Prawidłowe przechowywanie jaj — w lodówce czy poza nią?
Wiele osób zastanawia się, jak powinno przebiegać prawidłowe przechowywanie jaj? Skoro w sklepach znajdujemy je w temperaturze pokojowej, to dlaczego wiele osób skłania się do przechowywania ich w lodówce? Aby zawsze cieszyć się produktem świeżym i korzystnym dla zdrowia, dowiedz się, na czym polega prawidłowe przechowywanie jaj.
Prawidłowe przechowywanie jaj
Jajka są optymalnym pokarmem do spożycia przez ludzi. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Advances in Food and Nutrition Research, są one najlepszym źródłem białka w diecie, ponadto są bogate w niezbędne witaminy i minerały. Powinniśmy jednak wiedzieć, jak powinno przebiegać prawidłowe przechowywanie jaj.
W domu najlepiej przechowywać je w lodówce, zwłaszcza latem. Ponadto białka jaj są bardzo gęste i wraz z upływem dni do wnętrza jaja przedostają się niewielkie ilości powietrza, wypychając białko i zmniejszając jego gęstość. Najlepiej zostawić jajka w kartoniku na półce w lodówce. Wiele osób umieszcza je na tackach na jajka. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ jest to obszar o największych wahaniach temperatury w lodówce.
Pozostawienie jajek w kartonie chroni je przed zmianami temperatury, zapachami, uderzeniami i kontaktem z innymi produktami spożywczymi. Ponadto karton zawiera datę ważności, która pomaga ustalić kiedy należy je spożywać.
Dlaczego więc mają temperaturę pokojową w supermarkecie?
Ponieważ jajka nie wymagają zimna, można je przechowywać w temperaturze pokojowej. W rzeczywistości nie powinno się ich przechowywać w miejscach narażonych na zmianę temperatury. Z tego powodu w marketach nie przechowuje się ich w lodówce. Nagła zmiana temperatury może spowodować pęknięcie naskórka, czyli cienkiej warstwy otaczającej jajko pod skorupką.
Dlatego dobrym pomysłem jest przechowywanie jajek w stałej temperaturze. Łatwiej to osiągnąć, jeśli zostaną pozostawione w supermarkecie w temperaturze pokojowej.
Zobacz również: Białko jaja kurzego – poznaj niezwykłe korzyści dla skóry
Inne kwestie
Jak rozpoznać, czy jajko jest świeże?
Jednym ze sposobów oceny świeżości jest sprawdzenie konsystencji białka jaja. Świeże jajko ma dwa dobrze odróżnione obszary w białku jajka; jeden bardziej spójny, a drugi bardziej płynny. Gdy jajko jest świeże, gęste białko jaja jest jędrniejsze i galaretowate. Jajko traci swoją jędrność gdy traci świeżość. Kiedy trudno jest odróżnić te dwa obszary, jajko nie jest tak świeże.
Innym sposobem oceny świeżości jest włożenie jajka do szklanki wody. Jeśli tonie, oznacza to, że ma mało powietrza i jest świeże.
Czy można bezpiecznie jeść jajka po upływie terminu ważności?
Jeśli przechowujesz je w lodówce, a ich skorupka jest nienaruszona i czysta, możesz jeść jajka kilka dni po wskazanej dacie przydatności do spożycia. Data „najlepiej spożyć przed” i data ważności nie są takie same. Jaja można uważać za świeże, o ile były przechowywane w odpowiedni sposób.
Zobacz też: Jajka – jedz je kilka razy w tygodniu
Czy jajka powinny być myte?
Jajka można myć przed spożyciem, ale nie bezpośrednio po zakupie. Dzieje się tak, ponieważ ciśnienie wody może uszkodzić naskórek, narażając go w ten sposób na salmonellę.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Clinical Microbiology Reviews, bakteria ta jest zdolna do wywoływania od łagodnych do ciężkich problemów żołądkowych i jelitowych.
Zakażenie salmonellą może wystąpić, jeśli nie zapewniasz właściwych warunków sanitarnych w kuchni. Dlatego warto wziąć pod uwagę następujące elementy:
- Myj ręce podczas pracy z jajkami.
- Po pracy z jajkami umyj naczynia.
- W pełni ugotuj jajka.
- Przechowuj je w lodówce, jeśli nie zamierzasz ich od razu zjeść.
- Nie zostawiaj ich w temperaturze pokojowej, zwłaszcza latem.
Prawidłowe przechowywanie jaj to nic trudnego
Prawidłowe przechowywanie jaj w dobrym stanie nie jest trudne. Po prostu upewnij się, że ich nie myjesz jeśli nie przeznaczasz do natychmiastowego spożycia. Jak wyjaśniliśmy powyżej, najlepiej przechowywać je w lodówce. Mimo to dobrze dostosowują się do wielu różnych warunków temperaturowych i wilgotności wewnątrz kartonu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Estrada, M. M., Galeano, L. F., Herrera, M. R., & Restrepo, L. F. (2010). Efecto de la temperatura y el volteo durante el almacenamiento sobre la calidad del huevo comercial. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias, 23(2), 183-190.
- Fernandez, M. L. (2010). Effects of eggs on plasma lipoproteins in healthy populations. Food & function, 1(2), 156-160.
- Instituto de estudios del huevo.