Problemy z tarczycą podczas ciąży: jakie ryzyko niosą?
Ile razy słyszałaś o problemach z tarczycą podczas ciąży? Czy wiesz, w czym tkwi problem? Choroby tarczycy są drugą najczęstszą przyczyną powikłań ze strony układu hormonalnego w czasie ciąży.
Jak wskazuje Podręcznik MSD, w wyniku problemów z tarczycą podczas ciąży wzrasta ryzyko powikłań zarówno u kobiet z niedoczynnością tarczycy (tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy), jak i z nadczynnością tarczycy (nadmiar hormonu tarczycy).
Tarczyca znajduje się w przedniej części szyi. Odpowiada za wydzielanie hormonów, które wpływają zarówno na metabolizm, jak i wzrost. Te hormony to trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4).
Hormony wydzielane przez tarczycę odpowiadają również za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, serca i mięśni. Co ciekawe, od nich zależy również rozwój ciąży i układu neurologicznego Twojego dziecka.
Ze względu na wielorakie funkcje tarczycy i jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu, wyjaśnimy niektóre z potencjalnych problemów z tarczycą podczas ciąży.
Co dzieje się z tarczycą podczas ciąży?
Zaburzenia w pracy tarczycy mogą występować przed zajściem w ciążę, jednak dość często nieprawidłowości rozwijają się w okresie ciąży.
Jak już wspomnieliśmy, tarczyca ma różnorodne funkcje i ma ścisły wpływ na rozwój dziecka w łonie matki. Przede wszystkim tarczyca może wpływać na płodność. Oznacza to, że jakiekolwiek problemy z tarczycą mogą zmniejszyć Twoje możliwości zajścia w ciążę.
Dzieje się tak, ponieważ, jak wskazano w badaniu opublikowanym w International Journal of Applied and Basic Medical Research, niski poziom hormonów tarczycy jest związany ze zmianami cykli miesiączkowych.
W rzeczywistości liczne badania, takie jak to opublikowane w Endocrine Journal, wiążą brak miesiączki (amenorrhea) z patologiami tarczycy.
Z drugiej strony hormon T4 jest jednym z bohaterów neurologicznego rozwoju płodu. Uznaje się to za jeden z kluczowych aspektów, ponieważ jeśli tarczyca nie działa prawidłowo, Twoje dziecko może mieć problemy neurologiczne, które mogą wpłynąć na jego życie.
W czasie ciąży istnieje ryzyko, że funkcjonowanie tarczycy ulegnie zmianie. Przede wszystkim może nastąpić jedna z dwóch najczęstszych komplikacji:
- Tarczyca zwiększa swoją aktywność: nadczynność tarczycy. Powoduje wolniejszy wzrost płodu niż normalnie. Ponadto może doprowadzić do śmierci dziecka.
- Tarczyca staje się mniej aktywna: niedoczynność tarczycy. W tym przypadku rozwój intelektualny dziecka nie przebiega prawidłowo. Może również dojść do poronienia.
Nadczynność tarczycy w ciąży
W tym przypadku tarczyca jest nadaktywna i wytwarza więcej tyroksyny niż normalnie. Nadczynność nie występuje tak często jak niedoczynność tarczycy, do której dochodzi w około 0,2% ciąż.
Objawy to zwykle nerwowość i niepokój matki. Ponadto nadczynność tarczycy zwykle prowadzi do nadciśnienia i utraty wagi. Jednak komplikacje mogą być znacznie poważniejsze.
Nadczynność tarczycy powoduje, że płód ma wyższe tętno. W końcu wzrost dziecka jest zahamowany i nie przebiega w zdrowy, prawidłowy sposób. Może to spowodować przedwczesne narodziny dziecka, a nawet śmierć w łonie matki. Wszystko to zostało potwierdzone w badaniu opublikowanym w Cuban Journal of Endocrinology.
Może Cię zainteresować: Płacz w ciąży – czy może zaszkodzić dziecku?
Niedoczynność tarczycy w ciąży
Gruczoł tarczycy w ciąży zwiększa się, zarówno pod względem wielkości, jak i produkcji hormonów. Wymaga to nadmiernego wysiłku ze strony tego gruczołu.
Kiedy kobieta w ciąży ma ograniczoną rezerwę tarczycową lub niedobór jodu, może dojść do niedoczynności tarczycy, ponieważ jod w czasie ciąży jest niezbędny do syntezy hormonów tarczycy. Świadczą o tym informacje zawarte w Rocznikach Lekarskich Stowarzyszenia Centrum Medycznego ABC.
Ma to miejsce u prawie 4% kobiet w ciąży. Tarczyca działa wolno i nie wytwarza odpowiedniej liczby hormonów. Objawy są często mylone z innymi dolegliwościami, dlatego warto zwrócić uwagę na:
- Zmęczenie i osłabienie
- Przybranie na wadze
- Zaparcia
- Suchość skóry oraz osłabienie włosów i paznokci
- Ból mięśni i stawów
Wpływ niedoczynności tarczycy na płód może być poważny. Jeśli nie zostanie on wykryty, samo dziecko może urodzić się z niedoczynnością tarczycy, co może prowadzić do problemów w rozwoju umysłowym.
Przeczytaj również: Rośliny o działaniu poronnym, których nie wolno spożywać w ciąży
Jak uniknąć problemów z tarczycą w ciąży
Na szczęście w dzisiejszych czasach kobiety ciężarne przechodzą wiele badań kontrolnych, które pozwalają wykryć możliwe komplikacje podczas ciąży na wczesnym etapie. Przede wszystkim, jeśli myślisz o zajściu w ciążę, najpierw udaj się do lekarza, aby zasięgnąć fachowej rady.
Twój lekarz przeprowadzi badanie krwi, aby sprawdzić czynność tarczycy. Jeśli nie planujesz odwiedzać lekarza przed zajściem w ciążę, nie zmienia to faktu, że podczas ciąży najpewniej będziesz musiała przejść wiele różnych testów.
Między innymi, bądź gotowa na to, że Twój ginekolog będzie rutynowo sprawdzał, czy poziom hormonów tarczycy jest stabilny.
O problemach z tarczycą podczas ciąży
Jak widać, problemy z tarczycą podczas ciąży to jedne z najczęstszych komplikacji, zaraz obok cukrzycy ciążowej. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest regularne odwiedzanie lekarza i wykonywanie wszystkich odpowiednich badań.
Choroby te są łatwe do wykrycia, a dzięki wykryciu ich w odpowiednim momencie, unikniesz wielu komplikacji, które mogą zagrozić ciąży i zdrowiu Twojego dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Trastornos de la tiroides durante el embarazo – Salud femenina – Manual MSD versión para público general. (n.d.). Retrieved August 13, 2019, from https://www.msdmanuals.com/es-es/hogar/salud-femenina/complicaciones-no-obstétricas-durante-el-embarazo/trastornos-de-la-tiroides-durante-el-embarazo
- Verma, I., Sood, R., Juneja, S., & Kaur, S. (2012). Prevalence of hypothyroidism in infertile women and evaluation of response of treatment for hypothyroidism on infertility. International journal of applied and basic medical research, 2(1), 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3657979/
- Kakuno, Y., Amino, N., Kanoh, M., Kawai, M., Fujiwara, M., Kimura, M., … & Hayashida, Y. (2010). Menstrual disturbances in various thyroid diseases. Endocrine journal, 1009090478-1009090478. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20938101/
- Martínez Perea, H. V., & Hernández Hernández, M. D. L. C. (2012). Hipertiroidismo y embarazo. Revista Cubana de Endocrinología, 23(3), 299-305. http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S1561-29532012000300016&script=sci_arttext&tlng=pt
- Muñoz de Cote Frade, J. M., Vorhauer Ramírez, S., Rodríguez Lane, R., Palacios Macedo Chavolla, A., Villagomez Alemán, M. I., & Ayala Yáñez, R. (2019). Hipotiroidismo y embarazo. Anales Médicos de la Asociación Médica del Centro Médico ABC, 64(2), 111-117. https://www.medigraphic.com/pdfs/abc/bc-2019/bc192g.pdf