Poznaj najlepsze pozycje do uprawiania jogi we dwoje

Dowiedz się, jak zwiększyć zaufanie w swoim związku dzięki ćwiczeniom jogi we dwoje.
Poznaj najlepsze pozycje do uprawiania jogi we dwoje
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Osiąganie elastycznej, ale spójnej relacji to zadanie, które wykonujemy dzień po dniu. Uprawianie jogi we dwoje to coś, co może dać bardzo pozytywne rezultaty.

Wzmacniamy w ten sposób bliskość, zaangażowanie, elastyczność fizyczną i emocjonalną oraz inne aspekty związku. Korzyści płynące z jogi są tak samo ważne dla jednostki, jak i dla pary.

Pozycje do uprawiania jogi we dwoje, które ożywią twój związek

Niektóre z tych pozycji są przeznaczone wyłącznie dla par, ale inne to klasyczne asany przystosowane do wykonywania z partnerem.

1. Pies z głową w dół

Joga jako para.
 • Przyjmujesz klasyczną postawę tej asany i kładziesz ręce na podłodze nieco bardziej wysunięte do przodu niż ramiona.
 • Najpierw musisz podeprzeć kolana, aby sprawdzić, czy znajdują się na wysokości bioder, a następnie zacznij się podnosić.
 • Nogi pozostaną proste, a podporą będą dłonie i palce u nóg.
 • Twój partner ustawia się z przodu, kładąc stopy po obu stronach twoich dłoni.
 • Następnie opiera dłonie na twoich plecach w okolicy lędźwiowej, w trudniejszej wersji może również wykonać lekki skłon.
 • Musicie utrzymać ciężar przez trzy oddechy. Następnie zamieńcie się pozycjami.

Te pozycje jogi we dwoje nie tylko pozwolą stworzyć bliższą więź ze swoim partnerem, ale także  zwiększą korzyści płynące z rozciągania kręgosłupa.

Joga to praktyka, która może zapewnić dobre samopoczucie, także w sferze seksualnej.

2. Kąt boczny

Pozycje jogi w parze

To ćwiczenie pomoże poprawić elastyczność mięśni i wzmocnić kręgosłup. To jedno z najprostszych ćwiczeń, jeśli chodzi o pozycje jogi do wykonania we dwoje. Pogłębia również poziom zaufania i harmonii, co bardzo korzystnie wpłynie na twój związek.

 • Para siedzi naprzeciw siebie, z rozłożonymi nogami, w pozycji jak do rozciągania.
 • Trzymajcie plecy prosto i spróbujcie dotknąć rękami ud partnera, obydwóch w tym samym czasie.
 • Odpocznijcie i powtórzcie kilka serii, jeśli czujecie się komfortowo.

3. Pozycje jogi we dwoje – podwójne drzewo

To ćwiczenie zaczyna się od pozycji stojącej i kończy na podłodze. Chodzi o wzmocnienie wzajemnego zaufania i poprawę równowagi podczas ruchów. Ważne jest, aby zachować pełną koncentrację i utrzymywać rytmiczny oddech.

 • Para staje plecami do siebie, splata ręce za sobą i bierze głęboki oddech.
 • Po kilku sekundach oboje zaczynają schodzić w dół, powoli, płynnie i zgodnie.
 • Kontynuują, aż dotrą do podłogi i osiągną pozycję siedzącą, cały czas nie puszczając rąk.

4. Kwadrat

To jest prawdopodobnie propozycja dla bardziej odważnych lub tych, którzy mają większe doświadczenie w jodze. Formowanie kwadratu poprzez łączenie ciał jest możliwe a jednocześnie dobrze wpływa na zdrowie. Do osiągnięcia idealnej postawy potrzebna jest siła i zaufanie.

 • Jeden z partnerów siedzi z prostymi plecami i wyciągniętymi do przodu nogami. Drugi partner robi to samo, ale w odwrotnej pozycji i w powietrzu.
 • Chodzi o to, że kładzie ręce na nogach partnera i wyciąga własne nogi do góry, opierając je o drugą osobę.

Ta pozycja jogi we dwoje w rzeczywistości jest prostsza niż się wydaje. Natomiast korzyści będzie można zauważyć w zwiększeniu siły ramion i brzucha. Ponadto, według badań kwadrat może poprawić krążenie krwi.

5. Powitanie słońca

Jeśli chodzi o pozycje do uprawiania jogi we dwoje, ta jest idealna na rozpoczęcie poranka pełnego pozytywnej energii. Ponadto zajmie tylko minutę i oboje możecie cieszyć się lepszą elastycznością oraz świeżym powietrzem.

 • Połóżcie się twarzą w dół obok siebie, stopy razem i dłonie razem na wysokości klatki piersiowej.
 • Napełnijcie płuca powietrzem, odchylając się lekko do tyłu i prostując ramiona, a następnie zróbcie wydech, pochylając się do przodu tak daleko, jak to możliwe.
 • Przy drugim oddechu wstrzymajcie oddech, a podczas wydechu ponowie zbliżcie klatkę piersiową do podłogi.

Kluczem do sukcesu w tej pozycji jest koncentracja i harmonijne wykonywanie ruchów jednocześnie.

Możesz się zrelaksować dzięki: 6 ćwiczeń jogi, aby osiągnąć lepszy relaks

6. Pełna pozycja łodzi

Dobre trawienie to podstawowy warunek zdrowia dla każdego, a ta pozycja jogi ułatwia ten proces. Jest również korzystna dla osób cierpiących na bóle krzyża.

 • Usiądźcie naprzeciw siebie z wyprostowanymi nogami i plecami. Przez cały czas utrzymujcie proste plecy.
 • Następnie podnieście nogi i trzymajcie się za ręce, aby utrzymać równowagę.

Jak we wszystkich tych ćwiczeniach, musicie kontrolować swój oddech i starać się pozostać w kontakcie ze sobą przez cały czas.

7. Pozycja pół lotosu

Kobieta robi joga.

Para może wykorzystać tę pozycję do wzmocnienia kości krzyżowej, a także obszaru nerwu kulszowego. Bardzo dobrze wpływa również na kolana, biodra, a także całe kończyny dolne.

 • Oboje partnerzy siedzą w pozycji lotosu opierając się plecami o siebie z rękami uniesionymi i trzymają się za ręce, nie tracąc pozycji.
 • Trzymają tę pozę przez kilka sekund, harmonizując oddech.
 • Potem chwilę odpoczywają i powtarzają jeszcze kilka razy.

Podsumowując

Te pozycje do uprawiania jogi we dwoje to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu i tworzenie większego zaufania w związku.

Każda pozycja zapewnia korzyści dla różnych części ciała. Rozładowanie napięć i wspólne spędzanie czasu to jedna z największych zalet uprawiania jogi z partnerem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Garfinkel, M., & Schumacher, H. R. (2000). Yoga. Rheumatic Disease Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/S0889-857X(05)70126-5
 • Balasubramaniam, M., Telles, S., & Doraiswamy, P. M. (2013). Yoga on our minds: A systematic review of yoga for neuropsychiatric disorders. Frontiers in Psychiatry. https://doi.org/10.3389/fpsyt.2012.00117
 • Streeter, C. C., Whitfield, T. H., Owen, L., Rein, T., Karri, S. K., Yakhkind, A., … Jensen, J. E. (2010). Effects of Yoga Versus Walking on Mood, Anxiety, and Brain GABA Levels: A Randomized Controlled MRS Study. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2010.0007
 • Woolery, A., Myers, H., Sternlieb, B., & Zeltzer, L. (2004). A yoga intervention for young adults with elevated symptoms of depression. Alternative Therapies in Health and Medicine. https://doi.org/March/April 2004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.