6 aktorów, którzy potrzebowali terapii po odegraniu swojej roli

Odgrywanie niektórych postaci może poważnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu aktora. Z tego powodu niektórzy aktorzy po nagraniu swojej roli musieli zgłosić się na terapię.
6 aktorów, którzy potrzebowali terapii po odegraniu swojej roli
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2023

Halucynacje, zmęczenie, stres, bezsenność. Niejednokrotnie po długich dniach kręcenia roli i silnym obciążeniu fizycznym i psychicznym aktorzy odgrywający określone postacie odczuwają negatywne skutki swojej pracy. Choć wielu uważa inaczej, praca aktorów to nie łatwe zadanie. Z tego powodu wielu aktorów decyduje się na skorzystanie z terapii w celu uzyskania pomocy. Poniżej możesz dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

6 aktorów, którzy po nagraniu roli zdecydowali się na terapię

Oczywiste jest, że celem aktorstwa jest przedstawienie postaci i przejęcie jej cech, aby przekazać jej istotę. Aby to osiągnąć, aktorzy przygotowują i dogłębnie studiują rolę, w którą muszą się wcielić. To, co czasami udaje się osiągnąć w filmie lub serialu, ma pewne konsekwencje w prawdziwym życiu. Dlaczego?

Ponieważ istnieją przerażające postacie o mrocznych i pozbawionych skrupułów osobowościach. W innych przypadkach aktorzy decydują się na zmianę swoich nawyków życiowych (głodzenie, izolowanie się itp.), aby zrozumieć, jak czuje się i żyje dana postać. Również dlatego, że bycie kimś innym przez długi czas może sprawić, że aktor zapomni, kim jest w rzeczywistości. Aktorstwo może być ekscytujące, ale za światłami i za kulisami wiąże się to również z pewnymi trudnościami.

Oto niektórzy aktorzy, którzy poszli na terapię po zagraniu określonych postaci.

Sądzimy, że zainteresuje Cię również artykuł: Negatywne skutki stresu dla zdrowia, o których warto pamiętać

1. Zmagania aktorów – Heath Ledger w „Mrocznym rycerzu”

W każdej wersji interpretacja słynnego Jokera może budzić kontrowersje dla aktorów. Dla wielu występ Ledgera był najlepszy w historii.

Sukces aktora wiele go jednak kosztował: na jakiś czas odizolował się i miał problemy ze snem. W wywiadzie aktor skomentował, że na miesiąc zamknął się w hotelu, ćwicząc różne głosy dla złoczyńcy. Właśnie z tego powodu po występie zdecydował się na terapię.

2. Anne Hathaway w Los Miserables

Po zagraniu Fantine w musicalu Hathaway powiedziała, że miała problemy fizyczne (utrata masy ciała) i psychiczne (stres i zmęczenie). Choć jej rola przyniosła jej uznanie na Oscarach, aktorka w różnych wywiadach podkreślała, że nie może być zadowolona ze stanu, w jakim się znalazła.

3. Przykłady aktorów grających w trudnych rolach – Adrien Brody w Pianiście

Rola żydowskiego pianisty ukrywającego się, by przetrwać po inwazji hitlerowskiej, przyniosła mu wybitną nagrodę Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Artysta wyznał jednak, że ma 27 lat i przeszedł kilka zmian, które katapultowały go nagle w dorosłość.

Doświadczył pewnych trudności i cierpień, gdy usiłował zrozumieć swoją postać, która żyła w delikatnym kontekście. Brody przeszedł na ekstremalną dietę, aby schudnąć, a także żył w izolacji, aby lepiej scharakteryzować swoją rolę. Skutkowało to depresją, która skłoniła go do poszukiwania terapii.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Światowy Dzień Zdrowia: 6 przydatnych wskazówek, jak dbać o zdrowie psychiczne

4. Jane Fonda w Grace i Frankie

Jest to przypadek inny niż pozostałe, ponieważ tutaj nie chodzi o interpretację złowrogiego charakteru, ale o sytuację osobistą. Dla aktorki powrót na ekran po kilku latach przerwy wiązał się z wyzwaniem, które budziło niepokój.

Czasami presja wewnętrzna, wymagania i chęć dobrego wykonania zadania działają jako czynniki stresogenne, powodując pewien dyskomfort.

5. Zmagania aktorów – Bob Hoskins w Kto wrobił królika Rogera?

Brytyjski aktor grał detektywa Eddiego Valianta, ale musiał na jakiś czas odsunąć się od aktorstwa i udać się na terapię, ponieważ zaczął mieć halucynacje. Podczas kręcenia musiał mieć kontakt z postaciami z kreskówek, przez co przez długi czas miał wrażenie, że widzi te postacie wszędzie. Zeznał nawet, że ukazywały mu się, gdy rozmawiał z innymi ludźmi.

6. Bill Skarsgard w To

Któż nie poczuł strachu po zobaczeniu przerażającego Pennywise’a wychodzącego z kanałów? Cóż, nawet aktor, który go grał, miał koszmary!

W przypadku Skarsgarda wspomniał, że po zakończeniu zdjęć miał bardzo realne koszmary. Z drugiej strony wyznał też, że podczas kręcenia czuł się bardzo samotny, bo w przerwach nikt nie podchodził do niego, żeby z nim porozmawiać, bo wyglądał strasznie.

Chociaż nie wdawał się szczegółowo w to, czy po swoim występie poszedł na terapię, czy nie, wspomniał jedynie, że przygotowując się do swojej roli, dużo studiował i dopytywał się o psychologię tej postaci, próbując zrozumieć jej ciemne myśli. To czasami sprawiało, że miał wrażenie, że klaun żyje w nim samym.

Uważamy, że może Ci się spodobać ten artykuł: Jaki jest wpływ ultraprzetworzonej żywności na zdrowie psychiczne?

Wyzwania aktorów – praca w świetle reflektorów nie jest łatwa

Znając przypadki aktorów, którzy udali się na terapię po wcieleniu się w określone role, można zaobserwować, że każda praca wykonywana w warunkach stresu i presji ma poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi.

Środowisko zawodowe determinuje tożsamość tych, którzy pracują, ponieważ „robiąc” oni także „będą”. Oznacza to, że konfigurują swój własny styl i wkładają w niego wiele z siebie. Czasami życie zawodowe zamazuje życie osobiste.

Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób myśli o aktorstwie, wyobrażając sobie luksus, wygodę, limuzyny, prywatne przyjęcia i cały blichtr głównego nurtu. Być może jednak jest to tylko widoczna część góry lodowej. Ale są też długie dni kręcenia, między innymi akrobacji.

Wypalenie zawodowe jest jedną z konsekwencji poddania się stresowi i zmęczeniu. Jego skutki, oprócz fizycznych (bóle głowy, szumy uszne, skrajne zmęczenie itp.), mają także charakter psychologiczny (między innymi utrata przyjemności, trudności ze snem, stany lękowe, ataki paniki, zły nastrój i drażliwość, brak poczucia siebie).

W tym sensie ważne jest, aby móc znaleźć równowagę i zapewnić sobie najlepsze warunki do realizacji swoich obowiązków: odpoczynek, zorganizowanie sobie chwili relaksu w ciągu dnia pracy, dobre odżywianie czy aktywność fizyczna.

Warto zastanowić się nad stanem psychicznym sławnych osób. W ten sposób łatwiej jest zaakceptować fakt, że każda osoba, nawet ta, której życie wydaje się idealne, może potrzebować pomocy i niezwykle ważne jest, aby poprosić o nią na czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.