Nadreaktywny pęcherz — jak mu zaradzić?
Osoby, które mają nadreaktywny pęcherz, muszą nauczyć się regulować częstość korzystania z toalety, szczególnie w miejscach pracy.
Pilne potrzeby skorzystania z toalety nie mają nic wspólnego z nietrzymaniem moczu, a fakt, że mają nadreaktywny pęcherz po prostu wymaga częstych opróżnień.
Nadreaktywny pęcherz – co prowokuje tę dolegliwość?
Wciąż nie znamy przyczyn, które powodują, że pęcherz staje się bardziej wrażliwy. Przypuszcza się, że powody tej dolegliwości należy przypisać genetyce, infekcjom dróg moczowych, zaburzeniom neurologicznym i niektórym nowotworom.
Co wiadomo na pewno: to, że podobne problemy z pęcherzem moczowym mogą w równym stopniu dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jednakże szczególnie narażone są osoby, które przekroczyły 60. rok życia.
U mężczyzn nadraktywny pęcherz może być powiązany z problemami z prostatą, natomiast u kobiet przypisywany jest menopauzie.
Nadpobudliwy pęcherz znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Osobom, które na niego cierpią, uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek aktywności fizycznych. W większości przypadków pacjenci cierpią z powodu długotrwałego lęku, stresu i frustracji, które są konsekwencją tego, że nie mogą zaznać spokoju.
Przeczytaj również: Ból podczas oddawania moczu – 5 sposobów
Produkty o właściwościach moczopędnych
Mimo to, że dieta nie jest główną przyczyną problemów z pęcherzem, może mieć znaczący wpływ na jego pracę i prowokować tę dolegliwości.
W przypadku, gdy pęcherz jest nadpobudliwy, powinno się zrezygnować z picia kawy, herbaty i napojów gazowanych. Są to produkty silnie moczopędne, zmuszające do częstego korzystania z łazienki.
Przeczytaj również: Produkty moczopędne godne uwagi
Co jeść na nadreaktywny pęcherz?
Okazuje się, że surowa marchewka, która jest bogatym źródłem błonnika, przeciwutleniaczy (beta-karoten) i witamin.
Marchew obowiązkowo powinna więc się znaleźć w diecie osób z podobnymi problemami. Składniki te są niezastąpione przy łagodzeniu skutków nadpobudliwego pęcherza, gdyż regenerują uszkodzone tkanki, a także zapobiegają rozwojowi i rozprzestrzenianiu mikroorganizmów.
Inne produkty wzmacniające pęcherz:
- banan
- żurawina
- szparagi
- figi
- groszek
- dynia
- szpinak
- orzechy
- awokado
- jajko
- mięso z kurczaka
- ryby
Pamiętaj!
Jeżeli wszystko wskazuje na to, że twój pęcherz jest nadpobudliwy, wymienione wyżej produkty powinny znaleźć się w Twojej diecie. Pomoże ci to poprawić jakość życia, a także kondycję pęcherza.
Oprócz tego, należy pamiętać o koniecznej konsultacji z lekarzem specjalista, aby wykluczył on wszystkie inne, możliwe choroby.
To może Cię zainteresować ...