Rabarbar: poznaj wady i zalety tego warzywa!

Rabarbar znany jest w medycynie naturalnej ze zdolności do regulowania poziomu cholesterolu i wspomagania trawienia. Jakie ma inne zastosowania? Czy powoduje skutki uboczne? Dowiedz się!
Rabarbar: poznaj wady i zalety tego warzywa!
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Rabarbar, którego pełna nazwa brzmi Rheum rhabarbarum, to roślina należąca do rodziny Polygonaceae. Uważa się go za warzywo, a jego jadalna łodyga znajduje zastosowanie w wielu przepisachCzy znasz zalety rabarbaru?

W starożytności stosowano rabarbar, a w szczególności jego suszone korzenie, w medycynie. Dziś dodaje się jego łodygi do zup, dżemów, sosów, ciast i wina. To podstawowy składnik wielu wypieków w Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej.

Wartości odżywcze rabarbaru

Należy wspomnieć, że rabarbar nie dostarcza wielu składników odżywczych ani kalorii. Mimo to, warto włączyć go do zdrowej diety w ramach uzupełnienia.

Według informacji zebranych w bazie danych  Departamentu Rolnictwa USA, 100 gramów rabarbaru zawiera:

  • Kalorie: 26.
  • Tłuszcz: poniżej 1 grama.
  • Błonnik: 2 gramy.
  • Białko: 1 gram.
  • Węglowodany: 6 gramów.
  • Cukier : 1 gram.
  • Witamina K1: 26 % zalecanego dziennego spożycia.
  • Witamina C: 6 % zalecanego dziennego spożycia.
  • Potas: 3 % zalecanego dziennego spożycia.
  • Kwas foliowy: 1 % zalecanego dziennego spożycia.

Rabarbar zawiera też wapń w formie szczawianu, którego organizm nie jest w stanie skutecznie przyswoić.

Rabarbar jest niskokaloryczny i stanowi bazę wielu przepisów.

Rabarbar i jego zalety

Jak dotąd nie ma badań naukowych potwierdzających pozytywny wpływ rabarbaru na zdrowie. Mimo to, doświadczenie wykazuje, że przyczynia się do profilaktyki choróbW jaki sposób?

Pomaga utrzymać poziom cholesterolu w równowadze

Łodygi rabarbaru dostarczają błonnika. Ten składnik odżywczy znany jest ze swojej zdolności do regulowania poziomu cholesterolu.

Badanie, którego wyniki opublikowane w  Journal of the American College of Nutrition, wykazało, że roślina jest w stanie zredukować całkowity poziom cholesterolu o 8 % i poziom złego cholesterolu (LDL) o 9 %.

Zawiera antyoksydanty

Jak sugeruje publikacja w  Research in Pharmaceutical Sciences, antyoksydanty odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób przewlekłych. Nie tylko redukują skutki działania wolnych rodników, ale też wzmacniają układ odpornościowy i wspomagają organizm w wcale ze stanami zapalnymi.

Rabarbar to interesujące źródło antyoksydantów, lepsze nawet od kapusty, jak wykazuje badanie opublikowane w International Journal of Food, Science & Technology. Zawiera on antocyjany, które wspierają układ krążenia i układ nerwowy oraz mają pozytywny wpływ na skórę.

Poprawia trawienie

Zawarty w łodygach rabarbaru błonnik wspomaga także układ trawienny. Jego regularne spożywanie może zapobiegać zaburzeniom trawienia, w tym zaparciom.

Co więcej, badanie wykonane na szczurach i opisane w BioMed Research International, sugeruje, że zawarte w rabarbarze taniny regulują wchłanianie wody w jelitach i zapobiegają biegunkom.

Rabarbar: negatywne cechy

Nie należy spożywać zbyt dużo rabarbaru, ponieważ zawarte w nim szczawiany mogą wywoływać kamienie nerkowe.

U większości zdrowych dorosłych, umiarkowane spożycie rabarbaru nie wywołuje negatywnych skutków. Należy jednak pamiętać, że jest źródłem szczawianu wapnia. Dlatego nie powinno się spożywać go w nadmiarze.

Według raportu BMC Nephrology , nadmiar szczawianu wapnia prowadzi do hiperoksalurii, a ta do powstawania kamieni nerkowych. Bez odpowiedniego leczenia, dolegliwość ta może poskutkować niewydolnością nerek.

Osoby ze schorzeniami nerek powinny więc unikać rabarbaru. Pacjenci przyjmujący leki, powinni porozmawiać z lekarzem przez rozpoczęciem regularnego spożywania tego warzywa.

Jak wykorzystać zalety cechujące rabarbar?

Wprowadzenie rabarbaru do diety jest względnie łatwe, mimo jego kwaśnego smaku. Niektórzy łączą go z truskawkami, dla równowagi. Rabarbar można spożywać na surowo, ale lepiej jest go ugotować.

Najczęściej pojawia się w przepisach z płatkami owsianymi, jako dodatek do sałatek, puddingu z nasionami chia i w ciastach. Masz ochotę go spróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rhubarb, raw. (January 4, 2019). United States Department of Agriculture; USDA. Available in https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/167758/nutrients
  • Heaney RP, Weaver CM. Oxalate: effect on calcium absorbability. Am J Clin Nutr. 1989;50(4):830‐832. doi:10.1093/ajcn/50.4.830
  • Goel V, Ooraikul B, Basu TK. Cholesterol lowering effects of rhubarb stalk fiber in hypercholesterolemic men. J Am Coll Nutr. 1997;16(6):600‐604.
  • Hajhashemi V, Vaseghi G, Pourfarzam M, Abdollahi A. Are antioxidants helpful for disease prevention?. Res Pharm Sci. 2010;5(1):1‐8.
  • Takeoka, G. R., Dao, L., Harden, L., Pantoja, A., & Kuhl, J. C. (2012). Antioxidant activity, phenolic and anthocyanin contents of various rhubarb (Rheumspp.) varieties. International Journal of Food Science & Technology, 48(1), 172–178. https://doi.org/10.1111/j.1365-2621.2012.03174.x
  • Liu C, Zheng Y, Xu W, Wang H, Lin N. Rhubarb tannins extract inhibits the expression of aquaporins 2 and 3 in magnesium sulphate-induced diarrhoea model. Biomed Res Int. 2014;2014:619465. doi:10.1155/2014/619465
  • Albersmeyer M, Hilge R, Schröttle A, Weiss M, Sitter T, Vielhauer V. Acute kidney injury after ingestion of rhubarb: secondary oxalate nephropathy in a patient with type 1 diabetes. BMC Nephrol. 2012;13:141. Published 2012 Oct 30. doi:10.1186/1471-2369-13-141

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.