Pulmicort: opis, cechy i sposoby stosowania

Pulmicort: opis, cechy i sposoby stosowania
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Pulmicort to lek, który składa się z budezonidu, glukokortykoidu o działaniu przeciwzapalnym. Ma za zadanie między innymi tłumić działanie układu immunologicznego i zmieniać przemianę materii.

Pulmicort to lek, który zawiera budezonid i jest podawany za pomocą inhalatora z dawkami mierzonymi licznikiem lub nebulizatora w celu kontrolowania i profilaktycznego leczenia astmy, w tym u pacjentów, którzy muszą stosowań doustne kortykosteroidy, jak również tych, którzy mogą skorzystać na systemowym zmniejszeniu dawki.

Budezonid to kortykosteroid sprzedawany pod różnymi postaciami w celu podawania różnymi drogami, a każda z nich jest stosowana w różnych chorobach.

W tym przypadku Pulmicort to forma podawania poprzez inhalację, wskazana do kontrolowania leczenia glukokortykoidami w celu nadzorowania leżącego u podstaw stanu zapalnego dróg oddechowych u pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową.

Innymi słowy, lekarze przepisują go w celu podtrzymywania leczenia chorób ze stanem zapalnym dróg oddechowych, takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), którymi zajmiemy się w dalszej części artykułu. Jest również stosowany w celu leczenia pogłośniowego zapalenia krtani, które wymaga hospitalizacji.

Jednak należy również wziąć pod uwagę fakt, że ten lek nadaje się jedynie do stosowania w przypadku ostrych ataków astmy, które już się rozpoczęły. Pacjenci muszą używać go regularnie, zgodnie z instrukcjami lekarskimi.

Firmy wypuściły po raz pierwszy na rynek ten składnik aktywny w 1981 r., chociaż patent został już udzielony w 1971 r. Kiedy po raz pierwszy pojawił się na rynku, był dostępny jedynie do leczenia astmy. Obecnie stanowi substancję aktywną obecną na liście kluczowych leków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Pulmicort: sposoby jego podawania

Leki na astmę - Pulmicort

Pulmicort to budezonid przeznaczony do podawania poprzez inhalację. Jednak, jak już wspomnieliśmy wcześniej, istnieją również inne drogi podawania, między innymi:

  • Droga doustna. To tabletka do leczenia nieswoistego zapalenia jelit, choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenie jelita grubego i mikroskopijnego zapalenia okrężnicy.
  • Sprej do nosa. Przeznaczony do leczenia alergicznego zapalenia zatok oraz polipowatości nosa.
  • Czopki i środki doodbytnicze. Stosowane również do leczenia nieswoistego zapalenia jelit, choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenie jelita grubego i mikroskopijnego zapalenia okrężnicy.

Czym jest POChP?

Główna cecha przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) to fakt, że dotyka ona przepływ powietrza do płuc. Zazwyczaj pojawia się z powodu długoterminowego wystawienia na działanie takich toksycznych cząsteczek jak te pochodzące z palenia.

Kobieta używająca inhalatora

Pacjenci cierpiący na tą chorobę są bardziej narażeni na rozwój innych schorzeń, takich jak choroba serca czy rak płuc.

Objawy nie pojawiają się zazwyczaj do momentu, w którym choroba znajduje się w dość zaawansowanym stanie i dokonała już znaczących zniszczeń. Poza tym z czasem objawy zazwyczaj pogarszają się, zwłaszcza jeśli pacjent pali.

Najbardziej charakterystyczny objaw to codzienny kaszel oraz wytwarzanie śluzu. Oprócz nich pojawia się:

  • Brak energii.
  • Ucisk w klatce piersiowej.
  • Trudności z oddychaniem.
  • Infekcje układu oddechowego.
  • Świst podczas oddychania.

Dowiedz się więcej na temat: Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Pulmicort i sposób jego działania

Płuca i leki na astmę

Jak już zapewne wiesz, Pulmicort zawiera budezonid, który jest glukokortykoidem. Leki tego typu mają między innymi znaczące działanie przeciwzapalne, takie jak tłumienie działania układu immunologicznego lub zmian w przemianie materii.

Ze względu na wspomniane działanie lek ten jest pomocny w walce z wymienionymi chorobami. Może mieć silne miejscowe działanie przeciwzapalne, jak również hamować wydzielania pośredników zapalnych i odpowiedzi immunologicznej za pośrednictwem cytokin.

Jednak nadal nie znamy sposobu działania przeciwzapalnego tego leku w przypadku błony śluzowej nosa.

Glukokortykoidy to naturalne hormony, które zapobiegają lub hamują stan zapalny oraz odpowiedź immunologiczną, gdy są podawane w dawkach farmakologicznych.

Te działania pojawiają się w różnych komórkach, takich jak komórki tuczne, eozynofile, czy limfocyty. Są również obecne w pośrednikach biorących udział w alergicznych i niealergicznych stanach zapalnych, w których pośredniczy histamina, eikozanoidy, leukotrieny i cytokiny.

Podsumowując

Pulmicort to lek, który zawiera budezonid. Lekarze przepisują go w celu regularnego leczenia chorób dróg oddechowych, takich jak astma czy POChP. To nebulizator.

Podobnie jak w przypadku innych steroidów, długoterminowe odstawienie terapii tym lekiem powinno być stopniowe. Osoby, które nagle go odstawią, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cabriada Nuño, J. L., Hernández Martín, A., Bernal Martínez, A., & Zabalza Estévez, I. (2008). Budesonida oral en el tratamiento de la reservoritis crónica refractaria. Gastroenterologia y Hepatologia. https://doi.org/10.1157/13127089
  • Gomollon, F., Hinojosa, J., & Nos, P. (1999). Budesonida y enfermedad inflamatoria intestinal. Gastroenterologia y Hepatologia.
  • Gutiérrez-Castrellón, P., Espinosa-Rosales, F., Nicolás Reynes-Manzur, J., & López-Pérez, G. (2010). Eficacia y seguridad de la budesonida en el tratamiento de la rinitis alérgica en niños: Revisión sistemática con metaanálisis. Alergia, Asma e Inmunologías Pediátricas.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.