Rak jajnika - jak jest wykrywany?

Aby móc uzyskać wczesną diagnozę raka jajnika i zapobiec większym problemom, bardzo ważne jest, aby wykonywać badania kontrolne raz na rok lub częściej, jeśli masz rodzinną historię tego schorzenia.
Rak jajnika - jak jest wykrywany?
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada, 2022

Choroby tak groźne jak nowotwory, między innymi rak jajnika, wykazują pewne oznaki. Nie zawsze wiążą się z tym problemem. Powinniśmy jednak zwrócić na nie uwagę, aby móc wykryć chorobę na czas i z zacząć z nią walczyć.

W tym artykule opiszemy kilka zaleceń, których warto przestrzegać, aby rak jajnika nie zaskoczył cię w zaawansowanym stadium. Wykrywanie zmian nowotworowych na wczesnym etapie jest kluczem do tego, aby móc zaplanować leczenie i uniknąć poważnych komplikacji.

Około 20% przypadków raka jajnika jest wykrywane we wczesnym stadium. Przekłada się to na co najmniej 94% szansy na utrzymanie pacjentki przy życiu i całkowite wyleczenie.

Rak jajnika: stadia rozwoju

Rak jajnika może rozwinąć się nawet do czwartego stadium, w zależności od tego, jak bardzo nowotwór rozszerzył się w organizmie:

 • Pierwsze stadium: nowotwór ogranicza się do jednego lub obu jajników
 • Drugie stadium: nowotwór ogranicza się do miednicy
 • Trzecie stadium: guz jest poza miednicą, ale ogranicza się do jamy brzusznej lub zajmuje węzły chłonne, nie wliczając wnętrza wątroby
 • Czwarte stadium: nowotwór rozprzestrzenia się na wątrobę lub poza jamę brzuszną

Rak jajnika – jak go wykryć?

1. Rutynowe badania

Przede wszystkim regularnie wykonuj badania kontrolne, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jeśli chodzi o wykrywanie raka, najważniejsza jest profilaktyka.

Podczas badania miednicy lekarz zbada jajniki i macicę w celu określenia ich wielkości, kształtu i obecności zmian. W ten sposób każdy rodzaj nowotworu związanego z układem rozrodczym może być wykryty na wczesnym etapie.

Kobiece narządy rozrodcze
 • Ponadto istnieje również test znany jako system Papanicolaou. Jest on skuteczny we wczesnym wykrywaniu raka szyjki macicy. Jednak nie działa on w przypadku wykrywania raka jajnika.
 • Niestety ten test może wskazać rak jajnika tylko wtedy, gdy ten znajduje się już w zaawansowanym stadium.

2. Rak jajnika a czynnik genetyczny

Statystyki pokazuję, że u około 10% kobiet, u których wystąpił rak jajnika, istnieje czynnik genetyczny. Oznacza to, że prawdopodobnie przypadki tej choroby zdarzały się w ich historii rodzinnej.

 • Dlatego kobiety te powinny przejść analizę mutacji w genach BRCA1 i BRCA2.
 • Testy polegają na prostej analizie krwi i mogą określić czy istnieje genetyczny czynnik ryzyka na zachorowanie na raka. Mogą również wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju.

3. Testy wykrywania w zaawansowanych stadiach

Jeśli postawiona została diagnoza, istnieje kilka procedur, z których lekarze mogą skorzystać, w zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest rak i jak bardzo się rozprzestrzenił.

rak jajnika - konsultacja z lekarzem
 • Histeroktomia
 • Usunięcie jajników i jajowodów
 • Biopsja węzłów chłonnych aorty i miednicy
 • Biopsja otrzewnej

W przypadku, gdy lekarz wykryje raka jajnika w stadium 4 (co oznacza, z przerzutami poza jamę brzuszną i wewnątrz wątroby), zacznie stosować chemioterapię przed wykonaniem operacji.

Możliwe leczenie raka jajnika

Ogólnie rzecz biorąc, leki stosowane w leczeniu raka jajnika mają zwykle mniej skutków ubocznych niż inne leki stosowane w chemioterapii.

Chemioterapię można podać na dwa sposoby: dożylnie lub bezpośrednio.

Według najnowszych badań podawanie dootrzewnowe znacząco zwiększa przeżycie. Jest to najczęstsza metoda po optymalnej chirurgii cytoredukcyjnej.

Czy istnieje skuteczny sposób, aby zapobiec nowotworom jajników?

Oprócz okresowych badań nie ma znanego sposobu zapobiegania rakowi jajnika. Usunięcie jajowodów i jajników może zapobiec chorobie. Jest to jednak bardzo inwazyjna operacja, która ma poważne przeciwwskazania.

Jeśli kobieta zażywa tabletki antykoncepcyjne przez ponad dziesięć lat, ryzyko zachorowania na raka jajnika znacznie się zmniejsz a.

Dziewczyna z bólem jajników

Podwiązanie jajowodów również zmniejsza ryzyko wystąpienia guza jajnika. W każdym razie, najważniejsze, aby nie zapominać o corocznych badaniach kontrolnych lub w razie potrzeby biopsjach, które analizują komórki i zapewniają, że wszystko jest w porządku.

Pomoże to zachować spokój i jest najlepszym sposobem na wykrycie problemu na czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.