Niepewność co do przyszłości - jak sobie z nią poradzić?

Niepewność co do przyszłości może stale powodować stres i niepokój. Co możesz zrobić, aby to zminimalizować?
Niepewność co do przyszłości - jak sobie z nią poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 08 sierpnia, 2022

Czy to się naprawdę stanie? A jeśli tak się stanie? A jeśli nie? Niepewność co do przyszłości często nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Kiedy nie możemy tolerować niepewności, dręczą nas pytania o przyszłość, o odległe scenariusze, które mogą nas zdezorientować. Jednak to nadmierne zamartwianie się sprawia, że wydaje się ono jeszcze ważniejsze i przerażające. To z kolei sprawia, że nasze lęki i zmartwienia rosną.

Co więcej, nadmierna niepewność co do przyszłości działa również w przeciwnym kierunku: zamiast pozwalać nam wymyślać rozwiązania, blokuje nas, zaciągając umysł w ślepy zaułek. Aby nauczyć się tolerować niepewność, koniecznie musimy zaakceptować jej istnienie. Chodzi o zbadanie sytuacji, aby odróżnić aspekty pod naszą kontrolą od innych poza naszą kontrolą.

Trzeba zacząć od tego punktu pokory; pomoże nam to również lepiej tolerować frustrację. Niektóre z kluczy do zarządzania niepewnością są następujące.

1. Niepewność co do przyszłości – przewiduj, ale nie martw się

Jedną z rekomendacji dotyczących tolerowania niepewności jest skupienie naszych wysiłków na aspektach, które możemy przewidzieć i przewidzieć. W ten sposób odwracamy naszą uwagę od prawdopodobnych sytuacji, które wywołują jedynie niepokój i zmartwienie.

Bycie zajętym sprawia, że jesteśmy proaktywni. Martwienie się wprawia nas w stagnację i niepokój. Niepokój spowodowany niepewnością paraliżuje nas i podsyca błędne koło zmartwień.

2. Wyobraź sobie, czego się boisz i skojarz to ze swoimi zasobami

Z pewnością sytuacja, która powoduje niepokój, już raz po raz paradowała w twoim umyśle, powodując niepokój i poczucie utraty kontroli. Teraz powinieneś spróbować jeszcze jednego kroku i zadać sobie pytanie, jakie masz zasoby i mocne strony, aby się z tym zmierzyć.

Wyobrażenie sobie pozytywnego rozwiązania to sposób na zmniejszenie dyskomfortu. To z kolei otwiera drzwi do rozwiązania problemu.

3. Naucz się rozpoznawać swoje emocje i akceptować je

Niezbędna jest wiedza o tym, co myślimy o pewnych sprawach i jakie rzeczy wywołują określone emocje. Nie jest konieczne, abyśmy byli silni przed innymi, gdy tak naprawdę potrzebujemy powstrzymywania.

Uczenie się wyrażania i opanowywania emocji zamiast unikania ich lub uciekania od nich pozwala nam być lepiej przygotowanym i lepiej kontrolować siebie.

4. Unikaj kompulsywnego działania

Bardzo wyraźnym tego przykładem jest to, co wydarzyło się w wielu miejscach podczas pandemii. Nagle świat stanął w obliczu niekorzystnej, bezprecedensowej sytuacji, o której niewiele było wiadomo.

Logiczne było, że pierwszymi reakcjami były niepewność i udręka. Jednak posiadanie telewizora włączonego przez cały dzień w celu sprawdzenia liczby hospitalizowanych osób przyniosło efekt przeciwny do zamierzonego: generowało tylko więcej niepokoju i cierpienia. Dlatego ważne jest unikanie zachowań reasekuracyjnych, które powodują efekt odbicia. Z kolei trzeba bardzo dobrze dobierać źródła informacji.

5. Znajdź punkty zakotwiczenia

Wiele razy możemy wejść na ślepo po ścieżce lub kiedy podejmujemy decyzję. Można jednak poszukać punktów zaczepienia i fundamentów, które nas wesprą. Oto kilka świetnych przykładów punktów kontrolnych:

Każdy powinien wiedzieć, co jest dla niego ważne i gdzie znaleźć schronienie, gdy pojawi się niepewność.

6. Ćwicz techniki relaksacyjne

Na przykład możesz to zrobić poprzez ćwiczenia oddechowe, które pomogą Ci zachować spokój. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym również praktyka uważności ze swoim hasłem „tu i teraz”.

7. Walcz ze swoimi myślami, aby tolerować niepewność

Musimy wiedzieć, że nasze myśli nie są rzeczywistością, ale konstrukcją umysłu. Dlatego też musimy odważyć się z nimi polemizować, kwestionować rzekomą prawdę, pod którą kryją się te stwierdzenia i relatywizować to, co jest przedstawiane jako groźne.

Wielokrotnie mamy tendencję do wyolbrzymiania pewnych negatywnych aspektów i przeceniania ich użyteczności i prawdopodobieństwa. Inną możliwą ścieżką jest zadawanie sobie pytania, czego nam brakuje lub co zostawiamy na boku, myśląc tak dużo na pewien temat.

Zobacz też: Zmartwienia nie pozwalają ci spać – co zrobić?

Kobieta wypoczywa na sofie
Nauka medytacji i obserwowania naszych myśli to bardzo zdrowa, regularna praktyka, która zmniejsza niepokój.

Konsekwencje niezdolności do tolerowania niepewności

Życie w poszukiwaniu pewności nie tylko pozbawia nas radości z teraźniejszości, ale także zamienia przyszłość w coś, czego należy się bać. Poddaje nas stanom przewlekłego stresu i może doprowadzić nas do złożonych stanów, takich jak:

Są pewne kwestie, na które nie ma rozstrzygających odpowiedzi. W takich przypadkach nie zawsze możemy uzyskać pożądane zakończenie. Jednak im więcej czegoś szukamy, tym bardziej niepewnie się poczujemy. Dzieje się tak, ponieważ ostatecznie kierujemy się uprzedzeniami poznawczymi.

Wreszcie, jak wskazuje Rebecca Solnit w swojej książce The Field Guide to Getting Lost, fakt nieznajomości i poruszania się w nieznanym terenie może być końcówką wątku do znalezienia innego wyjścia, do nauki patrzenia na rzeczy z innym oczy i odnalezienie siebie. W ten sposób niepewność może być świetnym sposobem na rozwój naszej kreatywności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moscoso, M. S. (2010). El estrés crónico y la Terapia Cognitiva Centrada en Mindfulness: Una nueva dimensión en psiconeuroinmunología. Persona: Revista de la Facultad de Psicología, (13), 11-29.
  • García-Diex, Gustavo, & García-De-Silva, Rafael, & Moñivas, Agustín (2012). MINDFULNESS (ATENCIÓN PLENA): CONCEPTO Y TEORÍA. Portularia, XII( ),83-89.[fecha de Consulta 3 de Julio de 2022]. ISSN: 1578-0236. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=161024437009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.