Wysoki poziom cholesterolu - nawyki które go pogarszają

Wysoki poziom cholesterolu może mieć wpływ na zdrowie układu krwionośnego. Odkryj jakie złe nawyki mogą go znacznie pogarszać.
Wysoki poziom cholesterolu - nawyki które go pogarszają
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cholesterol to naturalny związek chemiczny niezbędny do funkcjonowania organizmu człowieka. Występuje naturalnie w tkankach. Problem zaczyna się, gdy jest go zbyt dużo, więc w efekcie wysoki poziom cholesterolu  zaczyna powodować wiele chorób układu krwionośnego.

Jeśli masz 20 lub więcej lat, powinieneś mierzyć poziom cholesterolu przynajmniej co kilka lat. Jeśli jednak cierpisz na otyłość, lub twoja dieta jest pełna nasyconych tłuszczy, wykonuj panel lipidowy raz w roku.

Cholesterol – cztery nawyki pogarszające problem

Problem z cholesterolem polega na tym, że początkowo jego objawy są dla przeciętnego człowieka niewidoczne. Możesz mieć wysoki poziom cholesterolu i nie zdawać sobie z tego sprawy, dopóki nie wykonasz rutynowej analizy lub nie poniesiesz konsekwencji zdrowotnych.

Co sprawia, że możesz mieć problem z cholesterolem, jeśli nie spożywasz za dużo tłuszczu, kiełbasek lub czerwonego mięsa w swojej diecie?

Istnieją inne czynniki, o których możesz nie wiedzieć, a które mają istotny wpływ na poziom cholesterolu. W tym artykule dowiesz się, jakie błędy możesz popełniać, nie zdając sobie z tego sprawy i co powoduje wzrost poziomu cholesterolu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i rozwiązać problem z cholesterolem na długi czas!

Co to jest cholesterol?

Wysoki poziom cholesterolu

Powyższa grafika przedstawia problem powodowany przez cholesterol – gromadzi się on w żyłach i może je blokować. Twoje ciało potrzebuje cholesterolu aby prawidłowo funkcjonować i tworzyć nowe komórki. Niestety w nadmiarze gromadzi się on w układzie krążenia i wywołuje problemy sercowo – naczyniowe.

Cholesterol to woskowata, miękka substancja tłuszczowa występująca w całym organizmie i we krwi. Posiada wiele przydatnych funkcji, które przyczyniają się do dobrego zdrowia całego ciała.

Na przykład pomaga komórkom prawidłowo funkcjonować i odgrywa rolę w produkcji niektórych hormonów i dystrybucji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jednak zbyt dużo cholesterolu we krwi może prowadzić do większego ryzyka zawału mięśnia sercowego lub udaru.

Jak mierzony jest poziom cholesterolu?

Jeśli masz 20 lub więcej lat, powinieneś mierzyć swój cholesterol przynajmniej raz na pięć lat. Badanie krwi, zwane panelem lipidowym, może zmierzyć poziom cholesterolu. Test dostarcza informacji na temat:

Cholesterol całkowity: całkowita ilość cholesterolu we krwi. Obejmuje oba typy: cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i lipoproteiny o dużej gęstości, czyli cholesterol HDL. Zły cholesterol (LDL): to ten, który gromadzi się w tętnicach i je zatyka. Dobry (HDL) pomaga usunąć “zły” cholesterol z tętnic.

Nawyki, które mogą pogorszyć wysoki poziom cholesterolu

1. Stres

Stres

Niektóre badania wskazują, że hormony stresu związane ze wzrostem poziomu złego cholesterolu we krwi.

Stres jest obecnie bardzo powszechną chorobą i jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może powodować poważne i negatywne konsekwencje w naszym organizmie. Jednak czy powoduje on również wysoki poziom cholesterolu?

Stres może podnosić ciśnienie krwi, powodować bezsenność, zmianę nawyków żywieniowych i zmiany w sprawności umysłowej, a także w stanie umysłu. W związku z tym, w wielu badaniach zaobserwowano, że stres psychiczny i emocjonalny zwiększył wartości cholesterolu we krwi o 11% u zdrowych mężczyzn w porównaniu z grupą kontrolną.

Naukowcy odkryli również związek między cholesterolem a kortyzolem, hormonem stresu, który może mieć kluczowe znaczenie dla związku między chorobami układu krążenia a dyslipidemią. Wynika to po części z tego, że osoby zestresowane mają tendencję do sięgania po używki i niezdrowe jedzenie.

2. Alkohol

Jeśli chodzi o cholesterol, spożycie alkoholu jest kwestią wymagającą zwrócenia uwagi. Po pierwsze, wykazano, że picie umiarkowanych ilości alkoholu (czerwonego wina) poprawia „dobry” poziom cholesterolu i wiąże się ze zmniejszeniem częstości występowania chorób serca.

Z drugiej strony picie zbyt dużej ilości alkoholu może mieć negatywny wpływ na profile lipidowe we krwi, a ostatecznie na zdrowie serca. Jak widać, chodzi o spożywanie alkoholu z umiarem, aby uniknąć uszczerbku na zdrowiu.

3. Unikaj tytoniu, jeśli masz wysoki poziom cholesterolu

Palenie tytoniu

Tytoń, oprócz podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi, predysponuje Cię do innych chorób układu krążenia i układu oddechowego.

Palenie papierosów wpływa negatywnie na układ sercowo-naczyniowy na kilka sposobów, w tym poprzez redukcję poziomu natlenienia i powoduje zmęczenie pracującego mięśnia serca. Powodem pojawiania się lub nasilania tych objawów jest to, że nikotyna może zwiększać agregację płytek krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Tlenek węgla wdychany wraz z dymem podwyższa poziom cholesterolu we krwi. Z tego powodu nawet palenie „lekkich” lub cienkich papierosów nie zmniejsza ryzyka choroby, ponieważ palacz zwykle wdycha więcej dymu, aby zrekompensować niższą dawkę nikotyny. Zwiększa to poziom tlenku węgla i związane z tym problemy.

4. Doustne środki antykoncepcyjne i inne leki

Środki antykoncepcyjne mają kilka skutków ubocznych dla zdrowia kobiet, a jednym z nich może być wzrost poziomu cholesterolu powyżej normy. Jednak nie wszystkie środki antykoncepcyjne dają takie same efekty, ani też nie wszystkie rodzaje cholesterolu są złe.

Środki antykoncepcyjne na bazie gestagenu mają tylko jeden rodzaj hormonu i są zwykle produkowane w postaci minipigułek (tak zwana mini-pill). Ten rodzaj środka antykoncepcyjnego ma wiele zalet i jest bardzo skuteczny. Dodatkowo może być stosowany podczas karmienia piersią.

Ale niestety, ma działanie hipercholesterolemiczne. Ta pigułka często zwiększa LDL lub tak zwany zły cholesterol i obniża HDL lub dobry cholesterol. Dlatego jeśli wybierasz ten rodzaj antykoncepcji, ważne jest, aby co kilka miesięcy wykonywać testy kontrolne.

Ponadto jeśli przyjmowane są doustne leki zawierające pochodne witaminy A (izotretynoina) należy również zwrócić uwagę na cholesterol.

Jeśli masz problem z cholesterolem, pamiętaj…

Aby Twój organizm dobrze funkcjonował, potrzebujesz równowagi między dwoma typami cholesterolu- HDL I LDL. Jest to ważne, by uniknąć problemów sercowo- naczyniowych spowodowanych problemami z gospodarką lipidową.

Zbilansowana dieta i ćwiczenia fizyczne są niezbędne do zdrowego życia i zmniejszenia problemu z cholesterolem. Ponadto regularne badania kwi i kontakt z lekarzem są także wysoce rekomendowane. 

Ważne są wzorce żywieniowe – zawartość zdrowych roślinnych tłuszczy i błonnika oraz spożywanie warzyw bogatych w fitonutrienty i antyoksydanty.

Regulacja profilu lipidowego może pomóc obniżyć wartości markerów cholesterolu. Nie oznacza to jednak całkowitego wyłączenia cholesterolu z diety, a ograniczenie spożycia pewnych grup produktów- w szczególności pokarmów pochodzenia zwierzęcego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wertlake, P. T., Wilcox, A. A., Haley, M. I., & Peterson, J. E. (1958). Relationship of Mental and Emotional Stress to Serum Cholesterol Levels. Proceedings of the Society for Experimental Biology and Medicine, 97(1), 163–165.
  • Agarwal V, Gupta B, Singhal U, Bajpai SK. Examen de estrés: cambios en el colesterol sérico, triglicéridos y lípidos totales. Revista india de fisiología y farmacología. Octubre de 1997; 41 (4): 404-408.
  • Nasiff-Hadad Alfredo, Gira Phillipe, Bruckert Erick. Efectos del alcohol sobre las lipoproteínas. Rev cubana med  [Internet]. 1997  Abr [citado  2019  Abr  01] ;  36( 1 ): 51-60. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75231997000100009&lng=es.
  • Wakabayashi I. Associations between heavy alcohol drinking and lipid-related indices in middle-aged men. Alcohol. 2013 Dec;47(8):637-42. doi: 10.1016/j.alcohol.2013.10.001. Epub 2013 Oct 11. PubMed PMID: 24239151.
  • Fotherby, K. (1989). Anticonceptivos orales y lípidos. BMJ, 298 (6680), 1049-1050. https://doi.org/10.1136/bmj.298.6680.104.
  • JainR. B., y DucatmanA. (2018) Asociaciones entre el tabaquismo y las concentraciones de lípidos / lipoproteínas entre los adultos estadounidenses de ≥ 20 años. Revista de biomarcadores circulantes , 7 (1). Recuperado de https://journals.aboutscience.eu/index.php/jcb/article/view/2089
  • Colesterol. MedlinePlus, en línea: https://medlineplus.gov/spanish/cholesterol.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.