Prawo oderwania: jak je zastosować, aby poprawić swoje życie

Stosowanie prawa oderwania pomoże złagodzić cierpienie, pozwoli ci żyć w pokoju i mieć zdrowsze relacje. Dowiedz się, na czym polega i jak zastosować je w praktyce.
Prawo oderwania: jak je zastosować, aby poprawić swoje życie
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2022

Co byś odpowiedział, gdybyś został zapytany, kim jesteś? Prawdopodobnie odwołasz się do miejsca zamieszkania, stanu cywilnego, wykonywanej pracy lub posiadanego majątku. Definiując siebie, możemy zobaczyć, do jakich aspektów naszej rzeczywistości się przywiązujemy, ponieważ uczyniliśmy je częścią naszej tożsamości. Prawo oderwania zachęca nas jednak do większej wolności. Skłania do otwarcia się na nieskończone możliwości i porzucenia kontroli nad naszym otoczeniem.

Z tego punktu widzenia może się wydawać, że jest to koncepcja zbyt abstrakcyjna i trudna do wdrożenia. To prawda: nie jest łatwo ją zastosować w praktyce.

Jest to jednak sposób na zdrowsze relacje, łatwiejsze osiąganie celów, a przede wszystkim na życie w stanie spokoju i pełni, z dala od strachu.

Co to jest prawo oderwania?

Prawo oderwania należy do 7 duchowych praw sukcesu, promowanych przez hinduskiego pisarza Deepaka Chopra. Jego praca opiera się na uniwersalnych prawach rządzących stworzeniem na poziomie makrokosmosu (Wszechświat) i mikrokosmosu (człowieka).

Na tej podstawie proponuje szereg wskazań, które, zastosowane w naszym codziennym życiu, pozwalają nam osiągnąć sukces i przestać cierpieć.

Prawo nieprzywiązania, czy też oderwania odnosi się do zdolności wyrzeczenia się przywiązania do dóbr materialnych i niematerialnych. Oznacza również otwarcie się na niepewność i jej nieskończone możliwości. Innymi słowy, polega na oderwaniu się od posiadania, tożsamości i osobistych relacji, aby zakotwiczyć się w niekwestionowanym zaufaniu do naszego prawdziwego ja i do życia.

Oderwanie nie oznacza jednak rezygnacji z celów, z radości, nie oznacza też bycia zimnym i zdystansowanym. Nadal możemy mieć dobra materialne, przyszłe projekty i podążać w ich kierunku, nawiązując głębokie relacje z ludźmi. Sekret polega jednak na odpuszczeniu kontroli. Chodzi o to, by cieszyć się tym wszystkim, ale nie potrzebować za wszelką cenę, nie pozwolić, by te aspekty nami rządziły.

Buddyzm i prawo oderwania
Na przykład buddyzm przywiązuje wielką wagę do koncepcji oderwania od przywiązania w dążeniu do prawdziwej wolności.

Cztery prawa nieprzywiązania

Ogólna zasada, czy tez prawo oderwania, dzieli się na cztery różne prawa, które bardziej szczegółowo wyjaśniają, jak na co dzień stosować oderwanie. Przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z nich.

1. Jesteś odpowiedzialny za siebie

Prawo to zachęca nas do porzucenia roli ofiary i przejęcia kontroli nad naszymi okolicznościami i szczęściem. Nasze dobre samopoczucie zależy tylko od nas samych. Dlatego naszym zadaniem jest podejmować własne decyzje, być odważnym i brać odpowiedzialność za to, co się z nami dzieje.

Musimy przestać kierować się wymaganiami i oczekiwaniami innych. Nie powinniśmy też zabiegać o ich aprobatę i uznanie. Wręcz przeciwnie, cel polega na dostosowaniu się do tego, kim jesteśmy, naszych wartości i intuicją. Następnie przychodzi oraz odpowiednie i zgodne z tym działanie.

Możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego artykułu: Mikromedytacja: co to jest, jej zalety i jak ją praktykować

2. Żyj w teraźniejszości, zaakceptuj i przyjmij swoją rzeczywistość

Życie w teraźniejszości jest dla wszystkich skomplikowane, ponieważ umysł nieustannie błądzi między smutkiem z powodu przeszłości a niepokojem o przyszłość. Jednak aby osiągnąć sukces i spełnienie, ważne jest skupienie się na teraźniejszości, akceptując rzeczywistość taką, jaka jest.

Przestańmy cierpieć, żałować i obwiniać się za to, co się stało, przestańmy walczyć z prądem. Nadszedł czas, aby oderwać się od przeszłości i uwolnić frustrację, która wynika z tego, że rzeczy nie są takie, jak byśmy chcieli. Spokojne, pozbawione osądu, przyjmowanie rzeczywistości jest pierwszym krokiem do zmiany.

3. Zachęcaj do wolności i pozwól innym na wolność

Wolność jest najpełniejszym, najbardziej zupełnym i najzdrowszym stanem do przejścia przez życie. Dlatego w naszych relacjach nigdy nie powinno być zależności, nie powinny też opierać się na strachu i kontroli. Wręcz przeciwnie, muszą bazować na rzeczywistej zdolności do samotności, która pozwala nam dobierać towarzystwo z własnej woli i dla przyjemności.

Wyrzekamy się wolności (zarówno własnej jak i cudzej), gdy próbujemy ingerować w życie innych i rozwiązywać ich problemy. Takież wtedy, gdy próbujemy ich kontrolować, manipulować nimi lub sprawiać im przyjemność po to, by od nas nie odeszli. Te postawy wynikają ze strachu i należy się ich wyrzec.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Ćwiczenia uważności, które zwalczają niepokój

4. Załóż, że strata nastąpi prędzej czy później

To ostatnie prawo oderwania zachęca nas do przyjęcia i uznania idei nietrwałości: wszystko przemija, wszystko płynie, a zmiana jest stała. Nic nie jest wieczne, nic nie trwa ciągle.

Zarówno nasz majątek, jak i nasze relacje zostaną w pewnym momencie utracone. Zakładając tę rzeczywistość, będziemy mogli żyć spokojniej.

prawo oderwania
Zrozumienie, że czas płynie przynosząc zmiany i że nic nie jest trwałe, pozwala nam spojrzeć na istnienie innymi oczami i z innej perspektywy.

Jak stosować prawo oderwania?

Być może w wyniku powyższych wyjaśnień, widzisz już kilka pomysłów na to, jak zastosować prawo nieprzywiązania w swoim życiu. Oto kilka zsyntetyzowanych wskazówek:

  • Nie próbuj kontrolować innych ani narzucać swoich opinii. Pozwól każdej osobie po prostu być.
  • Staraj się nie forsować sytuacji i nie popadaj w obsesję na punkcie szukania rozwiązań. Wróć do swojego centrum, znajdź spokój, zaufanie i obserwuj przepływ wydarzeń.
  • Zaakceptuj niepewność. Nie przywiązuj się do sztywnych pragnień lub celów i pozostań otwarty na zmiany. Pamiętaj, że gdy nic nie jest pewne, wszystko jest możliwe.
  • Przestań definiować siebie w kategoriach tego, co posiadasz i pozwól sobie na wszelkie możliwości bycia. Dostosuj się do swojego prawdziwego ja i nie polegaj na aprobacie innych.
  • Bądź odpowiedzialny za swoje życie i swoje szczęście. Nie pozwól, aby twoje emocje zależały od okoliczności lub ludzi poza tobą. Ty jesteś swoim centrum.
  • Znajdź ziarno możliwości w każdym kryzysie i lekcję w każdym nieoczekiwanym zdarzeniu.
  • Pozwól sobie na radość i więź z wyboru, a nie konieczności.

Prawo oderwania w praktyce może na początku być trudne. Jesteśmy zbyt pogrążeni w strachu i potrzebie kontroli.

Możemy jednak stawiać małe codzienne kroki, reagując z pewnością i otwartym umysłem na wszystko, co nam się przydarza. Wraz z praktyką takie podejście stanie się dla ciebie bardziej naturalne i zobaczysz, że twoje życie się zmienia, a pokój jest twoim stałym towarzyszem drogi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.