Przedmioty z terminem ważności

Wiele rzeczy, z których korzystamy na co dzień, w rzeczywistości ma pewnego rodzaju termin ważności, o czym nie często nie zdajemy sobie sprawy. Nie wymieniając tych przedmiotów na czas narażasz swoje zdrowie. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, czy masz w domu stare przedmioty z terminem ważności.
Przedmioty z terminem ważności

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2018

Istnieją inne niż żywność, przedmioty z terminem ważności? Mamy zwyczaj upewniać się, czy żywność, którą spożywamy, nie jest po terminie ważności. Często też wybieramy produkty spożywcze, które nie stracą ważności przez długi czas. To samo dotyczy kosmetyków do makijażu, balsamów, pudrów i innych rzeczy, z których korzystamy każdego dnia.

Czy wiedziałeś jednak, że inne artykuły gospodarstwa domowego również mają swój termin ważności?

Kupując te przedmioty zazwyczaj nie myślimy o tym szczególe. Zwróć więc na to uwagę i sprawdź, jakie rzeczy mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie lub mogą powodować problemy w przyszłości. Możesz być zaskoczony tym, jakiego typu przedmioty z terminem ważności znajdują się w Twoim domu.

Codzienne przedmioty z terminem ważności

Zapoznaj się z poniższą listą i pamiętaj o tych przedmiotach, które należy wymieniać:

1. Poduszki

Chociaż wydają się nieszkodliwe, poduszki mogą być powodem problemów ze zdrowiem. Z biegiem lat stają się wylęgarnią zarazków, roztoczy, martwych komórek skóry i śliny. Położenie się na czystej poszewce nie oznacza, że chronisz się przed bakteriami zamieszkującymi poduszkę.

Dlatego staraj się zmieniać swoje poduszki każdego roku. Zrób to, a ochronisz się przez zarazkami, które mogą sprawić, że się pochorujesz.

przedmioty z terminem ważności

2. Szczoteczki do zębów

Na szczoteczkach do zębów mogą zamieszkiwać grzyby, bakterie i zarazki. Aby utrzymać swoją szczoteczkę do zębów w czystości, umyj ją pod bieżącą wodą, a następnie potrząśnij nią, by szybciej wyschła. Co więcej, im bardziej szczoteczka jest zużyta, tym mniej będzie skuteczna. Dlatego powinno się wymieniać szczoteczkę do zębów co 3 miesiące.

Jeśli ktoś w Twoim domu ma grypę, infekcję jamy ustnej lub gardła albo jest przeziębiony, trzymaj szczoteczkę tej osoby osobno, ponieważ wirusy mogą się przemieszczać na inne szczoteczki. Po chorobie również zaleca się wymianę szczoteczki, ponieważ zarazki mogą wciąż czaić się między jej włoskami i jest ryzyko, że zachorujesz ponownie.

3. Gąbki do mycia

Jednym z głównych zastosowań gąbek do mycia jest usuwanie martwych komórek skóry. Jednocześnie pochłaniają one wszelkie grzyby, zarazki i bakterie. Pocierając ciało gąbką wypełnioną bakteriami narażasz się na ryzyko infekcji.

Staraj się utrzymywać swoje gąbki w czystości i wymieniaj je co 4 miesiące.

gąbki z terminem ważności

4. Butelki dla niemowląt

Aby unikać chorób, powinieneś często zmieniać butelkę swojego dziecka. Jeśli zauważysz, że jest ona pęknięta, to zdecydowanie nadszedł czas, aby ją wymienić.

Jeśli butelka jest wykonana z plastiku, to bardzo prawdopodobnie zawiera bakterie i zarazki. Oznacza to, że bez względu na to, jak często i dokładnie ją myjesz, wciąż będą się w niej znajdować drobnoustroje. Jeśli więc zauważysz, że butelka Twojego dziecka zmieniła kolor na żółty lub ma czarne plamki (grzyby) w rogach, nadszedł czas, aby kupić nową.

5. Materace

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które od dzieciństwa śpią na tym samym materacu lub jesteś 20 lat po ślubie i śpisz na materacu, który kupiłeś tuż po weselu, zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup nowego.

materac z terminem ważności

Jeśli chcesz się porządnie wysypiać, potrzebujesz dobrego materaca. Materac na przestrzeni lat traci kształt i nie jest zbyt higienicznym przedmiotem. Powinieneś go wymieniać co 8-10 lat. Podobnie jak poduszki, materace są siedliskiem wszelkiego rodzaju roztoczy i bakterii, które nie są dla nas dobre.

6. Przedmioty z terminem ważności, czyli Środki dezynfekujące

Środki czyszczące, które można dostać w sklepach, mają datę ważności. Prawdopodobnie nigdy nie zwróciłeś na to uwagi i używałeś ich po terminie przydatności. Chociaż nie wpływa to na Twoje zdrowie, środki te są po prostu nieskuteczne. Po upływie terminu ważności działają słabiej i koniec końców stają się bezużyteczne.

7. Ręczniki

Ze względu na częstą styczność z wilgocią, ręczniki kąpielowe są siedliskiem bakterii i zarazków. Staraj się je wietrzyć i prać przynajmniej raz w tygodniu. Możesz je przechowywać przez okres do 2 lat. Jeśli masz w domu ręczniki dłużej niż ten czas, powinieneś je wymienić.

przedmioty z terminem ważności - ręczniki

Inne przedmioty z terminem ważności

Lista takich przedmiotów jest naprawdę długa, dlatego wspomnimy tylko o kilku rzeczach, które również należy wymieniać. Powinieneś to zrobić, nawet jeśli nie ma na nich wydrukowanej daty przydatności do spożycia, ponieważ i tak tracą one swoje właściwości i stają się bezużyteczne. Mogą być również po prostu zanieczyszczone.

  • Środki odstraszające owady.
  • Alkohol.
  • Nadtlenek wodoru.
  • Krem do opalania.
  • Przyprawy.
  • Grzebienie.
  • Obuwie domowe.
  • Buty sportowe.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.