11 pytań, które każdy mężczyzna powinien zadać podczas wizyty u urologa

Konsultacja urologiczna może pomóc w diagnozie i leczeniu infekcji dróg moczowych i prostaty, a także w ich zapobieganiu. Ten artykuł zawiera zalecenia dotyczące pytań, które każdy mężczyzna powinien zadać podczas wizyty u urologa.
11 pytań, które każdy mężczyzna powinien zadać podczas wizyty u urologa
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2023

Są pewne pytania, które każdy mężczyzna powinien zadać podczas wizyty u urologa. Specjalista ten zajmuje się problemami związanymi z układem moczowym i narządami płciowymi (choć ta druga dziedzina dotyczy tylko mężczyzn, a nie kobiet).

Chociaż niektórzy się tego obawiają, regularne wizyty warto zaplanować już po 40 roku życia. Nawet jeśli nie występują żadne objawy. Czytaj dalej, a powiemy Ci, o co możesz zapytać podczas konsultacji.

W czym specjalizuje się urolog?

Urolog to lekarz specjalista. Specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu patologii układu moczowego (u obu płci) oraz narządów płciowych (męskich).

W szczególności urolog może zająć się takimi problemami jak:

Kiedy udać się do urologa?

Po osiągnięciu określonego wieku (powyżej 40 roku życia) warto umówić się na wizytę do urologa w celu profilaktyki i kontroli. Jednak może nas również skierować do niego lekarz pierwszego kontaktu z powodu zaobserwowanego objawu.

W szczególności niektóre znaki mogą wskazywać, że konieczna jest konsultacja:

Pytania, które należy zadać podczas wizyty u urologa

Specjalista ten wykonuje badanie okolic brzucha, narządów płciowych i odbytnicy. Może też zlecić badania moczu lub krwi, a także badania obrazowe (zwłaszcza USG). Poprosi również o informacje dotyczące trybu życia pacjenta (dieta, spożycie alkoholu, palenie papierosów, aktywność fizyczna).

Ponadto jest kilka pytań, które każdy mężczyzna powinien zadać podczas wizyty u urologa. Zobaczmy, o co chodzi.

Consulta de urología.
Urolog może zlecić wykonanie badań obrazowych układu moczowego, które zostaną wykonane za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, ultrasonograficznego, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

1. Ile razy dziennie powinienem oddawać mocz?

Nie ma dokładnej ilości razów oddawania moczu w ciągu dnia, którą uważa się za normalną. Może się to różnić w zależności od pogody, nawodnienia i innych czynników. Jeśli jednak czujesz, że do toalety chodzisz częściej lub rzadziej niż zwykle, powinieneś zgłosić to podczas wizyty u urologa.

2. Co zrobić, jeśli mam trudności z oddawaniem moczu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, lekarz będzie musiał wykonać kilka testów. Może to być normalny objaw procesu starzenia. Jednak może być również spowodowane łagodnym rozrostem gruczołu krokowego lub problemem z czynnością nerek.

3. Czy potrzebuję badania prostaty?

Chociaż odpowiedź zostanie ustalona przez lekarza i będzie zależała od każdego przypadku, zalecany wiek na pierwsze badanie prostaty to 55 lat. Od 2018 roku zaleca to amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych.

Jednak w przypadku osób, w których rodzinie występowały przypadki raka, badanie można wykonać już w czwartej dekadzie życia. Z drugiej strony, osoby w wieku powyżej 70 lat nie mają już wskazań do rutynowych badań przesiewowych w kierunku raka prostaty.

4. Jak przebiega to badanie?

Jeszcze kilka lat temu obejmowało badanie per rectum i oznaczanie PSA, ale to się zmienia.

Obecnie jedynym testem posiadającym aprobatę naukową jest pomiar antygenu swoistego dla prostaty (PSA). W związku z tym ta sama amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych od 2018 r. odradza badanie per rectum, ponieważ nie ma wystarczających dowodów, że jest użytecznym testem.

5. Czy zawsze trzeba wykonać test?

W przypadku tego pytania również lekarz podejmie decyzję i podda ją pod rozwagę pacjentowi. Zalecenie rozpoczęcia badań przesiewowych w wieku 55 lat podlega ocenie osoby, która korzysta z konsultacji.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podkreśla, że pomiar PSA jest indywidualną decyzją. Istnieje możliwość, że wynik będzie fałszywie dodatni, a osoba może przejść silne leczenie, którego być może nie potrzebowała.

Ogólnie rzecz biorąc, statystyki podają, że po 60. roku życia prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty jest niewielkie, jeśli poziom PSA pozostaje niski. Jednak badania wskazują, że 20,3% pacjentów z rozpoznaniem tego nowotworu to osoby w wieku od 70 do 75 lat.

Czy badanie per rectum jest bolesne?

To, czego niektórzy mężczyźni obawiają się podczas wizyty u urologa, to badanie per rectum. Ta praktyka nie jest standardem wśród męskiej populacji, jak to ma miejsce w przypadku cytologii u kobiet.

Należy jednak wyjaśnić, że chociaż może być niewygodne, badanie per rectum nie powinno być bolesne. Co więcej, zajmuje niewiele czasu i jest proste. Jednak, jak już wskazaliśmy, istnieje tendencja do rezygnacji z jego wykonywania.

7. Skąd mam wiedzieć, czy to zaburzenia erekcji?

Kiedy dana osoba ma problem z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji podczas stosunku płciowego, może się zaniepokoić. Jednak sporadyczny epizod występuje powszechnie, zwłaszcza w pewnym wieku.

Aby można było mówić o zaburzeniach erekcji, musi to być mniej lub bardziej trwała niepełnosprawność. W każdym przypadku podczas wizyty u urologa lekarz wraz z pacjentem zbadają sytuację, biorąc pod uwagę możliwe związane z tym czynniki ryzyka.

Podobnie należy wziąć pod uwagę inne patologie, ponieważ zaburzenia erekcji wpływają nie tylko na życie seksualne osoby. Mogą być również związane z różnymi problemami zdrowotnymi układu krążenia, neurologicznego lub endokrynologicznego, zgodnie z badaniami na ten temat.

8. Jak rozpoznać, czy występują kamienie nerkowe?

Oprócz objawów, które zwykle towarzyszą kamieniom (bóle w dole pleców, krew w moczu, dyskomfort lub trudności w oddawaniu moczu), należy wykonać badania w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.

USG to zazwyczaj badanie pierwszego rzutu.

9. Jakie są objawy raka jądra?

Podobnie jak kobiety robią to ze swoimi piersiami, mężczyźni mogą regularnie wykonywać samobadanie swoich jąder. Twój lekarz może wyjaśnić, jak to się robi i czego powinieneś szukać.

Guzek, ból w pachwinie, uczucie ciężkości lub powiększenie moszny mogą być znakami ostrzegawczymi. Jeśli są obecne, należy zgłosić się do urologa, który zbada i zdecyduje, czy należy wykonać jakieś badania.

Médico explica problemas de próstata.
Z urologiem można omówić intymne lub wstydliwe sytuacje.

10. Czy ma doświadczenie w leczeniu problemu?

W przypadku wykrycia patologii należy zapytać lekarza, który postawił diagnozę, czy ma doświadczenie w leczeniu danego problemu. Jeśli nie, może być w stanie polecić kogoś innego lub skierować do innego specjalisty.

11. Co można zrobić, żeby zapobiec problemom zdrowotnym?

Nie ma niezawodnej metody zapobiegania problemom zdrowotnym układu moczowego czy męskiego układu rozrodczego. Należy jednak pamiętać o kilku ogólnych zaleceniach :

  • Unikaj palenia.
  • Zmniejsz spożycie soli.
  • Dbaj o odpowiednie nawilżenie.
  • Pilnuj umiarkowanego spożycia alkoholu.
  • Wykonuj regularną aktywność fizyczną.
  • Wykonuj ćwiczenia wzmacniające dno miednicy.
  • Zmniejsz spożycie czerwonego mięsa i tłuszczów trans.
  • Stosuj zbilansowaną dietę, w tym świeże owoce i warzywa.

Inne rzeczy, o których powinieneś powiedzieć podczas wizyty u urologa

Oprócz pytań, które każdy mężczyzna powinien zadać podczas wizyty u urologa, są też pewne szczegóły, o których trzeba poinformować lekarza, aby pomóc mu w postawieniu diagnozy. Powinieneś porozmawiać o swoim stylu życia, o tym, jaka jest Twoja dieta, czy ćwiczysz, czy prowadzisz siedzący tryb życia, jak wyglądają funkcje seksualne, częstotliwość i forma oddawania moczu, a wreszcie rodzinna lub osobista historię chorób przewlekłych.

Nie należy ukrywać informacji, aby dobrze wypaść lub aby uniknąć „skarcenia” przez lekarza. Nie należy też pomijać żadnego szczegółu, nawet jeśli wydaje się nieistotny. Takie postawy, zamiast pomóc, mogą przyczynić się do zaostrzenia istniejącego problemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Cancer Society. Signs and Symptoms of Testicular Cancer. 2018. Available: https://www.cancer.org/cancer/testicular-cancer/detection-diagnosis-staging/signs-and-symptoms.html
  • Ceballos M, Álvarez Villarraga J, Silva Herrera J, et al. Guía de disfunción eréctil. Revista Urología Colombiana. 2015; XXIV(3): 185.e2-185.e22.
  • Cózar J, Miñana B, Gómez-Veiga Fm et al. Registro nacional de cáncer de próstata 2010. España Actas Urológicas Españolas. 2013; 37(1): 12-19.
  • Goldenring J. Equal time for men: teaching testicular self-examination. J Adolesc Health Care. 1986; 7: 273.
  • González Calvar S, Salcedo J, Martínez Mangini M. Últimos avances en el diagnóstico de la hiperplasia benigna de próstata. Acta bioquím. clín. latinoam.  2005;  39(2): 171-185.
  • Morata AJ, Morata AL. Enuresis infantil, formar y educar. Rev Cubana Pediatr. 2021;  93(3): e1035.
  • Pattillo A, Miranda V, Wainstein C, Cohen D.  Recomendaciones para Programas de Formación en Patología de piso Pélvico.  Rev Chil Obstet Ginecol. 2017; 82(5): 589-593.
  • Potenziani Bigelli J, Carmona O, Pradella de Potenziani R, Potenziani Pradella S. Mujeres con infecciones urinarias recurrentes: Factores predisponentes en ambos integrantes de la pareja. Centro médico. 2004; 49: 110-136.
  • Prieto Castro R, Campos Hernández P, Robles R, Ruíz García J, Requena Tapia M. Epidemiología de la disfunción eréctil. Factores de riesgo Arch. Esp. Urol. 2010; 63 (8): 637-639
  • Valiente Morejón W, Junco Sena B, Padrón Vega Y, Ramos Águila Y, Castillo García I. Prostate-specific antigen as a predictor for the diagnosis of prostate adenocarcinoma. Rev. Finlay. 2015;  5(4): 221-227.
  • Vara Martín J, Hidalgo-Barquero E, García Blanco, J. Diagnostico de la hematuria.  Nefrología Pediátrica. 2008; 15: 169-181.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.