Przewlekły liszaj pospolity: przyczyny, objawy i leczenie

Przewlekły liszaj pospolity zwykle zaczyna się od swędzącej plamy na skórze. Jakie są wyzwalacze? Jak to się leczy?
Przewlekły liszaj pospolity: przyczyny, objawy i leczenie
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2023

Stan znany jako „przewlekły liszaj pospolity” to choroba skóry o nazwie medycznej neurodermit. Chociaż nie jest zaraźliwa, powoduje duży dyskomfort u osób, które na nią cierpią.

Mówiąc dokładniej, powoduje silne swędzenie, które prowokuje osobę do ciągłego drapania. To prowadzi z kolei do uszkodzenia skóry oraz nasila swędzenie i dyskomfort. Jakie są przyczyny choroby? Jak się ją leczy? W tym artykule podzielimy się z Tobą wszystkimi szczegółami.

Czym jest przewlekły liszaj pospolity?

Jak stwierdza Klinika Mayo, przewlekły liszaj pospolity to choroba skóry objawiająca się swędzeniem. Ponieważ powoduje ciągłe drapanie, skóra ma tendencję do wysychania, a także staje się gruba i szorstka.

Drapanie zwiększa swędzenie i prowadzi do błędnego koła. Ponadto w miarę postępu choroby na całym ciele pojawia się coraz więcej plam. Najczęstsze lokalizacje to szyja, nadgarstki i kostki.

Badania sugerują, że ten stan zwykle pojawia się u osób w stresie lub napięciu emocjonalnym. Swędzenie jest formą somatyzacji tego stresu.

Podczas drapania osoby cierpiące na przewlekły liszaj pospolity odczuwają ulgę, która zmniejsza część napięcia emocjonalnego.

Fakt, że skóra staje się podrażniona, sprawia, że osoba odczuwa coraz większą potrzebę drapania. Dlatego czasami trudno jest rozróżnić, czy przyczyną w pierwszej kolejności była nerwowość. Ta patologia występuje częściej u dorosłych niż u dzieci. Mimo to może być konsekwencją tiku nerwowego, który może pojawić się w każdym wieku.

Jakie są przyczyny?

Dokładna przyczyna neurodermitu jest nadal nieznana. Jednak, jak wyszczególniono w publikacji w Acta Dermato-Venereologica, istnieje kilka czynników ryzyka związanych z jej pojawieniem się. Jednym z najbardziej istotnych jest stres, ponieważ rozpowszechnienie choroby jest wyższe wśród osób prowadzących stresujący i rywalizujący tryb życia.

Ponadto przewlekły liszaj pospolity częściej identyfikowano również w następujących przypadkach:

  • Osoby w wieku od 30 do 50 lat
  • Pacjenci z atopowym zapaleniem skóry, alergicznym nieżytem nosa lub astmą w wywiadzie
  • Kobiety, ze stosunkiem 2 do 1 w porównaniu do mężczyzn
  • Azjaci

W niektórych przypadkach występują sytuacje wyzwalające. Na przykład ugryzienie owada, noszenie szorstkiej odzieży lub suchość skóry. Wiąże się również z przewlekłymi chorobami skóry, takimi jak łuszczyca.

Główne objawy

Przewlekły liszaj pospolity występuje częściej u dorosłych. Swędzenie zwykle pojawia się na karku, nadgarstkach, kostkach lub genitaliach. Może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele.

Pierwszym objawem jest zwykle jedna lub więcej swędzących plam na skórze. Gdy pacjent się drapie, skóra staje się bardziej łuszcząca lub szorstka. Swędzenie może być ciągłe lub pojawiać się w chwilach stresu lub w nocy.

Przychodzi taki czas, że wiele osób drapie się już z przyzwyczajenia. W efekcie plamy stają się coraz większe i ciemniejsze niż reszta skóry. Czasami od samego zadrapania pojawiają się rany.

Neurodermit może zatem prowadzić do poważnych powikłań. Najczęściej zmiany pozostawiają trwałe blizny. Ponadto rany mogą ulec zakażeniu. Podobnie pacjenci często źle śpią, i cierpi na tym ich życie seksualne.

Jak się diagnozuje przewlekły liszaj pospolity?

Rozpoznanie choroby może być złożone. Łatwo jest zaobserwować zmiany i określić, czy skóra została uszkodzona przez drapanie. Jednak przed ustaleniem diagnozy konieczne jest wykluczenie jakiejkolwiek innej możliwej przyczyny.

Czasami konieczne jest wykonanie badań uzupełniających lub wypróbowanie różnych metod leczenia. Na przykład w niektórych przypadkach wykonuje się biopsje skóry. Jest to test polegający na pobraniu niewielkiej próbki skóry i jej analizie w laboratorium.

Można go wykorzystać do sprawdzenia, czy prawdziwą przyczyną jest łuszczyca, ponieważ jest to choroba, która może objawiać się w podobny sposób. Przydatna może być również konsultacja z psychologiem, aby spróbować wyjaśnić, czy istnieją jakiekolwiek ukryte zaburzenia psychiczne, takie jak lęk.

Leczenie

Leczenie przewlekłego liszaja jest złożone i obejmuje wiele różnych opcji. Pierwszą z nich jest zapobieganie drapaniu. W tym celu można wypróbować różne kremy łagodzące swędzenie, takie jak Adventan ® lub Positon ®.

W niektórych przypadkach może być wskazane zastosowanie doustnych leków przeciwhistaminowych. Chodzi o to, że histamina jest substancją najbardziej kojarzoną ze swędzeniem. Ponadto niektóre z nich powodują senność, co może poprawić jakość snu tych osób.

Z drugiej strony są tacy, którzy mogą skorzystać z leków przeciwlękowych, takich jak benzodiazepiny. Są to leki, które pomagają zmniejszyć niepokój, a także lepiej wypocząć. Jednak należy je stosować ostrożnie, ponieważ mają wiele skutków ubocznych. Na przykład mogą prowadzić do uzależnienia.

Prawda jest taka, że jednym z najbardziej korzystnych aspektów leczenia neurodermitu jest psychoterapia. Rozmowa ze specjalistą może pomóc zmniejszyć stres lub nauczyć pacjenta, jak zapobiegać pewnym zachowaniom, takim jak nadmierne drapanie.

Środki zaradcze

Przewlekły liszaj pospolity można złagodzić za pomocą szeregu prostych domowych środków. Aby zapobiec zadrapaniom, zaleca się przykładanie na skórę zimnych, wilgotnych okładów na kilka minut. Przede wszystkim należy to zrobić przed nałożeniem jakiejkolwiek maści, ponieważ poprawia to jej wchłanianie.

Przydatne może być również włączenie do kompresu łyżki płatków owsianych. Według recenzji udostępnionej w Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology składnik ten ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które pomagają łagodzić swędzenie, zapalenie skóry i wysypki.

Inne środki obejmują następujące czynności:

  • Zakryj najbardziej dotknięte obszary, aby uniknąć zadrapań i powikłań zmiany.
  • Utrzymuj skórę czystą i nawilżoną. Łagodne emolienty, takie jak wazelina, są bardzo pomocne.
  • Nie bierz gorących pryszniców, ponieważ pogarszają one suchość skóry.
  • Paznokcie powinny być krótkie i spiłowane.

Przewlekły liszaj pospolity ma element psychologiczny

Większość przypadków neurodermitu występuje u osób nerwowych lub w sytuacjach stresowych. Stwierdzono, że zmiany zwykle pochodzą z drapania na tle nerwowym, czemu można zapobiec kontrolując niepokój.

Istotne jest, aby starać się unikać wyzwalaczy. Dlatego zaleca się wsparcie psychologa, aby nauczyć się radzić sobie z emocjami i zachowaniami związanymi z drapaniem. Niezbędne jest również wzmocnienie pielęgnacji skóry.

Neurodermatitis


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.