Nietolerancja glutenu, a pryszcze na ramionach

Mimo tego, że nietolerancja glutenu jest często mylona z chorobą trzewną, to jednak nie ma ona żadnego związku z podłożem autoimmunologicznym. Oznacza to, że wiele osób może na nią cierpieć przez długie lata, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Nietolerancja glutenu to problem natury zdrowotnej, o którym ostatnio słychać praktycznie z każdej strony.

Coraz częściej napotkać można na liczne informacje na temat tego zaburzenia, które, choć nie tak poważne jak celiakia, może negatywnie wpłynąć także na różne inne części ciała podczas spożywania produktów żywnościowych zawierających tę konkretną odmianę białka.

I właśnie nietolerancja glutenu jest przedmiotem naszego dzisiejszego artykułu.

Chcielibyśmy zaprezentować Ci jedne z najczęstszych objawów tej choroby, którymi są pryszcze na ramionach. O tyle łatwo jest je rozpoznać, że pojawiają się one bez żadnej widocznej przyczyny.

Nietolerancja glutenu, czyli celiakia ma wpływ na całe ciało

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, której najbardziej charakterystyczną cechą jest stała nietolerancja glutenu, obejmująca wszystkie produkty spożywcze, które zawierają ten konkretny składnik.

Występuje on między innymi w pszenicy, jęczmieniu i życie. Jest to także oznaczany jako TACC (na etykietach produktów spożywczych) i znajduje się we wszystkich przetworzonych produktach spożywczych, których bazę stanowią wymienione powyżej zboża.

Brzuch

Celiakia jest chorobą dziedziczną, uwarunkowaną genetycznie i może przejawiać się w każdym momencie Twojego życia.

Podczas jedzenia produktów żywnościowych zawierających gluten organizm osoby, u której występuje nietolerancja glutenu występuje gwałtowna reakcja układu immunologicznego.

Polega ona na uwolnieniu przeciwciał, które nie tylko mają negatywny wpływ na Twój układ pokarmowy, ale także i cały organizm.

Czy nietolerancja glutenu jest tym samym, co choroba trzewna?

W ostatnich latach naukowcom udało się powiązać kilka różnych zaburzeń zdrowotnych powiązanych z różnym stopniem nadwrażliwości na gluten, bez dodatkowych symptomów celiakii.

W takich przypadkach występująca w organizmie nietolerancja glutenu nie jest oparta na nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Może być natomiast powiązana z innymi, nieznanymi jeszcze w tym momencie czynnikami.Celiaklia

Najpoważniejszym jednak problemem jest to, że nietolerancja glutenu tego rodzaju jest o wiele trudniejsza do poprawnego zdiagnozowania. Objawy choroby mogą pojawić się stopniowo i są często mylone z innymi problemami zdrowotnymi.

Z tego powodu tak ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, jakie podstawowe objawy wykazuje nietolerancja glutenu. Jednym z najważniejszych i najbardziej typowych jest pojawienie się charakterystycznych wyprysków na ramionach.

Pryszcze i krosty na ramionach

Niektórzy ludzie zaczynają odkrywać niewielkie pryszcze na swoich ramionach. Ten objaw, który w medycynie nosi fachową nazwę rogowacenia mieszkowego spowodowany jest przez nadmiar keratyny.

Występuje zazwyczaj w górnej części ramion. Obszar ten jest wynikiem wspomnianego wcześniej podwyższonego poziomu keratyny oraz niedoboru witaminy A i niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Przeczytaj także: Laktoza – dowiedz się czy masz nietolerancję

Niedobór ten nie jest spowodowany przez złe odżywianie. Nietolerancja glutenu stopniowo doprowadza do uszkodzeń jelita i zapobiega przyswajaniu tłuszczu z pokarmu.

Wiele z osób z nadwrażliwością na gluten ma te krosty na rękach od wielu lat nie zdając sobie sprawy, że mogą one być związane z opisywaną w tym artykule chorobą.

Aby dowiedzieć się, czy krosty na Twoich ramionach są wywołane przez reakcję Twojego organizmu na to konkretne białko, powinieneś poznać także niektóre z pozostałych objawów oraz sprawdzić ich występowanie u siebie.

Inne objawy chorobowe

Oto kilka możliwych objawów, jakie może dawać nietolerancja glutenu:

  • Przewlekłe dolegliwości ze strony układu przewodu pokarmowego, takie jak wzdęcia, gazy, zgaga lub refluks.
  • Uczucie wyczerpania i zmęczenia, zwłaszcza po spożyciu pokarmów zawierających gluten (jak makaron, ciastka, chleb, itp.). Jednak syndrom chronicznego zmęczenia oraz fibromialgia w takim przypadku powinny być również brane pod uwagę.
  • Zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej organizmu. W przypadku kobiet ustalenie, czy w grę wchodzi ta przyczyna powinno być stosunkowo proste. Wystarczy zaobserwować, czy cykle menstruacyjne są nieregularne lub bolesne, czy borykają się z bezpłodnością lub mają za sobą poronienie.
  • Migreny. Te uciążliwe dolegliwości są niemal zawsze związane z problemami związanymi z nieprawidłową pracą układu pokarmowego, choć nie zawsze powodem tego stanu rzeczy jest nietolerancja glutenu.
  • Zapalenie i ból stawów.
  • Lęki, depresja i wahania nastroju.

Jeśli masz w rodzinie osoby zmagające się z chorobami o podłożu autoimmunologicznym (zapalenie tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, stwardnienie rozsiane, twardzina, itp.), to znajdujesz się w grupie osób o zwiększonym ryzyku występowania nietolerancji glutenu.

Skąd mam wiedzieć, czy występuje u mnie nietolerancja glutenu?

Jeśli dostrzeżesz u siebie kilka z opisanych powyżej objawów, powinieneś jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza.

Przedstaw mu niepokojące Cię obserwacje i poproś o skierowanie na badania i diagnostykę, których celem będzie jednoznaczne potwierdzenie lub wykluczenie istnienia tego zaburzenia.

Jednak wyniki badań nie zawsze są w 100% wiarygodne. W niektórych przypadkach rezultaty mogą być ujemne pomimo występowania pewnego rodzaju nadwrażliwości na gluten w Twoim organizmie.

Innym sposobem, aby dowiedzieć się, czy występuje u Ciebie nietolerancja glutenu jest całkowite wyeliminowanie go ze swojej diety przez co najmniej miesiąc.

nietolerancja-laktozy

 

W takim przypadku wymagana będzie cierpliwość i spora dawka samodyscypliny. Wynika to z prostego powodu – Twój organizm potrzebuje trochę czasu, aby w pełni pozbyć się toksyn będących pozostałościami po niestrawionym glutenie.

Musisz zarazem być bardzo uważny i zawsze dokładnie czytać pod kątem składu etykietki spożywanych przez Ciebie produktów.

Będziesz zaskoczony tym, jak ogromna liczba produktów spożywczych dostępnych na rynku zawiera tę odmianę białka. Jeśli masz zwyczaj jedzenia na mieście, zawsze zapytaj przed zamówieniem posiłku, czy jego składniki zawierają mąkę.

Jest ona często używana do sosów, farszu, zagęszczaczy -, orzechy lub słodycze. Unikaj także piwa i innych napojów alkoholowych.

Po upływie miesiąca spróbuj ponownie włączyć produkty z glutenem do swojej diety i zaobserwuj, czy zmiana taka spowoduje wystąpienie jakichś zauważalnych objawów.

WIĘCEJ DLA CIEBIE