Przyczyny bólu krzyża - poznaj je i im zapobiegaj

Ból krzyża to irytująca dolegliwość. W ciężkich przypadkach prowadzi do ograniczeń w poruszaniu się, dopóki problem nie zostanie rozwiązany. Ważna przyczyna wiąże się z postawą ciała, zarówno w pracy, jak i podczas uprawiania sportu, ale nie tylko w niej tkwi problem. Dzisiaj ci o tym opowiemy.
Przyczyny bólu krzyża - poznaj je i im zapobiegaj
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Przyczyny bólu krzyża są bardzo zróżnicowane, ale dyskomfort ten jest zawsze związany z budową mięśniowo-szkieletową kręgosłupa. Jest to częsty powód konsultacji lekarskich i niezdolności do pracy.

Lumbago to ból zlokalizowany w dolnej części pleców. Prawie cała populacja cierpi z jego powodu w którymś momencie życia. W rzeczywistości większość przypadków ma jednak dobre rokowanie i można je łatwo rozwiązać. Jednak około 15% przypadków bólu krzyża przechodzi w stan przewlekły.

W tym artykule wyjaśnimy najczęstsze przyczyny bólu krzyża. Niektórym z nich można zapobiec, dlatego omówimy również kilka prostych środków, które mogą pomóc uniknąć tych dolegliwości.

Przyczyny bólu krzyża

Jak zauważyliśmy, lumbago to ból występujący w dolnej części pleców. Ten sam dyskomfort może promieniować i rozprzestrzenić się na kończyny dolne. W rzeczywistości, jest to bardzo częsta sytuacja, która dotyka ludzi w każdym wieku.

Do tego stopnia, że ​​według badania przeprowadzonego w Centrum Badań Medyczno-Chirurgicznych częstość jego występowania waha się między 60% a 90% ogólnej populacji. We wszystkich tych przypadkach około 80% chodzi o stan ostry, a reszta to przewlekłe.

Ból nazywany potocznie lumbago ma swoje specyficzne cechy. Na przykład ma tendencję do nasilania się, gdy osoba pochyla się do przodu lub próbuje podnieść jakiś przedmiot. Dodatkowo ból może się rozciągać i obejmować większe partie. Lumbago nie schodzi jednak aż do nogi, ale ogranicza się do pośladków.

W niektórych przypadkach ból krzyża występuje jednak wraz z rwą kulszową. Jest to choroba, w której dochodzi do urazu nerwu kulszowego. W tym przypadku ból częściej dociera aż do dolnych partii kończyn dolnych.

Przyczyny bólu krzyża są zwykle związane z problemem mechanicznym w obrębie samego kręgosłupa. Autorzy artykułu przeglądowego opublikowanego w Medycznym Dzienniku Kostaryki i Ameryki Centralnej potwierdzają, że na jego rozwój wpływają czynniki takie jak wiek, płeć, genetyka, sport i praca.

Ból w krzyżu
Ból krzyża może pojawić się w każdym wieku, ponieważ jego przyczyny są zróżnicowane.

Wysiłek fizyczny

Do najczęstszych przyczyn bólu krzyża należy nadwyrężenie fizyczne. Wyjaśnia to opracowanie przeprowadzone na Uniwersytecie Miguela Hernándeza. Ten rodzaj nadmiernego wysiłku może obejmować każdy rodzaj aktywności sportowej, która ponad miarę obciąża plecy.

Na przykład może do tego doprowadzić trening siłowy u osób, które nie są do niego przyzwyczajone. Nawet u tych, którzy są w dobrej kondycji fizycznej, ale wykonują zbyt gwałtowny ruch, który powoduje uszkodzenie jakiegoś więzadła w kręgosłupie.

Jednak nadwyrężenie fizyczne nie musi mieć miejsca tylko podczas uprawiania sportu. Należy podkreślić, że bardzo często przyczyny bólu krzyża wiążą się z nadmiernym wysiłkiem w miejscu pracy. Takie pochodzenie tych dolegliwości wykazano w badaniu przeprowadzonym na Universidad Autónoma Metropolitana.

Urazy dysku jako przyczyny bólu krzyża

Dyski międzykręgowe to rodzaj poduszek znajdujących się między kręgami. Pozwalają amortyzować wstrząsy między nimi zachodzące podczas ruchu. Zbudowane są z tkanki chrzęstnej i podobnie jak wszystkie inne tkanki w organizmie są wrażliwe na starzenie.

Dlatego też, wraz z wiekiem, częściej dochodzi do pęknięcia dysków. W takim przypadku uwalniają się płyny ustrojowe, które podrażniają nerwy, powodując stan zapalny i ból.

Przepuklina krążka międzykręgowego to kolejna z patologii najczęściej związanych z bólem krzyża i rwą kulszową. Przepuklina dysku polega na tym, że środek dysku wypycha się na zewnątrz, wybrzuszając się do kanału kręgowego. Kiedy tak się dzieje, naciska na nerwy biegnące przez kanał i powoduje silny ból, często promieniujący na kończyny.

Zwyrodnienie dysku

W poprzedniej sekcji wspomnieliśmy, że wraz z wiekiem chrząstka dysków zużywa się i zmniejsza swoją zdolność amortyzacji ruchów. Kiedy tak się dzieje, kręgi o siebie uderzać, powodując sztywność i ból kręgosłupa.

Problem w tym, że postępująca degeneracja dysku pogarsza również inne stany chorobowe kręgosłupa. Na przykład zwężenie kręgosłupa lub chorobę zwyrodnieniową stawów kręgosłupa.

Kręgozmyk zwyrodnieniowy

Kręgozmyk to nieprawidłowe przemieszczenie kręgów wraz z całym odcinkiem kręgów wyżej leżących ku przodowi w stosunku do kręgu położonego niżej. Powstaje na skutek istnienia szczeliny łuku kręgowego w miejscu połączenia wyrostków stawowych.

To tak, jakby jeden z kręgów się ześliznął pociągając za sobą przemieszczenie całego odcinka. W konsekwencji dochodzi do tego, że gdy krąg się porusza, może naciskać na nerwy w kanale kręgowym, powodując ból, a nawet niemożność poruszania się.

Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Uniwersytetu Nawarry, zwyrodnieniowy kręgozmyk występuje, gdy tkanki stabilizujące kręgi ulegają degeneracji. Mogą chodzić zarówno o krążki międzykręgowe jak i o więzadła.

Jednak to nie jedyna przyczyna. Kręgozmyk może być wynikiem urazu, powstać jako konsekwencja guza, a nawet wynikać z wrodzonej deformacji.

Zwężenie kręgosłupa

Zwężenie kręgosłupa to zwyrodnienie polegająca na zwężeniu kanału kręgowego. Przez ten kanał przechodzi duża część nerwów obwodowych. Więc kiedy się zmniejsza, następuje ucisk na nerwy, które ulegają uszkodzeniu i powodują ból.

Zalecenia dotyczące zapobiegania bólom krzyża

Można nie dopuścić do wystąpienia niektórych przyczyn bólu krzyża, chociaż istnieją tez inne czynniki, na których nie można uniknąć. Istnieje jednak kilka prostych środków, które mogą poprawić stan kręgosłupa.

Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby podkreślić, że jednym z najbardziej korzystnych działań są ćwiczenia. Szczególnie chodzi o umiarkowane ćwiczenia, które pomagają wzmocnić mięśnie pleców. Należy jednak unikać nagłych ruchów lub zbyt dużego obciążenia, które prowadzą do urazów więzadeł.

Ponadto, unikanie siedzącego trybu życia zapobiega w dużym stopniu utrzymywaniu tej samej postawy przez długi czas. Jeśli chodzi o pracę, zaleca się stosowanie regularnych przerw i lekkie ćwiczenia rozciągające. Należy również unikać ruchów skręcających lub przeprostowych, zwłaszcza podczas pracy z ciężarem.

Otyłość to kolejny czynnik, który może zwiększać ryzyko bólu krzyża. Dlatego jeśli dotyczy cie ten problem. musisz schudnąć, aby zmniejszyć nacisk na strukturę kręgosłupa.

Pomiar obwodu brzucha
Kontrola wagi to narzędzie zapobiegające bólom krzyża związanym z otyłością.

Może ci się spodobać również ten artykuł: Zdrowy kręgosłup – 8 zdrowych nawyków

Jeśli cierpisz na ból krzyża z powodu jednej z tych przyczyn, podejmij świadome działania

Przyczyny bólu krzyża są liczne, a częstość występowania tego bólu jest bardzo wysoka. Dlatego w przypadku wystąpienia kryzysu bólowego koniecznie należy wziąć pod uwagę pewne kwestie. Po pierwsze, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą.

Ponadto w przypadku bólu krzyża nie zaleca się pozostawania w łóżku w stanie spoczynku. W rzeczywistości lepsze efekty i ulgę przyniesie zachowanie aktywności, jednak bez nadmiernego forsowania tego obszaru.

Niektórzy ludzie odczuwają pewną ulgę w bólu, po nałożeniu na to miejsce gorące lub zimne okłady. Okłady z gorącej wody zwykle pomagają, jeśli ból utrzymuje się już przez dłuższy czas. Tymczasem zimno należy zastosować w samym momencie urazu lub zaraz po nim, aby zmniejszyć stan zapalny.

Do najczęstszych nieprawidłowości, jeśli chodzi o przyczyny bólu krzyża, należą wady postawy powstające już w wieku dziecięcym. Dlatego świadomość naszych nawyków posturalnych i próba ich poprawy to podstawowy sposób zapobiegania tej patologii.

W pracy, podczas nauki, a nawet w chwilach relaksu staraj się zawsze trzymać plecy prosto. Podczas podejmowania jakiegokolwiek wysiłku, takiego jak podnoszenie przedmiotu lub noszenie ciężaru, zaleca się angażowanie innych części ciała, takich jak nogi. Aby podnieść jakiś przedmiot, nie schylaj się, ale raczej przykucnij. W ten sposób nie będziesz obciążał pleców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Espondilolistesis: Síntomas, diagnóstico y tratamiento. Clínica Universidad de Navarra. (n.d.). Retrieved October 22, 2020, from https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/espondilolistesis
  • Noriega-Elío, M., Barrón Soto, A., Sierra Martínez, O., Méndez Ramírez, I., Pulido Navarro, M., & Cruz Flores, C. (2005). The debate on lower back pain and its relationship to work: a retrospective study of workers on sick leave. Cadernos de Saúde Pública / Ministério Da Saúde, Fundação Oswaldo Cruz, Escola Nacional de Saúde Pública, 21(3), 887–897. https://doi.org/10.1590/s0102-311×2005000300023
  • Hernández, Gabriel A., and Juan D. Zamora Salas. “Ejercicio físico como tratamiento en el manejo de lumbalgia.” Revista de Salud Pública 19 (2017): 123-128.
  • Lumbalgia: Causas, diagnóstico y manejo. (n.d.). Retrieved October 22, 2020, from https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=51255
  • Ibarra, Javier Ernesto Matta, et al. “Relación entre lumbalgia y sobrepeso/obesidad: dos problemas de salud pública.” Revista Med 27.1 (2019): 53-60.
  • Delgado, J. G., Delgado, J. Á. G., Lara, G. V., Torres, J. del C. M., & Morales, I. P. (2014). Epidemiología del dolor de espalda bajo. Investigaciones Medicoquirúrgicas, 6(1), 112–125. Retrieved from http://www.revcimeq.sld.cu/index.php/imq/article/view/275
  • Ocaña Jiménez, Úrsula. “Lumbalgia ocupacional y discapacidad laboral.” Revista de fisioterapia 6.2 (2007).
  • Gil Huayanay, Delia, Vicente Benites Zapata, and Carlos Alberto Ramirez La Torre. “No toda hernia lumbar causa lumbalgia.” Horizonte Médico (Lima) 17.4 (2017): 58-62.
  • Vega, John Chancasanampa, and Anibal Diaz Lazo. “Patologías de columna lumbar diagnosticadas por radiografía convencional.” revista desafios 8 (2017): 21-26.
  • Pérez, Alberto Aceves. “Diagnóstico diferencial en la estenosis espinal lumbar.” Ortho-tips 14.1 (2019): 17-21.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.