Retencja płynów - jakich produktów unikać?
Retencja płynów to bardzo często przydarzający się problem. Jedną z przyczyn jest nieodpowiednie odżywianie się, siedzący tryb życia oraz niewystarczające nawadnianie organizmu każdego dnia.
W wielu przypadkach ludziom, których dotknęła retencja płynów, wydaje się, że w ich organizmie odkłada się tkanka tłuszczowa. W rzeczywistości jednak przyczyną jest fakt, że organizm nie wydala nagromadzonych płynów w zdrowy sposób.
Dziś podpowiemy Ci, których produktów należy unikać, jeżeli cierpisz na zatrzymywanie płynów w organizmie.
Retencja płynów – kiedy występuje
Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę z tego, że retencja płynów polega na tym, że woda gromadzi się w tkankach naszego organizmu. Dzieje się tak, gdy zaburza się balans sił decydujących o przemieszczaniu się płynów w różnych obszarach naszego ciała.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie usunąć z naszego organizmu wody, zaczyna się ona gromadzić w różnych częściach naszego ciała. Najważniejsze czynniki mające na to wpływ to:
- Dieta bogata w sód
- Złe krążenie krwi spowodowane siedzącym trybem życia
- Nierównowaga hormonalna
- Brak ruchu i odpowiedniej rutyny ćwiczeń
Jeżeli należysz do osób cierpiących na retencję płynów w organizmie, łatwo będzie to wykryć. W jaki sposób? Zauważysz wzrost wagi i w wielu częściach Twojego ciała wystąpi opuchlizna. Zauważysz ją zwłaszcza w nogach i kostkach.
Jeżeli chcesz wykonać test, wystarczy, że naciśniesz skórę na kilka sekund. Jeżeli przy zmniejszaniu ucisku biały ślad pozostaje jeszcze przez jakiś czas, jest tak, ponieważ cierpisz na zatrzymywanie płynów w organizmie.
Aby unikać tego zaburzenia lub ulżyć sobie w jego objawach, musisz zadbać o utrzymywanie diety ubogiej w sól. Należy też zwiększyć ilość wypijanych płynów i spożywanych produktów diuretycznych (takich jak woda, soki, warzywa, owoce i inne).
Polecamy też wykonywać ćwiczenia fizyczne co najmniej dwa razy w tygodniu.
Przeczytaj też artykuł: Ćwiczenia – każdy powinien znaleźć na nie czas
Retencja płynów – jakich produktów unikać?
Gdy występuje u nas ten problem zdrowotny, nie wystarczy zmniejszyć ilość spożywanego sodu i ćwiczyć. Niezbędne jest też przestać spożywać pewne produkty, które pobudzają zatrzymywanie płynów.
Oto niektóre z nich:
Napoje alkoholowe
- Choć ich spożywanie powoduje u nas chęć częstszego korzystania z toalety, mimo wszystko liczne zawarte w nich cząsteczki gromadzą się w naszym ciele – między innymi cukier.
- Alkohol wywołuje retencję płynów w żołądku i w nogach.
- Kieliszek wina dziennie nie stanowi żadnego problemu. Są nim natomiast kaloryczne drinki, piwo lub wysokoalkoholowe napoje spożywane kilka razy w tygodniu.
Wędliny
Tak bardzo lubiane przez nas wędliny zawierają duże ilości sodu. Poza faktem, że są bardzo tłuste, przyczyniają się, że pojawia się u nas retencja płynów.
Gdy spożywamy duże ilości wędlin zatykamy również nasze naczynia krwionośne i – na dłuższą metę – zwiększamy ryzyko zawału serca.
Wędliny powinniśmy umieścić w tej samej grupie, co tłuste, przesolone sery, kiełbaski, surowa szynka i boczek – czyli w grupie żywności, którą należy ograniczyć do maksimum.
Słone przekąski
Paczkowane chipsy, chrupki czy paluszki oraz inne tego typu produkty zawierają zdecydowanie za dużo soli i przypraw wzmacniających smak.
- Ponadto, stanowią one bardzo uzależniające pożywienie, które na pewno nie pomogą nam utrzymać pięknej figury. Zazwyczaj nie udaje nam się poprzestać na jednej porcji – musimy skończyć całą paczkę, prawda?
- Jeżeli jedyne, na co masz ochotę wieczorem to słone przekąski, polecamy Ci nasiona słonecznika, suszone owoce, orzechy lub musy owocowe lub warzywne. Bakłażan, brokuł, ciecierzyca… lista jest bardzo długa!
Przetworzony cukier
Wiele obecnie spożywanych przez nas produktów zawiera naprawdę duże ilości cukru lub słodzików. Podobnie jak jest w przypadku soli, jeżeli organizm otrzymuje cukier w dużych dawkach, nie jest w stanie w zdrowy sposób pozbyć się płynów i powoduje opuchliznę.
Jeżeli dotyka Cię retencja płynów, warto ograniczyć spożycie cukru i poszukać naturalnych alternatyw, jak na przykład stewia, miód czy cukier trzcinowy.
Biała mąka
Osoby, których dieta przepełniona jest makaronem, pizzą, ciastkami, chlebem czy bułkami, często cierpią na wzrost wagi i dotyka ich retencja płynów.
Dlaczego? Biała, przetworzona mąka zawiera dużo węglowodanów, które akumulują się w organizmie i nie pozwalają nerkom pracować w odpowiedni sposób.
Składniki te sprawiają, że nerki potrzebują więcej wody, by we właściwy sposób wykonywać swoją pracę. Zamiast spożywać mąkę białą, polecamy Ci produkty pełnoziarniste – ale tak czy inaczej w zmniejszonych ilościach. W krótkim czasie zobaczysz pozytywne rezultaty.
Przetworzona żywność
Żywność paczkowana, mrożona i wszelkiego rodzaju produkty wstępnie przetworzone zawierają zdecydowanie za dużo soli dodanej w procesie przygotowywania.
- Przemysł żywieniowy używa ogromnych ilości sodu, aby utrzymać żywność świeżą i odpowiednio zakonserwowaną.
- Skutkiem tego nie jesteśmy świadomi, co spożywamy. Choć nie solimy ich w momencie podawania, mimo wszystko dostarczamy organizmowi szkodliwych składników wywołujących retencję płynów.
Co możesz zrobić? Staraj się spożywać więcej domowych dań, gotuj w domu. Jeżeli nie jesteś w stanie gotować codziennie, postaraj się robić to chociaż kilka razy w tygodniu. Unikniesz dzięki temu szkodliwych, przetworzonych produktów spożywczych.
Na początku może to być trudne, ponieważ produkty te zawierają całe mnóstwo uzależniających składników. Wydają się one niezbędne, aby zaspokoić głód. Z czasem jednak organizm przyzwyczaja się do zdrowszego trybu życia.
Doskonałym sposobem jest też unikanie dodawania zbyt dużej ilości soli do jedzenia – ani w momencie gotowania, ani spożywania.
- Doskonałym trikiem jest nie stawianie solniczki na stole. Jeżeli nie będziesz jej mieć w zasięgu ręki, nie będziesz po nią sięgać.
- Inną opcją jest przyprawianie potraw naturalnymi ziołami, sokiem z cytryny lub oliwą z oliwy. Twoje dania będą znacznie zdrowsze i smaczniejsze. Ponadto, znacznie obniżysz ryzyko wystąpienia retencji płynów w naszym organizmie oraz innych chorób.
Polecamy również przeczytanie artykułu: Toksyczne substancje w przetworzonej żywności
Retencja płynów – co można jeść?
Oprócz tego, że powinniśmy zmniejszyć spożycie pewnych produktów, które powodują opuchliznę i akumulację sodu w organizmie, powinniśmy również pamiętać o pomocnych produktach:
- Woda (2 do 3 litrów dziennie)
- Naturalne słodziki (stewia, agawa, cukier trzcinowy)
- Owoce (arbuz, grejpfrut)
- Ziołowe napary (rumianek, zielona herbata, mięta)
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Unterberg, A. W., Stover, J., Kress, B., & Kiening, K. L. (2004). Edema and brain trauma. Neuroscience. https://doi.org/10.1016/j.neuroscience.2004.06.046
- O’Brien, J. G., Chennubhotla, S. A., & Chennubhotla, R. V. (2005). Treatment of edema. American Family Physician. https://doi.org/10.1001/jama.1939.02800260081028