Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży: 3 podpowiedzi

Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży: 3 podpowiedzi

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Stosowanie diety bogatej w kwas foliowy w ciąży to najlepszy sposób na uchronienie się przed wadami cewki nerwowej. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak powinno wyglądać przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży.

Lekarze zalecają przyjmowanie kwasu foliowego już od momentu, w którym podejmiesz decyzję o zajściu w ciążę. Czy wiesz jak należy przyjmować kwas foliowy w trakcie ciąży?

W dzisiejszym artykule zamieściliśmy najważniejsze podpowiedzi dotyczące przyjmowania kwasu foliowego w ciąży. Nie możesz ich przegapić! Pamiętaj, że spożywanie kwasu foliowego odgrywa kluczową rolę w zmniejszeniu ryzyka rozwoju wad cewki nerwowej.

Dlaczego przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży jest aż tak ważne?

Kobieta w ciąży szykująca sałatkę - przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży
Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży pomaga chronić przed rozwojem wad cewki nerwowej u dziecka.

Kwas foliowy to witamina, która należy do grupy witamin B complex, znany również pod nazwą witamina B9, folian czy folacyna. Odgrywa kluczową rolę ponieważ:

  • Pomaga rozkładać, wykorzystywać i tworzyć nowe białka. W tym celu współpracuje z witaminami C i B12.
  • Chroni przed wystąpieniem anemii, pomagając wytwarzać czerwone krwinki.
  • Pomaga produkować DNA.
  • Chroni przed wadami cewki nerwowej. Mogą one pojawić się w obszarze mózgu, kręgosłupa, czy rdzenia kręgowego.

Rekomendowane dzienne spożycie przed zajściem w ciążę i w jej trakcie wynosi 400 mg. Przestrzeganie tej dawki jest niezwykle istotne, ponieważ kwas foliowy odgrywa kluczową rolę w rozwoju organów i tkanek dziecka.

Podpowiedzi ułatwiające przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży

1. Przyjmuj suplementy z kwasem foliowym

Kobieta połykająca tabletkę
Zapytaj lekarza czy powinnaś przyjmować suplementy z kwasem foliowym starając się zajść w ciążę.

Udaj się do lekarza i zapytaj go o właściwe dawkowanie suplementów z kwasem foliowym. Zazwyczaj zalecane dzienne spożycie wynosi od 400 mg do 600 mg. Twój lekarz będzie w stanie powiedzieć, czy powinnaś włączyć do swojej diety suplementy oraz ile powinno ich być.

Kiedy poznasz już właściwą dawkę, pamiętaj aby przyjmować kwas foliowy każdego dnia o tej samej porze. Wyrobienie w sobie nawyku to najlepszy sposób na pamiętanie o przyjmowaniu suplementów. Możesz nawet ustawić na komórce alarm, który będzie Ci o tym przypominał.

Pamiętaj, że jeśli z jakiegokolwiek powodu pominiesz dawkę suplementu, nie powinnaś przyjmować dwóch tabletek, aby to “nadrobić”.

Przechowuj suplementy w chłodnym i ciemnym miejscu, poza zasięgiem dzieci. Przyjmuj je popijając szklanką wody. Wiele osób bierze tabletki popijając je jedynie łykiem wody. Polecamy wypić pełną szklankę. Dzięki temu nie tylko będzie Ci łatwiej przełknąć tabletkę, ale również zadbasz o nawodnienie.

2. Włączaj do diety produkty spożywcze bogate w kwas foliowy

Źródła kwasu foliowego
Poza suplementami powinnaś zadbać o to, aby pozyskiwać odpowiednie ilości kwasu foliowego z diety.

Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży jest niezwykle ważne. Właśnie dlatego polecamy regularne spożywanie produktów spożywczych bogatych w foliany. Przyjrzyjmy się niektórym opcjom:

  • Zielone warzywa: Przede wszystkim warto spożywać szpinak, ponieważ pokrywa 63% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy.
  • Szparagi: Czy wiesz, że jedna szklanka szparagów pokrywa 60% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy?
  • Rośliny strączkowe: Chodzi głównie o soczewice. Pół szklanki pokryje 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę B9 w ciąży.
  • Awokado: Zaledwie połowa szklanki tego owocu pokrywa 30% dziennego zapotrzebowania.
  • Brokuły: Są bogate w błonnik, witaminę C, wapń i oczywiście kwas foliowy.

Uwaga: Gdy tylko to możliwe, spożywaj surowe produkty spożywcze, ponieważ gotowanie może wpłynąć na wartość odżywczą jedzenia.

3. Czytaj etykiety produktów spożywczych, gdy kupujesz produkty spożywcze w sklepie

Kobieta czytająca etykietę
Kupuj produkty spożywcze wzbogacane kwasem foliowym.

W dzisiejszych czasach wiele produktów spożywczych jest wzbogacanych kwasem foliowym. Możesz sprawdzić jego zawartość czytając etykiety. Pośród wzbogaconych produktów spożywczych znajdziesz choćby płatki śniadaniowe, mąki, ryż, czy makaron.

Jednak jak zwykle podkreślamy: zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek leki, nawet jeśli są to tylko witaminy. Pamiętaj, że Twój lekarz powinien dopasować dawkę do Twoich potrzeb. Poza tym niektóre leki mogą zaburzać przyswajanie innych witamin i minerałów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.