Pylica azbestowa - oznaki i objawy

Pylica azbestowa - oznaki i objawy

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2020

Chociaż pylica azbestowa jest zwykle spowodowana kontaktem z azbestem w miejscu pracy, ta grupa minerałów występuje również w wielu starych domach. Objawy mogą pojawić się po wielu latach.

Pylica azbestowa jest chorobą płuc, która występuje w wyniku ekspozycji na azbest. Materiału tego używano przez długi czas w różnych elementach konstrukcyjnych, takich jak cement, dachy i niektóre rodzaje płytek.

Narażenie na działanie azbestu może powodować wiele problemów zdrowotnych, w tym raka różnych części ciała. Pylica azbestowa jest najczęstszą konsekwencją kontaktu z tą grupą minerałów. A osoby, które na nią chorują mają większe ryzyko zachorowania na raka płuc.

Począwszy od 1970 r. zakazano stosowania azbestu, ale wiele krajów nie zastosowało się do tego w od razu, podczas gdy w innych zakazano używania tej substancji ze sporym opóźnieniem. Ze względu na swoje właściwości pylica jest uważana za chorobę zawodową, ponieważ azbest był tradycyjnie stosowany w obiektach przemysłowych i fabrykach.

Ryzyko, które niesie ze sobą azbest

W domach o starym budownictwie występuje zwykle duże stężenie azbestu. Azbest to nazwa nadana grupie sześciu naturalnych minerałów o właściwościach, które czynią je odpowiednimi do stosowania w materiałach budowlanych. Używa się ich również między innymi do produkcji hamulców samochodowych, montażu łodzi i niektórych tekstyliów.

Azbest i jego wpływ na organizm
Azbest jest odporny na ogień, ciepło i różne chemikalia, a ponadto nie przewodzi prądu. Ze względu na te właściwości jest szeroko stosowany w przemyśle. Istnieją zasadniczo trzy rodzaje azbestu, które powodują choroby:

  • Azbest chryzotylowy
  • Azbest krokidolitowy
  • I azbest amozytowy

Kiedy wstrząsa się produkt wykonany z azbestu niektóre jego małe włókna dostają się do powietrza. Jeśli ktoś je wdycha włókna te dostają się do płuc i pozostają tam przez długi czas. Jeśli się kumulują mogą powodować stany zapalne i blizny, które mogą poważnie wpływać na funkcje oddechowe. Azbest jest wymieniony jako czynnik rakotwórczy.

Pylica azbestowa

Pylica azbestowa jest przewlekłą chorobą płuc spowodowaną wdychaniem włókien azbestu. Jest uważana za formę zwłóknienia płuc. Powoduje stan zapalny, co stopniowo prowadzi do trwałego uszkodzenia.

Azbest występuje naturalnie w środowisku i wszyscy byliśmy w danym momencie narażeni na działanie tego pierwiastka. Najbardziej narażeni na zachorowanie są ci, którzy są mają regularną styczność z tą substancją.

Jednak naukowcy odkryli, że krótkotrwałe narażenie na znaczną ilość azbestu może również powodować różne choroby. Zarówno w tych przypadkach, jak i w przypadku długotrwałego narażenia objawy mogą objawiać się 10 do 40 lat po fakcie.

Objawy i oznaki

Kaszel jest jednym z głównych objawów pylicy azbestowejGłównym objawem pylicy są duszności, którym zwykle towarzyszy uporczywy suchy kaszel. U dotkniętych nimi objawy te stają się bardziej zauważalne podczas wykonywania lekkich lub intensywnych ćwiczeń i nasilają się z czasem.
Problemy z oddychaniem
Bardzo często występuje ból lub ucisk w klatce piersiowej, a także postępująca utrata apetytu i utrata masy ciała. Oprócz powyższego jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby jest pojawienie się tak zwanych palców pałeczkowatych.Palce pałeczkowate są również znane jako pałeczki dobosza lub palce Hipokratesa. Główną cechą tej choroby jest to, że palce u rąk i nóg stają się większe niż zwykle, a paznokcie zawijają się w dół przybierając kształt łyżki do góry nogami.

Palce pałeczkowate występują we wszystkich przypadkach pylicy, ale są również charakterystyczne dla innych chorób płuc. Diagnozę można potwierdzić tylko wtedy, gdy zostaną przeprowadzone odpowiednie testy kliniczne.

Pylica azbestowa – co musimy o niej wiedzieć?

Objawy i skutki pylicy mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. W niektórych przypadkach występują jedynie łagodne objawy, a innym razem występują poważne problemy ze zdrowiem, takie jak niewydolność oddechowa i rak. Palacze zwykle mają bardziej poważne objawy i przebieg choroby.

Ważne jest, aby każdy, kto miał kontakt z azbestem poinformował o tym swojego lekarza. Specjalista prawdopodobnie skieruje na prześwietlenie klatki piersiowej za pomocą tomografii komputerowej o wysokiej rozdzielczości, w celu ustalenia skutków takiego narażenia. Pamiętaj, że pierwsze objawy pojawiają się po wielu latach.

W tej chwili nie ma konkretnego leczenia pylicy. Rokowania w każdym przypadku zależą od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, czas narażenia i rodzaj azbestu, na który pacjent był narażony. Głównym ryzykiem jest rozwój międzybłoniaka, który jest formą raka.

This might interest you...
Rak płuc – Główne przyczyny i diagnostyka
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Rak płuc – Główne przyczyny i diagnostyka

Rak płuc jest jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. Niestety w początkowych stadiach choroba jest trudna do zdiagnozowania, co utrudnia lec...  • Marín Martínez, B., & Clavera, I. (2005). Asbestosis. In Anales del sistema sanitario de Navarra (Vol. 28, pp. 37-44). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud.