Rak płuc — objawy, które powinieneś znać!

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet, ale i jeden z tych, który daje najgorsze rokowania.

Należy do chorób, których najbardziej się boimy gdyż w otoczeniu ludzi, których znamy, często znajdują się osoby, którym rak płuc zamienił życie w koszmar…

Rak płuc — dowiedz się o nim wszystkiego

Czy rak płuc stał się synonimem śmierci? Zdecydowanie tak. Czy można mu zapobiec? Oczywiście! Podczas gdy śmiertelność jest bardzo wysoka, wielu z zachorowań i późniejszych zgonów można uniknąć.

Wystarczy jedynie poprawić styl życia i codzienne nawyki, a oprócz tego prawie 70% prawdopodobieństwa zachorowania można wyeliminować poprzez uniknięcie zgubnego nałogu, jakim jest palenie papierosów.

Chorują głównie palacze, ale nie tylko. Rak płuc może wystąpić u osób, które niedawno rzuciły palenie, jak i z mniejszym prawdopodobieństwem u biernych palaczy.

Przyjrzymy  się teraz głównym objawom choroby, jako że ich dokładne poznanie i zidentyfikowanie odpowiednio wcześnie gra główną role przy późniejszym rokowaniu, a szybkie działanie zwiększa szanse na przeżycie.

Rak płuc i jego objawy

Płuca

Głównym problemem w diagnostyce raka płuc jest zbyt późne zwracanie uwagi na objawy, jakie daje i najczęściej zaczynają niepokoić dopiero w momencie, gdy pojawi się kaszel z krwiopluciem.

Palacze bowiem są przyzwyczajeni do kaszlenia, uczucia ciężkości w klatce piersiowej, a nawet do częstego bycia zmęczonym.

W praktyce oznacza to, że pierwsze oznaki tego, że komórki raka płuc właśnie zaczynają się rozwijać, są całkowicie lekceważone, gdyż przypisuje się je paleniu papierosów. Z reguły zaczynają martwić, gdy choroba przechodzi w stadium zaawansowane.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nałogowi palacze regularnie udawali się na kontrole lekarską.

Osoby, które nie palą tytoniu, ale z wielu powodów są narażone na zanieczyszczenia środowiska, przebywają w pomieszczeniach, gdzie unosi się dym papierosowy czy też stanowisko pracy wymaga od nich bycia w miejscach, gdzie narażeni są na wdychanie innych dymów i oparów palonych substancji również powinny przechodzić przez regularną kontrolę lekarską.

Jak się objawia rak płuc:

1. Charakterystyka osób z podwyższonym ryzykiem zachorowania

American Cancer Society przygotowała zestaw parametrów, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby i tych, które zawsze należy brać pod uwagę:

  • wiek między 55. a 72 rokiem życia
  • palenie papierosów przez 15 lat z rzędu. Nawet jeżeli palenie po 15-latach zostało rzucone, nie ma to znaczenia
  • wypalanie od 10 do 40 papierosów dziennie podczas 15-tu lat palenia

2. Zmęczenie

Zmęczony mężczyzna

Zmęczenie to objaw, który często jest lekceważony i nikt nie przywiązuje do niego specjalnej uwagi. Palacze są przyzwyczajeni do tego, że rano czy też przy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych czują się zmęczeni.

Ważne jest, aby zanalizować dokładnie czy ten brak sił pojawia się regularnie, przeciąga się w czasie i czy zaczynają mu towarzyszyć inne objawy.

3. Kaszel

Ból gardła

Który palacz nie jest przyzwyczajony do regularnego kaszlu? Wszyscy są, ponieważ to coś całkiem normalnego. Jednak niepokój powinien się wkraść w momencie, gdy przy kaszleniu odczuwalny jest ból w klatce piersiowej, a następnie pojawia się śluz czy też krew.

Po zaobserwowaniu podobnych symptomów natychmiast należy zgłosić się do lekarza.

Krwioplucie (odkrztuszanie krwi) jest wynikiem rany, którą guz powoduje w drogach oddechowych. Jednak zanim zdiagnozowany zostanie rak płuc, muszą zostać wykluczone inne schorzenia takie jak na przykład gruźlica.

Jak już wcześniej zostało powiedziane zachorować mogą również osoby niepalące. Dla nich identyfikacja pierwszych objawów takich jak uporczywy kaszel, bez konkretnej przyczyny, czy potrzeba odpoczynku przy każdym nawet najmniejszym wysiłku, będzie łatwiejsza.

4. Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej jest jednym z charakterystycznych objawów, które daje rak płuc. Odczuwalny jest ciężar i dyskomfort podczas oddychania, a najprawdopodobniej jest on efektem problemów z opłucną i żebrami spowodowanych chorobą.

5. Brak apetytu

Talerz z małą ilością jedzenia

Chudnięcie bez wyraźnego powodu lub brak apetytu to dwa symptomy, obok których nie należy przechodzić obojętnie, a jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Utrata apetytu może być spowodowana wieloma czynnikami, jednak nigdy nie zaszkodzi sprawdzić i upewnić się, że to nic poważnego.

Podsumowując, w tak poważnej sprawie zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pamiętajmy, że nawet po rzuceniu palenia istnieje ryzyko zachorowania.

Płuca już zostały wystawione na działanie szkodliwych substancji, które znajdują się w papierosach, dlatego nawet po rzuceniu palenia odczuwalne będą tego skutki.

Należy również wspomnieć, że w ostatnich latach znacznie wzrósł wskaźnik zachorowalności kobiet. Czym jest to spowodowane? To my, kobiety w ostatnich dziesięcioleciach stałyśmy się większymi amatorkami palenia papierosów niż mężczyźni.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że osoby niepalące również poprzez przebywanie w zadymionych pomieszczeniach są narażone na zachorowanie.

Weźmy te wszystkie uwagi do serca i zadbajmy o nasze płuca, aby cieszyć się zdrowym i długim życiem! Nie pozwól, by rak płuc zniszczył Twoje marzenia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE