Refluks nocny - kluczowe sposoby aby go uniknąć
Tysiące ludzi nieustannie poszukują sposobów na uniknięcie tego schorzenia. Refluks nocny pojawia się wśród wielu osób, którym dolegliwość ta towarzyszy także w ciągu dnia. Jego nocna odmiana rodzi natomiast męczące zaburzenia snu.
Czym jest refluks nocny? Jest to potoczne określenie refluksu żołądkowo-przełykowego, występującego nocą. Jest to przypadłość związana z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku i jamy ustnej. Dolegliwość charakteryzuje osłabienie zwieracza przełyku.
W rezultacie osoby dotknięte chorobą odczuwają dyskomfort i uczucie pieczenia, a nawet ciężkiego podrażniania w okolicach mostka. Zazwyczaj towarzyszy temu również ból w klatce piersiowej, zgaga i trudności w połykaniu.
Na szczęście, w większości przypadków (szczególnie powołując się na państwa rozwinięte) objawy są łagodne i nie prowadzą do poważnych komplikacji. Mogą być jednak niezwykle uciążliwe, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. Jeśli objawy dokuczają nam permanentnie – mogą wywoływać zaburzenia snu, jak i naszej codzienności.
Jak kontrolować i zapobiegać schorzeniu? Refluks nocny można zwalczyć na kilka prostych sposobów. W tym artykule dowiesz się jakie z nich są najskuteczniejsze.
Refluks nocny – przyczyny
Istnieje kilka czynników powodujących wzrost refluksu żołądkowo-przełykowego, pojawiającego się w nocy. Najczęściej związane jest to z obfitymi i ciężkostrawnymi posiłkami. Szczególnie tymi spożywanymi krótko przed snem.
Ciało pozostaje wtedy w pozycji leżącej, co znacznie utrudnia trawienie. Napięcie w zwieraczu zmniejsza się, a kwasy wracają do przełyku i jamy ustnej. To samo dotyczy bardzo gorących napojów spożywanych przed snem.
Nie powinniśmy więc raczyć się gorącą herbatą w łóżku. Choć wiemy jak przyjemny i relaksujący jest to rytuał – warto z niego zrezygnować.
Niestety refluks nocny może nawiedzać też palaczy tytoniu i osób żyjących w ciągłym stresie. Ponadto dotyka osoby, które preferują spanie w zbyt ciasnej, dopasowanej bieliźnie nocnej. Jeśli chcemy więc uniknąć danego problemu, powinniśmy wprowadzić kilka subtelnych zmian do naszej codzienności.
Niezbędne okaże się więc korygowane złych nawyków, które często wywołują refluks nocny.
Refluks nocny – wskazówki jak go uniknąć
Są pewne proste do wprowadzenia w życie sposoby, które pozwolą zwalczyć nocne objawy refluksu. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze schorzeniem powracającym i niezwykle uciążliwym.
Pamiętaj jednak, że niezbędna jest konsultacja z lekarzem w celu ustalenia przyczyn i podstawy występującego schorzenia. Ważne, aby opisane w tym artykule wskazówki, uzupełnione były przez zalecenia lekarza.
Unikaj jedzenia przed snem
Oczywiście nie jest wskazane chodzenie spać z pustym żołądkiem. Jednocześnie jednak powinniśmy pamiętać, aby nie spożywać posiłków tuż przed snem.
Najlepszym rozwiązaniem będzie lekka kolacja, dwie lub trzy godziny przed udaniem się na wymarzony odpoczynek. W ten sposób kwaśne wydzieliny żołądka będą pod kontrolą.
Problematyczna i niezdrowa żywność przy refluksie
Najważniejszą zasadą jest zwrócenie uwagi na swoją dietę. Istnieją bowiem pokarmy, które potęgują dyskomfort i zgagę. Szereg produktów z naszej diety może zwiększać ryzyko występowania refluksu zarówno tego nocnego jak i codziennego.
Zaleca się ograniczenie spożycia pomidorów, kofeiny, wędlin i kiełbas, oraz smażonych i ostrych potraw. Ponadto powinniśmy wyeliminować napoje alkoholowe, zwłaszcza nocną porą.
Refluks nocny a pozycja podczas snu
Wśród najskuteczniejszych wskazówek wymienia się zmianę pozycji głowy podczas snu. Aby uniknąć refluksu powinniśmy spać z nieco uniesionym tułowiem i głową. Oznacza to odpowiednie ułożenie poduszek, które pozwolą osiągnąć ten efekt, nie wprowadzając dyskomfortu i problemów dla naszej sylwetki.
Umieszczając ciało w pozycji poziomej: żołądek i gardło znajdować będą się na podobnej wysokości, co utrzymuje kwasy żołądkowe na swoim miejscu.
Sen na lewej stronie
Podczas gdy przyczyny nie są wciąż całkowicie jasne, spanie na lewej stronie znacznie zmniejsza częstotliwość występowania epizodów nocnego refluksu.
Najwyraźniej, ze względów anatomicznych spanie na prawej stronie żołądka bardziej naraża zwieracz przełyku na działanie kwasów żołądkowych. Jak widzisz, wybór odpowiedniej pozycji do snu ma strategiczne znaczenie.
Utrata wagi i refluks nocny – czy coś ich łączy?
Nadwaga i otyłość mają ogromy wpływ na powstawanie refluksu żołądkowo-przełykowego, także tego pojawiającego się w nocy. Ze względu na nagromadzenie tkanki tłuszczowej w obwodzie brzucha – zwiększa się ucisk na żołądek i kwasy cofają się w stronę przełyku.
Warto więc wprowadzić do swojego życia aktywność fizyczną, która przysłuży się utracie wiary.
Przeczytaj również: Czy cierpisz na refluks żołądka?
Zrezygnuj z używek
Rezygnacja z używek ma kluczowe znaczenie. Powinniśmy odrzucić tytoń i napoje alkoholowe. Z toksycznych używek zrezygnować należy nie tylko przed snem. Jak dobrze wiemy destrukcyjnie wpływają na cały nasz organizm.
Refluks bardzo często rozwija się u osób z chorobą alkoholową.
Wygodna odzież przeciwko refluksowi
Dla naszej wygody, ale przede wszystkim dla zdrowia – powinniśmy wybierać luźne i swobodne ubrania do snu (choć także na co dzień). Zbyt opięta piżama może zwiększyć ciśnienie wewnątrzbrzuszne, wywołując cofanie się kwasów żołądkowych.
Zarządzanie stresem
Odpowiednie zarządzanie stresem i naszymi emocjami przyniesie korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Zmniejszy też ryzyko występowania refluksu żołądkowo-przełykowego. Ponadto przyczyni się do spokojniejszego snu.
W tym celu zaleca się stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga lub czytanie.
Konsultacja u lekarza
Zawsze zalecamy konsultacje ze specjalistą, szczególnie jeśli objawy nasilają się a refluks towarzyszy nam notorycznie, także w nocy. Lekarz określi przyczynę i najodpowiedniejszą terapię.
Leczenie refluksu żołądkowego
Oprócz stosowania zaleceń wymienionych w tym artykule możemy sięgnąć po odpowiednie środki lecznicze, zalecane przez specjalistów.
Przepisywanym środkiem wspomagającym walkę z refluksem jest między innymi Gaviscon. Zwalcza uczucie pieczenia i kwasowość żołądka. Podwójne działanie tego leku tworzy warstwę ochronną, zapobiegając wzrostowi poziomu kwasów i cofania się ich w kierunku przełyku.
Substancje czynne zawarte w leku – reagują z kwasem solnym zawartym w żołądku, tworząc warstwę żelu kwasu alginowego. Zwalcza więc uczucie pieczenia, jednocześnie neutralizując nadmiar kwasów w żołądku.
Zapoznaj się z charakterystyką i zaleceniami przy stosowaniu tego leku. Swój wybór skonsultuj z farmaceutą. Gaviscon wyprodukowany został przez Reckitt Benckiser Healthcare, S.A.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.