Dowiedz się, jak kontrolować nietrzymanie moczu

Dowiedz się, jak kontrolować nietrzymanie moczu

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Nietrzymanie moczu to nic innego jak mimowolne, niekontrolowane oddawanie moczu. Oznacza to, że osoba cierpiąca na ten problem nie jest w stanie świadomie kontrolować wycieku z pęcherza moczowego.

Ten wstydliwy problem może występować u ludzi w każdym wieku, niekoniecznie tylko u osób starszych, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że znacznie częściej dotyczy on kobiet niż mężczyzn.

Dowiedz się z naszego artykułu, czym jest nietrzymanie moczu oraz jak można problem ten kontrolować naturalnymi sposobami.

Przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to znacznie więcej niż niekontrolowany wyciek z pęcherza moczowego podczas kichania, kaszlu, śmiechu czy podnoszenia ciężarów. Mowa tu o problemie natury higienicznej, a nawet psychologicznej, który w znaczący sposób wpływa na jakość codziennego życia.

Nietrzymanie moczu nie jest chorobą, lecz konsekwencją rozciągnięcia mięśni i zaburzeń pracy pęcherza. Problem ten dotyka osoby obydwu płci i może pojawić się w każdym wieku. Warto jednak zaznaczyć, że częściej dotyka on kobiety niż mężczyzn, szczególnie w okresie ciąży oraz po przejściu menopauzy.

Problem występuje wtedy, gdy ciśnienie wewnątrz pęcherza moczowego przewyższa ciśnienie w cewce moczowej.

Rodzaje nietrzymania moczu

Naglące

To nic innego jak silne parcie na pęcherz i uczucie nagłej, niemożliwej do opanowania chęci oddania moczu.

Z przepełnienia

Nietrzymanie moczu - schemat

Pęcherz moczowy napełnia się prawidłowo, jednak występuje blokada w cewce moczowej, będąca wynikiem przerostu prostaty (u mężczyzn), uszkodzeń neurologicznych związanych z uszkodzeniem szpiku kostnego, zabiegów chirurgicznych czy stwardnienia rozsianego.

Psychogenny

Jest związany z działaniem bodźców zewnętrznych, które wpływają na zmysły, na przykład zimno, szum wody, silne emocje (strach, lęk), fobie czy manie.

Neurologiczny

Występuje gdy zaburzenia procesu oddawania moczu mają podłoże neurologiczne, głównie u osób z udarem, chorych na Parkinsona, stwardnienie rozsiane oraz z urazami rdzenia kręgowego.

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

Przepis nr 1

Składniki

 • 2 łyżki kopru.
 • 1 szklanka wody (250 ml).

Sposób przygotowania

Wodę z koprem doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj przez 5 minut. Pij filiżankę ostudzonego wywaru dziennie.

Przepis nr 2

Składniki

 • Garść liści krzewu malinowego.
 • 1 szklanka wody (250 ml).
Domowy kompot z malin

Sposób przygotowania

Wodę z liśćmi krzewu malinowego doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj przez 5 minut. Pij filiżankę wywaru dziennie. Napój ten doskonale wzmacnia mięśnie dna miednicy.

Przepis nr 3

Składniki

 • 1 główka czosnku.
 • 1 pęczek kwiatów głogu.
 • 2 litry wody.

Sposób przygotowania

Rozmiażdż główkę czosnku. Następnie przez 15 minut zaparzaj ją razem z kwiatami głogu. Odcedź, a następnie wlej do napełnionej wodą wanny. Weź letnią kąpiel.

Przepis nr 4

Składniki

 • 1 łyżka liści mącznicy lekarskiej (Arctostaphylos uva-ursi).
 • 1 litr herbaty.

Sposób przygotowania

Wrzuć liście mącznicy lekarskiej do herbaty. Pij filiżankę napoju co trzy godziny, jednak nie przekraczaj pięciu filiżanek dziennie. Środek ten nie powinien być stosowany przez osoby chorujące na zapalenie nerek.

Walka z nietrzymaniem moczu – zalecenia

Letnie kąpiele na siedząco

Usiądź, napnij mięśnie miednicy i przytrzymaj przez 5 minut. Rozluźnij na 10 sekund i ponownie napnij. Powtarzaj ćwiczenie codziennie 10 razy.

Wzmacniaj mięśnie Kegla

Ćwiczenie polega na wzmacnianiu mięśni dna macicy. Napinaj je za każdym razem, kiedy oddajesz mocz, wstrzymując na chwilkę strumień. I tak kilka razy aż do całkowitego opróżnienia pęcherza.

UWAGA: Ćwiczenia mięśni Kegla przy pełnym pęcherzu można wykonywać jedynie 2-3 razy w miesiącu. Bez ograniczeń możesz je wykonywać przy pustym pęcherzu, symulując proces oddawania moczu.

Ćwiczenia brzucha

Stań w rozkroku na szerokość bioder i wysuń miednicę do przodu. Zegnij nieco kolana i unieś dłonie. Napnij brzuch trzy razy, oddychając przy tym krótko. Wydychaj powietrze powoli. W sumie wykonaj trzy powtórzenia.

Znajdź przyczynę nietrzymania moczu

Ból przy oddawaniu moczu

Dowiedz się, czy jest ono spowodowane stresem, nerwami, wewnętrznym niepokojem czy też może zakażeniem dróg moczowych. W ten sposób będziesz wiedziała, jak o siebie dbać i jak się leczyć.

Zrezygnuj z niektórych potraw

Zrezygnuj między innymi ze spożywani sosu pomidorowego, czekolady, syropu kukurydzianego, cukru, miodu, chili, curry oraz innych ostrych przypraw, które wywołują podrażnienie pęcherza moczowego. To samo tyczy się kawy, herbaty oraz napojów gazowanych.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Porady pozwalające monitorować poziom cholesterolu

Nie ograniczaj spożycia płynów

Ograniczanie spożycia płynów to bardzo często popełniany błąd przez osoby zmagające się z problemem nietrzymania moczu, które chcą w ten sposób ograniczyć możliwość niekontrolowanego wycieku.

Takie postępowanie może prowadzić do odwodnienia organizmu oraz poważnie wpłynąć na pracę nerek.

Schudnij

Otyłość idzie w parze z wieloma problemami zdrowotnymi, a jednym z nich jest właśnie nietrzymanie moczu. Przy nadmiarze kilogramów mięśnie nie są w stanie prawidłowo się napinać, dotyczy to również mięśni miednicy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zielone smoothie odchudzające – nowy przepis!

Bądź przewidująca

Parcie na pęcherz

Tuż przed pójściem spać, idź do łazienki. Kiedy czujesz, że będziesz kichać lub kaszleć, wcześniej postaraj się zacisnąć zwieracz, dzięki czemu unikniesz popuszczenia moczu. Tak samo postępuj przed podniesieniem jakiegokolwiek ciężkiego przedmiotu.

Zawsze przed wyjściem z domu, skorzystaj z toalety. Używaj bielizny łatwej do zmiany w razie potrzeby i zawsze noś w torebce majtki na zmianę w razie „wypadku”. Za każdym razem kiedy idziesz do toalety, staraj się całkowicie opróżnić pęcherz.

Staraj się oddawać mocz nawet wtedy, kiedy nie masz wielkiego parcia. Dzięki temu twój organizm na nowo nauczy się prawidłowo przeprowadzać ten proces. Nie wstrzymuj oddawania moczu! Jak tylko poczujesz chęć, od razu biegnij do toalety.

W przeciwnym razie możesz nabawić się zakażenia pęcherza moczowego lub ograniczyć zdolności mięśnia zwieracza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Meldaña Sánchez, A., Hermida Guitierrez, J., and Sánchez Chapado, M. (2006). Fisioterapia en la incontinencia y prolapsos urogenitales. ATLAS de Incontinencia Urinaria y Suelo Pélvico 343–364.
 • García-Sánchez, E., Rubio-Arias, J.A., Ávila-Gandía, V., Ramos-Campo, D.J., and López-Román, J. (2016). Efectividad del entrenamiento de la musculatura del suelo pélvico en el tratamiento de la incontinencia urinaria en la mujer: una revisión actual. Actas Urológicas Españolas 40, 271–278.
 • Tero Kontiokari et al. (2003). “Dietary factors protecting women from urinary tract infection”, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 77, Issue 3, 1 March 2003, Pages 600–604.
 • Jeanne Trill et al. (2017). “Uva-ursi extract and ibuprofen as alternative treatments of adult female urinary tract infection (ATAFUTI): study protocol for a randomised controlled trial”, Trials. 2017; 18: 421.
 • Robles, J. E. (2006, August). La incontinencia urinaria. In anales del sistema sanitario de navarra (Vol. 29, No. 2, pp. 219-231). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud. http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S1137-66272006000300006&script=sci_arttext&tlng=pt
 • Esteban, J. A., Longoni, T., González, M. M., & Isasa, M. T. (n.d.). Valor nutritivo y propiedades funcionales del hinojo Foeniculum vulgare. https://www.researchgate.net/profile/Tommaso_Longoni/publication/276274920_Nutritional_value_and_funcional_proprieties_of_Fennel_Foeniculum_vulgare/links/5554a51508ae980ca60a5ad0
 • Kegel, A. H. (1948). Progressive resistance exercise in the functional restoration of the perineal muscles. American journal of obstetrics and gynecology, 56(2), 238-248. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/000293784890266X

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.