Przeterminowana pasta do zębów - czy można jej używać?

Jeśli masz w domu tubkę pasty do zębów, której upłynął termin ważności, być może się zastanawiasz, czy można ją jeszcze wykorzystać. Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.
Przeterminowana pasta do zębów - czy można jej używać?
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2023

Rzadko zdarza się, aby tubka pasty do zębów starczyła na więcej niż 2 lata. Jednak być może masz próbkę, którą otrzymałeś w hotelu lub podczas wizyty u dentysty i zastanawiasz się, czy możesz nadal jej użyć. Czy przeterminowana pasta do zębów jest bezpieczna?

Ogólnie rzecz biorąc data ważności pasty do zębów to zazwyczaj 2 lata od daty produkcji. Informacje te są wydrukowane na pudełku i na tubce.

Po tym czasie produkt zaczyna tracić swoje właściwości. Przeterminowana pasta do zębów może mieć dziwny smak i konsystencję. Najprawdopodobniej jest również pozbawiona zdolności zapobiegania próchnicy.

Data ważności pasty do zębów – czy jest ważna?

Tubki pasty do zębów, które mają certyfikat American Dental Association (ADA), muszą spełniać określone wymagania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności. Zarówno amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), jak i ADA wymagają, aby pasta do zębów miała datę ważności.

Ta informacja jest wydrukowana na tubie oraz na pudełku pasty do zębów. Zwykle waha się ona od 2 do 5 lat od daty produkcji.

Trwałość pasty do zębów zależy od skuteczności zawartych w niej składników. Umieszczenie daty ważności na tych produktach pozwala na poinformowanie o marginesie czasu, w którym zawartość pojemnika będzie nadal spełniać swoje zadanie.

Przemysł past do zębów poszukuje produktów, które będą w stanie oczyścić zęby, ale bez ich ścierania. W celu wzmocnienia i ochrony szkliwa dodawane są również inne składniki.

Aby pasta do zębów spełniała swoją rolę, zawarte w niej składniki muszą być świeże. Dlatego jeśli użyjesz przeterminowanej pasty do zębów, najprawdopodobniej nie będziesz w stanie wykorzystać jej właściwości.

Na dłuższą metę z kolei regularne korzystanie z przeterminowanego produktu ma negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Może to nawet spowodować wzrost ryzyka wystąpienia chorób dziąseł i jamy ustnej.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Płytka nazębna – 10 sposobów, by usunąć ją naturalnie

Przeterminowana pasta do zębów – dlaczego traci ważność?

Data ważności pasty do zębów wynika z jej składu. Po pewnym czasie składniki aktywne tego produktu mogą stracić skuteczność i przestać korzystnie działać na jamę ustną.

Ogólnie pasta do zębów zawiera 5 składników aktywnych, które są wyszczególnione na opakowaniu:

  • Fluor – jest to minerał, który pomaga zapobiegać próchnicy i wzmacnia szkliwo zębów.
  • Elementy ścierne do usuwania płytki nazębnej i plam powierzchniowych.
  • Środek aromatyzujący lub słodzik nadający produktowi przyjemny smak; najpowszechniejsze są sacharyna i sorbitol.
  • Środek nawilżający nadający paście gładką konsystencję i zapobiegający jej wysychaniu.
  • Środek czyszczący tworzący pianę, która sprzyja usuwaniu zanieczyszczeń z zębów i jamy ustnej.

Pasta do zębów może zawierać również inne składniki, które nadają jej określone właściwości. Istnieją więc rodzaje past do zębów ze środkami przeciw nadwrażliwości zębów, środkami przeciwbakteryjnymi, naturalnymi ziołami lub nadtlenkami, które pomagają wybielać zęby.

Jednym z głównych składników większości rodzajów past do zębów jest fluor. Jak już wspomnieliśmy, pierwiastek ten pomaga zwalczać próchnicę i zachować zdrowe zęby. Jednak po pewnym czasie może on stracić swoją skuteczność w ochronie zębów. Pozostałe składniki pasty mogą się z kolei rozdzielać lub krystalizować, zmieniając konsystencję, kolor i smak produktu.

Szczoteczka i pasta do zębów
Składniki pasty do zębów przez ograniczony czas pełnią funkcje ochronne. Później jednak ich skuteczność maleje.

Jaki jest typowy czas trwałości pasty do zębów?

Pasta do zębów ma okres przydatności do użycia 2 lata od daty produkcji. W tym okresie fluor zachowuje zdolność do wzmacniania i naprawy szkliwa zębów.

Jednak każda marka i produkt ma swoją własną datę ważności, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na te informacje. Zasadniczo są one umieszczane na opakowaniu i na tubce pasty.

Niektóre pasty do zębów, które nie zawierają fluoru, mogą nie mieć daty ważności. Najlepiej jednak zaprzestać ich używania po 2 latach. Pozostałe składniki mogą ulec degradacji, a produkt może wyschnąć i zmienić kolor i smak.

Przeterminowana pasta do zębów – czy jest bezpieczna?

Używanie przeterminowanej pasty do zębów niekoniecznie jest niebezpieczne, ale nie jest też korzystne. Celem użycia tego produktu jest skuteczne oczyszczenie zębów i zapobieganie próchnicy. Jeśli pasta do zębów jest stara, nie ma gwarancji, że zadanie to zostanie wykonane.

Przeterminowana pasta do zębów może ulec następującym zmianom:

  • Wyschnięcie wewnątrz tubki.
  • Rozwarstwienie składników.
  • Utrata właściwości zawartego w paście fluoru.
  • Namnażanie się bakterii i grzybów wewnątrz pasty.
  • Zbyt płynna lub zbyt sucha konsystencja produktu.

Z tego powodu najlepiej po prostu wyrzucić przeterminowaną pastę do zębów i kupić nową tubkę. W ten sposób unikniemy ryzyka narażenia organizmu na kontakt z produktem wątpliwej jakości.

Pasta do zębów – co zrobić, aby zachowała świeżość

Podstawowym czynnikiem jest zwracanie uwagi na datę ważności pasty do zębów. Nie bez znaczenia jednak jest również jej sposób przechowywania. Aby składniki aktywne produktu zachowały swoją skuteczność, pasta musi być odpowiednio przechowywana.

Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać:

  • Zamknij szczelnie nakrętkę: po użyciu pasty do zębów ważne jest, aby nałożyć nakrętkę pasty do zębów i upewnić się, że jest ona szczelnie zamknięta.
  • Utrzymuj krawędzie w czystości: na krawędziach tubki nie powinny znajdować się żadne pozostałości, aby nie gromadził się tam kurz i inne zanieczyszczenia.
  • Przechowuj pastę w zamkniętym miejscu: jeśli przechowujesz pastę do zębów w łazience, idealnym rozwiązaniem jest trzymanie jej na zamkniętej półce, aby uniknąć zanieczyszczenia bakteriami, które mają tendencję do namnażania się w tego typu środowisku.
  • Przechowuj pastę w chłodnym miejscu: idealnie, produkt ten nie powinien być wystawiany na działanie bardzo wysokich temperatur, ponieważ składniki mogą się rozwarstwiać i stawać się płynne. Pasta traci w ten sposób swoją skuteczność.

Sądzimy, że to też może Cię zainteresować: Wybielanie zębów LED: zalety, wady i pielęgnacja

Przeterminowana pasta do zębów – jak ją wykorzystać?

Jeśli odkryjesz, że Twoja pasta do zębów jest przeterminowana, najlepiej nie używaj jej już do pielęgnacji jamy ustnej. Nie musisz jednak od razu jej wyrzucać.

Możesz użyć tego produktu do polerowania biżuterii, kranów i metalowych elementów, do usuwania rys ze ścian oraz czyszczenia umywalki w łazience. Przeterminowana pasta do zębów może również być używana do usuwania pozostałości ze stopy żelazka, a nawet do polerowania paznokci.

Przeterminowana pasta do zębów może być przydatna w czyszczeniu biżuterii
Nie wyrzucaj przeterminowanej pasty do zębów. Możesz jej użyć do zadań takich jak czyszczenie biżuterii.

Zdrowe zęby z nieprzeterminowaną pastą do zębów

Przeterminowana pasta do zębów nie czyści i nie chroni zębów. Należy zawsze starać się używać świeżego produktu, którego aktywne składniki zapewnią pielęgnację, jakiej potrzebujesz.

Codzienne czyszczenie zębów pastą, która nie straciła ważności, pomoże utrzymać je w czystości i zdrowiu. Uzupełnij też swoją pielęgnację o nić dentystyczną, kontroluj spożycie cukru i regularnie odwiedzaj dentystę.

Sprawdzanie stanu szczoteczki do zębów i jej wymiana co 3 miesiące lub częściej, jeśli jest zniszczona, to kolejny sposób na zadbanie o piękny i zdrowy uśmiech. Jeśli Twoje artykuły i akcesoria do higieny jamy ustnej są w dobrym stanie, zrobisz z nich lepszy użytek, co z kolei znajdzie odzwierciedlenie w lepszym zdrowiu Twojej jamy ustnej.

Zwróć uwagę na produkty, które pomogą Ci zadbać o zęby. W ten sposób zachowasz promienny uśmiech!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hinostroza Ninahuanca, J. L., Serrano Cabana, R. A., & Serrano Cabana, L. D. C. (2019). Características de las pastas dentales para niños comercializadas en Lima, 2019.
  • Benzian, H., Holmgren, C., & Helderman, W. V. (2012). Efficacy of fluoride toothpaste over time. Brazilian Dental Journal23, 311-314.
  • Lippert, F. (2013). An introduction to toothpaste-its purpose, history and ingredients. In Toothpastes (Vol. 23, pp. 1-14). Karger Publishers.
  • Picó Monllor, J. A. (2016). Cosmetotecnia de los dentífricos. Relevancia del comportamiento reológico.
  • Contreras Rosales, J., De la Cruz Cardoso, D., Castillo Chaires, I., & Arteaga Mejía, M. (2014). Dentífricos fluorurados: composición. Vertientes. Revista Especializada en Ciencias de la Salud17(2).
  • Escalante-Medina, R. P., Asmat-Abanto, A. S., & Ruiz-Barrueto, M. A. (2019). Efecto antibacteriano de una pasta dental con xilitol sobre Streptococcus mutans en saliva de gestantes. Revista Cubana de Estomatología56(4), 1-12.
  • Córdova-López, O., Hermoza-Moquillaza, R. V., Yanac-Calero, D., & Arellano-Sacramento, C. (2019). PPM de flúor rotulado y analizado en pastas dentales pediátricas comercializadas en Lima-Perú. Revista Estomatológica Herediana29(4), 285-290.
  • Soysa, N. S., Cury, J. A., & Alles, C. N. R. A. (2019). Fluoride concentration and stability in commonly used dentifrices in Sri Lanka. Brazilian Journal of Oral Sciences, e181244-e181244.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.