Prąd – 7 sposobów na mniejsze rachunki
Nieważne czy kieruje Tobą chęć posiadania niższych rachunków za prąd czy chcesz dbać o naszą planetę (lub może oba) w tym artykule dowiesz się jak skutecznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej.
A najważniejsze w tym wszystkim jest to, że nieznacznie zmieniając kilka naszych nawyków możemy znacząco obniżyć nasze comiesięczne rachunki za prąd.
Wskazówki jak wydawać mniej pieniędzy w rachunkach za prąd
Jeżeli otrzymałeś rachunek za energię elektryczną, a jego wysokość jest większa niż w poprzednim okresie rozliczeniowym to zwróć uwagę na poniższe wskazówki. Nie oznacza to, że będziesz musiał siedzieć wieczorami w ciemności lub chodzić wcześniej spać, aby płacić mniej za rachunki.
Wystarczy stosować się regularnie do niektórych praktyk, a inne delikatnie zmodyfikować. Przykładowo:
1. Zatrudnij eksperta
Ten krok może się wydawać bez sensu, ponieważ wymaga wydawania dodatkowej sumy pieniędzy. Jednakże w dłuższej perspektywie powinno być to traktowane jako inwestycja.
Elektryk – specjalista może powiedzieć Ci, czy nie masz w domu żadnych przecieków powietrznych, czy grzejniki w domu działają prawidłowo lub czy poszczególne urządzenia elektryczne w domu nie zużywają więcej prądu niż powinny.
2. Kupuj efektywne i ekonomiczne urządzenia do domu
Bardzo często zdarza się, że technik powie Ci, że niektóre z Twoich urządzeń domowych takich jak sprzęt kuchenny lub pralka zużywa zdecydowanie więcej energii elektrycznej niż powinna. Może to być czas na zainwestowanie w nowoczesny sprzęt AGD, który pomoże Ci oszczędzać pieniądze za prąd.
Zawsze zwracaj uwagę na poziom zużycia elektrycznego urządzeń domowych. Poziom oszczędności energetycznej jest usystematyzowany od litery A do litery G, gdzie litera A oznacza urządzenia najbardziej ekonomiczne.
Te informacje zawsze są dołączone do urządzeń domowych, które używają energii elektrycznej: lodówek, zamrażarek, zmywarek, pralek, suszarek, a nawet żarówek.
Pomimo tego, że nowoczesne urządzenia nie należą do najtańszych, to zdecydowanie obniżą Twoje miesięczne opłaty za prąd.
3. Izoluj drzwi i okna, a zapłacisz mniej za prąd
Możesz to zrobić samodzielnie lub wynająć kogoś kto zrobi to za Ciebie, ponieważ niesamowicie ważne jest aby mieć szczelne drzwi i okna, nie tracąc przy tym ciepła lub chłodu. Pistolet silikonowy lub paski izolacyjne we framugach w wielu przypadkach są rozwiązaniem absolutnie wystarczającym.
Nie są to jedyne rozwiązania, ale zdecydowanie należą do tych najbardziej budżetowych i praktycznych.
Dodatkowo możesz powiesić na oknach grube zasłony, które działają jako warstwa izolacyjna dla Twojego domu. Przykładowo w czasie zimy zasłony pomogą w likwidowaniu zimnych punktów, a latem pomogą trzymać gorąc na zewnątrz. Otwórz okna, rozsuń zasłony w momencie zachodu słońca w celu cyrkulacji powietrza z domu i dworu.
4. Używaj sprzętów gospodarstwa domowego w sposób prawidłowy
Zdecydowana większość naszych rachunków za prąd jest konsekwencją używania sprzętów gospodarstwa domowego. Właśnie dlatego, możesz dużo zaoszczędzić jeżeli używasz ich w prawidłowy i efektywny sposób.
Przykładowo, zawsze powinieneś odmrozić zamrażalnik (urządzenie, które zużywa bardzo dużo energii) kiedy warstwa lodu przekracza 5 mm. Dodatkowo – pamiętaj, aby zawsze zamykać drzwi zamrażalnika jak najszybciej.
W przypadku pralki, staraj się wybierać krótsze programy prania i te, które używają zimnej wody. Możesz również prać rzadziej, upewniając się, że ładunek pralki będzie pełny… identyczna sytuacja tyczy się zmywarek.
Dodatkowo, gdy używasz żelazka – nie włączaj na najwyższą możliwą temperaturę i zawsze odłączaj je od źródła energii jak najszybciej; używaj je do momentu gdy jest jeszcze nagrzane.
Przeczytaj również: Promieniowanie elektromagnetyczne; wpływ na zdrowie
Jeżeli chodzi o piekarnik i kuchenkę to w momencie gdy są włączone, staraj się umieścić w nich jak najwięcej różnych potraw, które mogą się gotować w tym samym czasie. Inna kwestią są domowe urządzenia, które cały czas są w opcji „standby” – telewizory, sprzęty audio czy komputery.
Nawet jeżeli myślisz, że nie zużywają wtedy prądu, to jesteś w wielkim błędzie. Najlepsze co możesz zrobić to upewnić się, że na urządzeniach nie wyświetla się czerwona lampka. Nie zawsze występuje konieczność odłączania urządzenia od prądu.
5. Kupuj żarówki o niskiej konsumpcji energii elektrycznej
Jeżeli chcesz płacić mniej za prąd, to polecamy wymienić żarówki w Twoim całym domu. Najbardziej polecane modele to te, które mają niskie zużycie prądu lub żarówki typu LED. Są one droższe od tych tradycyjnych, ale ich żywotność jest zdecydowanie większa i często przekracza 10 tysięcy godzin, przy czym się nie nagrzewają.
Dodatkowo poza wymianą samych żarówek na nowe, zalecamy wyłączać wszelkie źródła światła, których nie używamy lub nie są nam do niczego potrzebne. Kiedy opuszczasz jakieś pomieszczenie, zgaś światło.
Otwórz okna i odsłoń zasłony, aby wykorzystywać maksymalnie źródło naturalnego oświetlenia pochodzącego od słońca.
6. Bierz szybkie prysznice, by zmniejszyć rachunki za prąd
Bardzo przyjemnym dla nas uczuciem jest stać w kabinie prysznicowej pod strumieniem ciepłej wody po długim i ciężkim dniu w pracy. Jednakże ten zły nawyk może być najbardziej zbrodniczy w kontekście naszych comiesięcznych rachunków za energie elektryczną. Właśnie z tego powodu, kiedy bierzesz prysznic gorącą wodą, pamiętaj żeby nie trwał on dłużej niż 7 minut.
Dodatkowo ustaw temperaturę wody na niższą. Pomimo tego, że domyślnie gorąca woda jest ustawiona zazwyczaj na 60 C, zmień ją na 40 C. Staraj się mieszać zimną wodę z gorącą, a zaoszczędzisz w ten sposób znaczącą ilość zużywanej energii.
7. Nie ogrzewaj/chłodź domu gdy nikogo nie ma w środku
Prawdą jest, że każdy lubi wracać do domu gdzie panuje idealna temperatura. Nie ważne czy jest to okres zimowy czy letni. Jednakże nie powinniśmy pozostawiać włączonych grzejników czy klimatyzacji gdy nie ma nas w domu. Zużycie energii będzie na stałym wysokim poziomie, tak samo jak i nasze rachunki za prąd.
Powinieneś włączać te urządzenia dopiero w chwili gdy wchodzisz do swojego domu lub tuż przed. Warto przypomnieć, że istnieją urządzenia i aplikacje dzięki którym możesz obsługiwać sprzęty gospodarstwa domowego zdalnie z poziomu telefonu.
Przykładowo aplikacja umożliwi Ci włączenie poszczególnych urządzeń na 20 minut przed Twoim przybyciem do domu. Dodatkowo istnieją urządzenia, która można zaprogramować tak aby działały w określonych porach podczas dnia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ahorrar electricidad en casa | Sostenibilidad para todos. (n.d.). Retrieved December 23, 2018, from https://www.sostenibilidad.com/vida-sostenible/ahorrar-electricidad-en-casa/