Przewlekłe bóle pleców a depresja

Marzec 9, 2019
Przewlekłe bóle pleców uniemożliwiają nam wykonywanie podstawowych czynności. Niemożność prowadzenia normalnego trybu życia wpływa na nasze samopoczucie.

Przewlekłe bóle pleców wpływają bezpośrednio na jakość naszego życia. Uczucie bezbronności i niemożność swobodnego poruszania się sprawia, że ogarnia nas smutek, który z czasem może prowadzić nawet do depresji.

Eksperci potwierdzają, że przewlekłe bóle oddziaływują na nasz stan emocjonalny. W przypadku pleców jest jeszcze gorzej, ponieważ odbierają nam zdolność wykonywania najbardziej podstawowych czynności.

Wiele badań dowiodło, że osoby cierpiące na tego typu dolegliwości są najbardziej podatne na depresję, co z kolei może zwiększyć natężenie bólu. To właśnie dlatego należy poszukać rozwiązań, które pozwolą na prowadzenie w miarę normalnego trybu życia. Jeżeli nie, codzienna walka z bólem stanie się nie do wytrzymania.

Przewlekłe bóle pleców – jak z nimi żyć?

Przewlekłe bóle są najczęściej związane z dolegliwościami, takimi jak artretyzm, migrena i – oczywiście – bólami pleców. Kiedy stają się przewlekłe? Jeżeli pojawiają się co 5 – 6 miesięcy i trwają co najmniej 10 – 15 dni.

Ankieta przeprowadzona przez American Academy of Pain Medicine wskazuje, że tylko 58% pacjentów znajduje ukojenie w lekach przeciwbólowych. W przypadku pozostałych osób nie przynoszą żadnej ulgi.

Co to znaczy? Że prawie połowa osób chorych na tę przypadłość musi na co dzień borykać się z cierpieniem.

Bóle pleców

Dlaczego przewlekłe bóle pleców mogą powodować depresję?

Doktor Joseph Garbely wyjaśnia, że to zupełnie normalne, że przewlekłe bóle pleców mogą przekształcić się w problem natury psychologicznej. Żeby lepiej zrozumieć powody, musimy zastanowić się nad kilkoma rzeczami:

  • Po pierwsze, osoby cierpiące na przewlekłe bóle pleców notorycznie się nie wysypiają. I pamiętajmy, że naprawczy i głęboki sen jest synonimem dobrego samopoczucia i zdrowia.
  • Regularne niewysypianie się wpływa na naszą równowagę emocjonalną. Czujemy się przemęczeni, bezbronni i pozbawieni energii.
  • Kolejnym aspektem, o którym musimy pamiętać, to fakt, że owe dolegliwości uniemożliwiają nam prowadzenie normalnego trybu życia, również tego towarzyskiego.
  • Wyjść z domu, iść potańczyć, wyjechać na wczasy, nad morze… Zanim cokolwiek zrobimy, najpierw sięgamy po środki przeciwbólowe. A co jeśli nie zadziałają? Zostajemy w domu i czujemy się więźniami własnego cierpienia. Nie ma mowy o dobrym samopoczuciu.

Doktor Garbely podkreśla, że niekiedy to właśnie leki przeciwbólowe mogą prowadzić do depresji. Jak to możliwe?

Smutek

  • Czasami, zależnie od przypadku, leki przeciwbólowe wywołują uczucie ogromnego zmęczenia, co może prowadzić do tego, że czujemy się apatyczni, smutni i rozczarowani.

Warto wziąć to pod uwagę.

Przeczytaj również Depresja – ciemna strona życia

Jak radzić sobie z przewlekłym bólem pleców?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od zidentyfikowania przyczyn, które powodują bóle pleców. Najlepiej jest skonsultować się z kilkoma specjalistami, którzy pomogą określić dokładną diagnozę.

Kiedy już dowiemy się, skąd się biorą nasze dolegliwości, musimy poszukać kilka sposobów na radzenie sobie z bólem.

Przeczytaj również Życie to nie tylko praca – nie marnuj go!

Poradnie leczenia bólu

Kiedy cierpimy na choroby, które powodują u nas przewlekły ból, warto zgłosić się do odpowiednich poradni. W klinikach i szpitalach są oddziały, które zajmują się leczeniem cierpienia fizycznego.

Lekarze najlepiej dobiorą adekwatne dla nas środki farmakologiczne, które nie będą powodowały zbyt męczących skutków ubocznych.

Fizjoterapia, pływanie i joga

Pomoc fizjoterapeuty, podobnie jak pływanie i joga, zawsze przynoszą dobre rezultaty. Staraj się unikać podnoszenia ciężarów i wykonywania ruchów, które mogłyby wpływać na Twój kręgosłup.

Joga

Czasami próbujemy samodzielnie ćwiczyć w domu i tylko pogarszamy sytuację. Pamiętaj, żeby poradzić się specjalisty.

Zadbaj o Twoje życie towarzyskie

Żeby uniknąć depresji i poczucia życia w izolacji, musisz szczególnie zadbać o swoje życie towarzyskie. Nie pozwól na to, żeby ból kierował Twoją codziennością.

Przewlekły ból to ciągła walka. Potrzeba ogromnej wytrzymałości i siły woli, żeby móc mu stawić czoła. Szukaj wsparcia również wśród najbliższych. Na pewno pomogą.

  • Brzosko, M., Fiedorowicz-Fabrycy, I., Przepiera-Bedzak, H., & Flicinski, J. (1997). Bóle pleców i absencja chorobowa z tego powodu. TT – [Backache and and related absenteeism]. Med Pr.
  • Wójcik, G., & Piskorz, J. (2015). Niecharakterystyczny ból imitujący lewostronną rwę kulszową – opis przypadku. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu. https://doi.org/10.5604/20834543.1165346