Rafinowana mąka - 6 konsekwencji jej spożywania

Produkty z rafinowanej mąki nie tylko negatywnie wpływają na trawienie, ale i mogą zwiększać ryzyko zachorowania na depresję.
Rafinowana mąka - 6 konsekwencji jej spożywania
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Rafinowana mąka to składnik większości produktów, które kupujemy na co dzień w sklepach i supermarketach. Pomimo licznych ostrzeżeń ze strony lekarzy i dietetyków, wciąż produkty te stanowią podstawę jadłospisu wielu osób.

Rafinowana mąka to produkt przechodzący przez wiele procesów przemysłowych, które pozbawiają ją substancji odżywczych. W dodatku jej regularne spożycie niesie za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych.

W niewielkich ilościach rafinowana mąka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i samopoczucia. Nie wywołuje także niepożądanych reakcji. Jednak w zbyt dużej ilości może prowadzić do licznych konsekwencji i dolegliwości zdrowotnych.

Czasami ciężko jest nam uniknąć produktów zawierających rafinowaną mąkę. Dzisiaj chcielibyśmy jednak opowiedzieć Ci o konsekwencjach jej nadużywania i tym samym zachęcić Cię do większej ostrożności w doborze składników swojej diety.

1. Zwiększa ryzyko cukrzycy

Osoby spożywające duże ilości produktów zawierających rafinowaną mąkę znacznie częściej chorują na cukrzycę niż osoby wybierające produkty z pełnego ziarna.

Badanie cukru
  • Rafinowana mąka zawiera duże ilości prostych węglowodanów. Nie są one źródłem energii, a jedynie wywołują skoki poziomu cukru we krwi.
  • Jest to szczególnie istotne w przypadku amylopektyny. Jest to rodzaj węglowodanu, który przekształcony w cukry proste znacznie wpływa na poziom cukru we krwi.

2. Rafinowana mąka a otyłość

Produkty zawierające mąkę rafinowaną często wywołują zaburzenia metaboliczne i tym samym prowadzą do niekontrolowanego przybierania na wadze.

  • Nadużywanie tego rodzaju produktów praktycznie uniemożliwia zgubienie zbędnych kilogramów i walkę o wymarzoną sylwetkę.
  • Węglowodany spowalniają procesy metaboliczne i podnoszą poziom glukozy we krwi. Jednocześnie prowadzą do akumulacji tkanki tłuszczowej, szczególnie w rejonie brzucha.
  • Co gorsza, produkty z rafinowanej mąki nie tylko tuczą, ale i nie zaspokajają łaknienia. W konsekwencji błędne koło objadania się nigdy się nie zamyka.

3. Zaburzenia trawienne

Rafinowana mąka jest poddawana licznym procesom podczas produkcji. W ich wyniku traci ona nawet 80% zawartości błonnika dietetycznego. Staje się bowiem nie tylko produktem ubogim w substancje odżywcze, ale i obciążającym dla układu trawienia i jelita.

Ból brzucha a rafinowana mąka
  • Zbyt mała ilość błonnika znacznie utrudnia trawienie i tym samym prowadzi do takich dolegliwości, jak zaparcia i stany zapalne.
  • Jakby tego było mało, niedobór błonnika zaburza także florę bakteryjną w jelitach, zwiększając produkcję gazów, niestrawność i ból brzucha.

4. Zwiększone ryzyko stanów zapalnych

Osoby narażone na choroby związane ze stanami zapalnymi powinny za wszelką cenę unikać produktów z mąki rafinowanej i wyeliminować je ze swojej diety.

  • Małe ilości rafinowanej mąki wprawdzie nie wywołują intensywnych reakcji, jednak regularne ich spożycie może znacznie nam zaszkodzić.
  • Zaburzenia poziomu glukozy też wywołują niepożądane reakcje, negatywnie wpływając między innymi na procesy przemiany białka w źródło energii.
  • Kiedy białko akumuluje się w organizmie, dochodzi do reakcji nazywanej ,,glikacją“, której efektem są stany zapalne w tkankach.

5. Rafinowana mąka a nietolerancje pokarmowe

Nietolerancja pokarmowa to często reakcja zapalna ciała na poszczególne składniki. Alergie i nietolerancje znacznie pogarszają jakość życia, warto więc im przeciwdziałać.

Rafinowana mąka w pieczywie - stop

Rafinowana mąka zawiera duże ilości glutenu. Jest to rodzaj białka, który bardzo często wywołuje niepożądane reakcje i alergie. Organizm bowiem ma często trudności z trawieniem tego składnika.

Przeczytaj również: Chleb bezglutenowy – prosty, sprawdzony przepis

6. Zwiększone ryzyko depresji

Rafinowane produkty zapewniają krótkotrwałe uczucie sytości, jednak na dłuższą metę paradoksalnie mogą prowadzić do rozwoju takich chorób jak depresja i niska samoocena.

  • Substancje obecne w rafinowanej mące mogą zmieniać równowagę chemiczną w mózgu. Prowadzi to do przewlekłego uczucia zmęczenia, także psychicznego.
  • Rafinowana mąka może wywoływać zaburzenia snu i zmniejszoną zdolność koncentracji w ciągu dnia.
  • Produkty tego typu nie dostarczają zbyt wiele energii, przynosząc wręcz odwrotny efekt.
  • Po takim posiłku następuje szybki spadek nastroju i potrzeba drzemki.

Jak często jesz produkty z mąki rafinowanej? Jeśli stanowią one istotną część Twojej diety, koniecznie rozważ zmianę nawyków żywieniowych. Postaraj się wymienić produkty z mąki rafinowanej na produkty z pełnego ziarna. Dzięki temu wciąż będziesz cieszyć się smaczną i zróżnicowaną dietą, jednak bez opisywanych tutaj efektów ubocznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Febles, C. I., Arias, A., Hardisson, A., Rodríguez-Alvarez, C., & Sierra, A. (2002). Phytic acid level in wheat flours. Journal of Cereal Science. https://doi.org/10.1006/jcrs.2001.0441
  • Robin, F., Théoduloz, C., & Srichuwong, S. (2015). Properties of extruded whole grain cereals and pseudocereals flours. International Journal of Food Science and Technology. https://doi.org/10.1111/ijfs.12893
  • Bhatt, S. M., & Gupta, R. K. (2015). Bread (composite flour) formulation and study of its nutritive, phytochemical and functional properties. ~ 254 ~ Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.