż dobrze działają na pamięć i posiadają właściwości poprawiające  koncentrację. Ilość  kwasów tłuszczowych jaką zawierają chroni układ sercowo-naczyniowy oraz obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Wysoki poziom cholesterolu – nawyki które go pogarszają

 1. Migdały

Migdały są delikatne i bardzo pożywne. Są używane do produkcji napojów i olejów. Ponadto są bogate w zdrowe tłuszcze. Z drugiej strony, migdały są bogate w witaminy z grupy B i witaminę E oraz w minerały takie jak cynk, żelazo, wapń, miedź i potas.

Są świetne dla:

 • Ludzi mających problemy z kościami.
 • Dzieci.
 • Sportowców.
 • Kobiet w ciąży i karmiących piersią.
 1. Orzechy laskowe

Orzechy laskowe są pyszne i wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, który poprawia wypróżnienia i reguluje poziom cukru we krwi. Zawierają również kwas foliowy i witaminę E, które są głównymi przeciwutleniaczami chroniącymi  przed wolnymi rodnikami.

Możesz zrobić domowe kakao i orzechowy krem ​​bez cukru i mleka, który jest zdrową alternatywą dla tego słynnego kremu, o którym wszyscy wiedzą.

 1. Pistacje

Pistacje to najlepszy orzech do zapobiegania i leczenia cukrzycy typu 2, chorób serca i obrzęków. Są bogate w żelazo, fitosterole i posiadają wielką siłę antyoksydacyjną.

 1. Orzechy piniowe

Orzechy piniowe.

Są bogate w witaminy i składniki mineralne, dzięki czemu stanowią doskonałą przekąskę zarówno dla osób pracujących fizycznie jak i umysłowo. Orzechy piniowe są bardzo bogate w białko, tłuszcze i błonnik.  Z orzeszków piniowych wytwarzany jest sos pesto, tak samo jak z liści bazylii, czosnku, oliwy z oliwek i innych składników.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Pistacje – 10 powodów, dla których powinniśmy je jeść

 1. Orzechy brazylijskie

Te orzechy wyróżniają się, ponieważ zawierają najwięcej selenu, bardzo ważnego minerału, który powinien być spożywany dość często. Dlatego należy jeść tylko dwa lub trzy orzechy dziennie. Są bogate w magnez.

 1. Orzechy makadamia

Makadamia.

Te orzechy mają wiele składników odżywczych, takich jak:

 • Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 9.
 • Witaminy B, C i E.
 • Minerały (fosfor, potas, magnez, wapń i żelazo).

Oprócz zdrowej wysokiej zawartości tłuszczu, są one również znane ze swojego delikatnego smaku i kremowości.

 1. Orzechy nerkowca

Są bogate w białka, węglowodany i kwasy tłuszczowe omega-6, które utrzymują zdrowe serce. Zawierają również miedź, selen i magnez.

 1. Orzeszki ziemne

Orzeszki ziemne to zdrowe rodzaje orzechów.

Chociaż powszechnie uważa się, że są orzechami, to jednak tak nie jest. Orzeszki ziemne są sklasyfikowane jako rośliny strączkowe. Są doskonałym źródłem białka i zapewniają energię i wytrzymałość. Możesz również zrobić z nich masło orzechowe.

 1. Rodzaje orzechów. Kasztany

Kasztany są jedynymi orzechami o niskiej zawartości tłuszczów i bogatymi w węglowodany. Słyną z wysokiej zawartości potasu i kwasu foliowego. Możesz je upiec lub uprażyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135. doi: 10.1016/j.ijcard.2016.12.048. Epub 2016 Dec 21. PMID: 28024910.
 • Miyazawa T, Burdeos GC, Itaya M, Nakagawa K, Miyazawa T. Vitamin E: Regulatory Redox Interactions. IUBMB Life. 2019 Apr;71(4):430-441. doi: 10.1002/iub.2008. Epub 2019 Jan 25. PMID: 30681767.
 • Christodoulides S, Dimidi E, Fragkos KC, Farmer AD, Whelan K, Scott SM. Systematic review with meta-analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther. 2016 Jul;44(2):103-16. doi: 10.1111/apt.13662. Epub 2016 May 12. PMID: 27170558.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.