Rodzaje cellulitu i jego leczenie: wodny, włóknisty lub tłuszczowy

Cellulit może być tłuszczowy, włóknisty lub wodnisty. Jego właściwości są kluczem do udanego leczenia estetycznego. Powiemy Ci o tym więcej.
Rodzaje cellulitu i jego leczenie: wodny, włóknisty lub tłuszczowy
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2022

Cellulit, zwany także „skórą skórki pomarańczowej”, to choroba skóry, która dotyka miliony kobiet na całym świecie. Ta patologia zwykle powoduje duży dyskomfort i wpływa na poczucie własnej wartości. Czy jesteś zainteresowany poznaniem różnych rodzajów cellulitu i sposobów ich leczenia? Czytaj dalej!

Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii (AEDV) szacuje, że od 85 do 98% kobiet w pewnym momencie swojego życia będzie cierpieć z powodu cellulitu. Częściej występuje u osób rasy białej, a częstość występowania u mężczyzn nie przekracza 10%.

W większości przypadków różne typy cellulitu są wczesną manifestacją podstawowego problemu. Tak jest w przypadku zaburzeń hormonalnych, nieodpowiedniej diety i nietolerancji niektórych pokarmów. Terminowe leczenie jest niezbędne, aby poprawić wygląd skóry i zapobiec pogłębianiu się problemu.

Co to jest cellulit?

Cellulit jest znany w medycynie estetycznej jako obrzękowa panikulopatia włóknikowa. To choroba skóry, która pojawia się w wyniku zaburzeń metabolicznych i endokrynologicznych.

Zwykle objawia się niewielkimi grudkami i nieregularnymi zagłębieniami na powierzchni skóry. Według badań często występuje na udach, pośladkach, ramionach i podbrzuszu.

U kobiet zwykle pojawia się podczas zmian hormonalnych, takich jak ciąża czy okres dojrzewania. Sama w sobie choroba spowodowana jest wzrostem ilości i wielkości komórek tłuszczowych lub adipocytów, co w konsekwencji prowadzi do zmian w drenażu naczyń.

W tym sensie nastąpi większa retencja tłuszczu i płynów, czemu towarzyszyć będzie stwardnienie włókien skóry, co nadaje charakterystyczny wygląd temu schorzeniu. Tego problemu estetycznego nie należy mylić z cellulitem zakaźnym.

To ostatnie jest zaburzeniem zapalnym, które pojawia się, gdy skóra jest atakowana przez patogenne zarazki. W przeciwieństwie do skóry pomarańczowej, w przypadku cellulitu zakaźnego, powierzchnia skóry będzie opuchnięta, zaczerwieniona, gorąca i bolesna w dotyku.

Osoba z cellulitem.
Cellulit objawia się małymi wgłębieniami na powierzchni skóry.

Objawy cellulitu

W okresie dojrzewania często pojawiają się objawy różnych typów cellulitu. We wczesnych postaciach zwykle występuje wzrost grubości skóry bez występowania innych objawów. Ogólnie rzecz biorąc, można zauważyć:

  • Małe zagłębienia w skórze
  • Nieregularne grudki
  • Głębokie guzki
  • Zmniejszona elastyczność
  • Uczucie ciężkości lub drętwienia okolicy
  • Ból przy palpacji w zaawansowanych przypadkach

Główne przyczyny

Ten stan ma głównie podłoże hormonalne i genetyczne. Podobnie, różnice w wadze są jednym z czynników, które mają największy wpływ na wygląd skóry. Jednak głównym winowajcą jest nadprodukcja hormonalna.

Nadmiar hormonów w organizmie sprzyja nieprawidłowemu funkcjonowaniu adipocytów. Ulegają one stanom zapalnym i zwiększają swój rozmiar i liczbę, ostatecznie zamieniając się w grudki tłuszczu. Ponadto włókna skóry stają się mocniejsze, co tworzy sztywną siatkę, która ściąga w dół i daje wygląd skórki pomarańczowej.

Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze przyczyny cellulitu to:

  • Dojrzewanie
  • Ciąża
  • Stosowanie egzogennych estrogenów
  • Siedzący tryb życia
  • Dieta obfita w tłuszcze, sód i cukry
  • Stosowanie ciasnej odzieży

Jakie są rodzaje cellulitu?

W dzisiejszych czasach eksperci rozpoznają trzy rodzaje cellulitu: tłuszczowy, włóknisty i wodnisty. Mają one różne cechy i mogą występować jednocześnie.

Cellulit tłuszczowy

Jest to najczęstsza forma wszystkich rodzajów cellulitu. Charakteryzuje się tym, że dotknięty obszar traci spójność, łatwo tonie po dotknięciu i przemieszcza się wraz z ruchem lub zmianą postawy. Z tego powodu nazywany jest również cellulitem „zwiotczałym” lub „miękkim”.

Na skórze występują zwykle grudki i nierówności. Zazwyczaj nie towarzyszy mu ból, ale może powodować pewną ciężkość. Ogólnie rzecz biorąc, jest to spowodowane gromadzeniem się tłuszczu pod skórą z powodu złej diety, braku ćwiczeń fizycznych lub drastycznych planów żywieniowych.

Zwykle znajduje się również na pośladkach, biodrach, udach, talii, brzuchu i wewnętrznych kolanach. Aby pomóc w jego zmniejszeniu, zaleca się:

  • Zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych i żywności przetworzonej.
  • Włączenie do diety pokarmów bogatych w błonnik i tłuszczu wysokiej jakości. Na przykład awokado czy oliwę z oliwek.
  • Zwiększenie spożycia wody.

Korzystne są również zlokalizowane masaże antycellulitowe. Działają również niektóre zabiegi, takie jak presoterapia, mezoterapia i karboksyterapia.

Cellulit włóknisty

To najtrudniejszy do zlikwidowania rodzaj cellulitu. Jest powszechny u młodych kobiet z otyłością, a nawet u kobiet szczupłych. Dotknięta nim skóra zwykle staje się stwardniała, jak zwarta bryła, w wyniku pogrubienia przegród, które zatrzymują grudki tłuszczu. Nazywa się go zwykle cellulitem „twardym” lub „kompaktowym”.

Charakteryzuje się również bolesnością w dotyku z powodu ucisku nerwów znajdujących się w okolicy. Dodatkowo skóra jest zwykle narażona na duże napięcie, co sprzyja pojawianiu się rozstępów. Czasami dotknięty obszar może stać się zimny.

Ten rodzaj cellulitu zazwyczaj tworzy się na pośladkach, kolanach, wewnętrznej stronie ud i ramionach. Zalecenia dotyczące leczenia obejmują zbilansowaną dietę – bogatą w białko i ubogą w tłuszcze. W ramach terapii doskonale działają ćwiczenia fizyczne.

Najbardziej przydatne zabiegi estetyczne to endermologia LPG (lipomasaż) oraz ultradźwięki. Z drugiej strony, radiofrekwencja ciała również dała dobre rezultaty u wielu osób z tego typu cellulitem.

Cellulit wodny

Cellulit wodny jest również znany jako „cellulit obrzękowy”. Zwykle łączy w sobie cechy obu opisanych powyżej typów cellulitu jednocześnie. W większości przypadków dotknięta chorobą skóra jest miękka i elastyczna w dotyku. Ponadto może mu towarzyszyć ból.

Jego obecność wiąże się z zatrzymaniem płynów, wynikającym z problemów z krążeniem limfatycznym lub żylnym. Zwykle pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Osoby dotknięte chorobą zwykle zgłaszają ciężkość i obrzęk nóg.

Najskuteczniejszym zabiegiem estetycznym jest drenaż limfatyczny metodą presoterapii. Wskazane jest również stosowanie endermologii w celu odzyskania jędrności i elastyczności skóry. Podobnie sporty o średniej intensywności są idealne do odzyskiwania napięcia mięśniowego i redukcji nadmiaru tłuszczu.

Dostępne zabiegi estetyczne

Obecnie istnieje wiele leków, które pomagają niszczyć tkankę tłuszczową i redukować cellulit. Tak jest w przypadku leków o działaniu lipolitycznym, aktywatorów mikrokrążenia, fosfatydylocholiny i retinolu.

Dermatolodzy to specjaliści przeszkoleni w diagnozowaniu i klasyfikowaniu typów cellulitu. Poprowadzą Cię w kierunku odpowiedniego leczenia. Najczęstsze metody estetyczne leczenia tego schorzenia to:

  • Fale akustyczne o wysokiej energii
  • Radiofrekwencja i ultradźwięki
  • Endermologia LPG
  • Presoterapia
  • Mezoterapia ciała
  • Karboksyterapia
Masaż skóry.
Połączenie zdrowych nawyków z niektórymi terapiami estetycznymi pozwala w znacznym stopniu zredukować widoczność cellulitu.

Gdy chcesz zwalczyć cellulit – zalecenia

Cellulit to stan, któremu można zapobiec poprzez niewielkie zmiany nawyków i stylu życia. Niektóre z najbardziej przydatnych zaleceń mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia tego problemu estetycznego obejmują następujące działania:

  • Zwiększ spożycie witaminy C, witaminy E i potasu
  • Zmniejsz spożycie żywności zawierającej sód, tłuszcze i cukry
  • Unikaj picia alkoholu i kawy
  • Wyeliminuj palenie
  • Pij dużo wody
  • Ćwicz regularnie, co najmniej 2 do 3 razy w tygodniu

Częsty problem estetyczny u kobiet

Jak widać, istnieją różne rodzaje cellulitu, a jego leczenie różni się w zależności od charakterystyki i stopnia zaawansowania schorzenia. Jednak dermatolog może pomóc Ci znaleźć strategie minimalizacji jego wyglądu i poprawy zdrowia skóry. Nie wahaj się skonsultować z jednym z tych specjalistów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Benaiges A. Concepto, clasificación y tratamiento de la celulitis. Offarm. 2003; 22 (5): 78-88.
  • Alcalde T. Celulitis. Asesoramiento integral desde la oficina de farmacia. Offarm. 2009: 28(5): 107-114.
  • González M, Galimberti D, Valdivia D, Seiref S. Celulitis: tratamiento combinado con mesoterapia, láser y radiofrecuencia. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. 2015; 13(1): 13-19.
  • Arellano A. Carboxiterapia. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. 2006; 4(4): 288.
  • Velilla M, Ávila J. La piel: un enfoque integral más allá de la función de barrera. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. 2016; 14(4): 50-65.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.