Przepuklina rozworu przełykowego - naturalne sposoby leczenia

Nadwaga oraz ciąża to czynniki mogące przyczynić się do pojawienia się przepukliny rozworu przełykowego. Bardzo ważne w takiej sytuacji jest utrzymywanie odpowiedniej diety.
Przepuklina rozworu przełykowego - naturalne sposoby leczenia

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Przepuklina rozworu przełykowego to dolegliwość polegająca na przesunięciu się żołądka ku górze, wskutek czego część żołądka zamiast w jamie brzusznej znajduje się w klatce piersiowej.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci nieco bliżej o dolegliwości, jaką jest przepuklina rozworu przełykowego. Dowiesz się, czym jest, jakie istnieją naturalne sposoby leczenia jej oraz podamy Ci inne interesujące fakty.

Przepuklina rozworu przełykowego – czym jest i jakie powoduje objawy?

Przełyk jest połączony z jamą brzuszną niewielkim otworem zwanym rozworem przełykowym. Gdy osłabia się on, mogą się pojawić rozmaite objawy.

Niektóre z objawów, jakie wywołuje przepuklina rozworu przełykowego to:

 • Ból i pieczenie w klatce piersiowej
 • Nadmierne wzdęcia
 • Refluks żołądkowy
 • Kaszel
 • Palpitacje serca
 • Otyłość
 • Silne skurcze żołądka
 • Wymioty

Dlaczego pojawia się przepuklina rozworu przełykowego? Przyczyn może być wiele. Najczęstsze z nich to:

 • Nadmierny wysiłek na obszarze klatki piersiowej, na przykład podnoszenie ciężarów
 • Zaniedbana ciąża
 • Niewłaściwa postawa ciała (silne i ciągłe garbienie się)
 • Zaparcia
 • Używanie wyrobów tytoniowych
 • Przedłużający się stres
 • Często odczuwany niepokój i lęk
 • Wiotczenie mięśni

Dolegliwość możemy podzielić na dwa rodzaje:

Przepuklina wślizgowa

Jest to najczęściej występujący rodzaj przepukliny rozworu przełykowego. Występuje, gdy przełyk swobodnie przemieszcza się w rozworze przełykowym z udziałem otrzewnej. Osłabia się też zwieracz dolny przełyku, a wpust żołądka zaczyna znajdować się powyżej przepony.

Przepuklina okołoprzełykowa

Rzadziej występująca forma schorzenia. Występuje, gdy do klatki piersiowej przemieści się dno żołądka oraz jego wpust.

W najbardziej skrajnych przypadkach, może wystąpić połączenie obu tych dolegliwości naraz.

Przepuklina rozworu przełykowego – wskazówki i naturalne remedia

Dzięki poniższym radom i zmianom w codziennych nawykach będziesz w stanie zmniejszyć, całkowicie wyleczyć bądź zapobiec tego rodzaju dolegliwości.

Zmniejsz stres

Wysoki, stale utrzymujący się poziom stresu powoduje wiele problemów, między innymi może sprawić, że pojawi się u nas przepuklina rozworu przełykowego. Jeżeli odczuwasz poddenerwowanie, masz wiele zmartwień, nie śpisz dobrze i przytłaczają Cię problemy, bardzo prawdopodobne, że dotknie Cię ta dolegliwość.

Postaraj się zadbać o odpoczynek i relaks. Pamiętaj, że masz tylko jedno życie i Twoje zdrowie jest najważniejsze. Jest ponad pracą, pieniędzmi czy chociażby korkiem ulicznym, który tak bardzo Cię denerwuje.

Aby obniżyć poziom odczuwanego przez Ciebie stresu możesz spróbować medytacji, taichi, yogi bądź chociażby weekendu za miastem. Doskonałym pomysłem jest również tak zwane nic nierobienie – poczytaj, obejrzyj film, wyśpij się, przygotuj dobrą kolację, zrób coś dla siebie…

Zestresowana kobieta

Może zainteresuje Cię również artykuł: Odkryj, jak to jest żyć pełnią życia!

Unikaj podnoszenia dużych ciężarów

Przepuklina rozworu przełykowego może się pojawić z różnych powodów. Jednym z nich jest jednak niewątpliwie dźwiganie pokaźnych ciężarów.

Jeżeli na przykład Twoja praca wymaga od Ciebie podnoszenia dużych, ciężkich przedmiotów bądź niebawem zaczynasz przeprowadzkę, jeżeli Twoje dzieci są już duże, a mimo to nadal nosisz je na rękach, jeśli masz nawyk dźwigania ciężkich zakupów – wszystko to może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie i organizm.

Co więcej, nawyki te mogą też zaszkodzić Twojemu kręgosłupowi, rękom i miednicy. Jeżeli już musisz podnieść coś ciężkiego, pamiętaj, że należy robić to z wyprostowanym kręgosłupem, uginając kolana jak do przysiadu.

Dbaj o zbilansowaną i zróżnicowaną dietę

Nadwaga i wiotczenie mięśni mogą znacznie przyczynić się do pojawienia się dolegliwości, jaką jest przepuklina rozworu przełykowego. Dlatego właśnie warto kontrolować swoją wagę i w razie potrzeby pozbyć się zbędnych kilogramów.

Aby pozbyć się nagromadzonego tłuszczu i zatrzymanych w organizmie płynów, przeprowadź trzydniową oczyszczającą dietę. Jedz tylko surowe owoce i pij duże ilości wody.

Po takim oczyszczaniu Twój organizm będzie gotowy aby wprowadzić bardziej zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. Postaraj się, żeby zawierała ona jak najwięcej owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych i orzechów.

Zdrowa dieta

Przyprawiaj swoje potrawy oliwą z oliwek, cytryną i octem winnym lub jabłkowym. Postaraj się ograniczyć lub całkowicie wyeliminować słodkie napoje, napoje alkoholowe, produkty smażone, pieczywo z białej mąki, żywność typu fast food i niezdrowe przekąski.

Doskonale sprawdzi się również jedna łyżka oliwy z oliwek spożywana na czczo.

Sięgaj po naturalne napoje

Oprócz tego, że naturalne soki są dobre i zdrowe dla każdego, istnieją pewne ich rodzaje, szczególnie przydatne dla osób, u których pojawiła się przepuklina rozworu przełykowego. Jednym z nich jest sok z marchwi, buraka i aloesu.

Możesz przygotowywać dowolne kombinacje, o ile sięgasz po środki naturalne. Owoce i warzywa można śmiało łączyć z innymi składnikami takimi jak miód pszczeli, aloes czy stewia.

Postaraj się sięgać również po mleko roślinne – na przykład mleko migdałowe. Pij zieloną herbatę – najlepiej dwie filiżanki dziennie. Pozwoli to zmniejszyć opuchliznę ciała i zmniejszyć objawy przepukliny. Służy to również jako środek zapobiegający pojawianiu się guzów oraz stanów zapalnych przełyku.

Ćwiczenia fizyczne dobieraj do swoich możliwości

Jeżeli cierpisz na przepuklinę rozworu przełykowego, być może przyjdzie Ci zrezygnować z niektórych ćwiczeń. Całkowicie należy wykreślić z listy na przykład podnoszenie ciężarów.

Zamiast tego wybieraj dyscypliny takie jak joga, pływanie, lekkie spacery, pilates, taichi i inne tego typu dyscypliny. Dzięki temu unikniesz wiotczenia mięśni i wzmocnisz je. W tym wszystkim pamiętaj jednak o jednym – słuchaj tego, co mówi Twoje ciało i nie forsuj.

Zajmuj się czynnościami, które sprawiają Ci przyjemność

Jeżeli cierpisz na depresję, jesteś przygnębiony lub wydaje Ci się, że problemy zaraz Cię zmiażdżą, czas zająć się czymś, co sprawia Ci przyjemność. Jest to również doskonały sposób na to, by zapobiec pojawieniu się przepukliny rozworu przełykowego.

Jakie są możliwości? Ich lista jest nieskończona! Możesz namalować obraz, zmienić dekoracje w Twoim domu, zapisać się na kurs ogrodnictwa lub zabrać dzieci na spacer do parku.

Dwie zadowolone kobiety

Warto wykorzystać swój czas aby odwiedzić rodzinę, wpaść z wizytą do przyjaciół, dla których nigdy nie masz czasu… Możesz na przykład przygotować pyszną kolację dla ukochanej osoby, choć dziś wcale nie przypada Wasza rocznica.

Jeśli masz ochotę, idź na kurs tańca, zadbaj o artystyczną część Ciebie, czytaj książki, które Cię interesują bądź zrób cokolwiek innego, co uznasz za przyjemne. Gwarantujemy, że poczujesz się znacznie lepiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hyun, J. J., & Bak, Y. T. (2011). Clinical significance of hiatal hernia. Gut and liver, 5(3), 267. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3166665/
 • Kohn GP, Price RR, Demeester SR, Zehetner J, Muensterer OJ, Awad Z, et al. (2013) Guidelines for the management of hiatal hernia. Surgical Endoscopy and Other Interventional Techniques.
 • Rosero Arenasa MÁ, García Garcíab MÁ, Rosero Arenasa E, Sanchís Plasenciaa M. (2012). Hernia de hiato. FMC Form Medica Contin en Aten Primaria.
 • Dean, C., Etienne, D., Carpentier, B., Gielecki, J., Tubbs, R. S., & Loukas, M. (2012). Hiatal hernias. Surgical and radiologic anatomy, 34(4), 291-299. https://link.springer.com/article/10.1007/s00276-011-0904-9
 • Bermúdez, M. M. (2006). Gran hernia paraesofágica con estómago intratorácico total. Informe de un caso y revisión de la literatura. Revista Colombiana de Gastroenterología, 21(1), 64-69. https://www.redalyc.org/pdf/3377/337729270010.pdf
 • Hardie, E. M., Ramirez III, O., Clary, E. M., Kornegay, J. N., Correa, M. T., Feimster, R. A., & Robertson, E. R. (1998). Abnormalities of the thoracic bellows: stress fractures of the ribs and hiatal hernia. Journal of veterinary internal medicine, 12(4), 279-287. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1939-1676.1998.tb02123.x
 • Izquierdo Hernández, A., Armenteros Borrell, M., Lancés Cotilla, L., & Martín González, I. (2004). Alimentación saludable. Revista cubana de enfermería, 20(1), 1-1. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192004000100012
 • Coronado, M., Vega y León, S., Gutiérrez, R., Vázquez, M., & Radilla, C. (2015). Antioxidantes: perspectiva actual para la salud humana. Revista chilena de nutrición, 42(2), 206-212. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0717-75182015000200014&script=sci_arttext&tlng=e
 • Cauich Kumul, R., Ruiz Ruiz, J. C., Ortíz Vázquez, E., & Segura Campos, M. R. (2015). Potencial antioxidante de la miel de Melipona beecheii y su relación con la salud: una revisión. Nutrición Hospitalaria, 32(4), 1432-1442. http://www.nutricionhospitalaria.com/pdf/9312.pdf
 • Cenarruzabeitia, J. J. V., Hernández, J. A. M., & Martínez-González, M. Á. (2003). Beneficios de la actividad física y riesgos del sedentarismo. Medicina clínica, 121(17), 665-672. http://mural.uv.es/joplase/obesidad%20y%20educacion%20fisica.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.