Poznaj najlepsze pozycje do uprawiania jogi we dwoje
Osiąganie elastycznej, ale spójnej relacji to zadanie, które wykonujemy dzień po dniu. Uprawianie jogi we dwoje to coś, co może dać bardzo pozytywne rezultaty.
Wzmacniamy w ten sposób bliskość, zaangażowanie, elastyczność fizyczną i emocjonalną oraz inne aspekty związku. Korzyści płynące z jogi są tak samo ważne dla jednostki, jak i dla pary.
Pozycje do uprawiania jogi we dwoje, które ożywią twój związek
Niektóre z tych pozycji są przeznaczone wyłącznie dla par, ale inne to klasyczne asany przystosowane do wykonywania z partnerem.
1. Pies z głową w dół
- Przyjmujesz klasyczną postawę tej asany i kładziesz ręce na podłodze nieco bardziej wysunięte do przodu niż ramiona.
- Najpierw musisz podeprzeć kolana, aby sprawdzić, czy znajdują się na wysokości bioder, a następnie zacznij się podnosić.
- Nogi pozostaną proste, a podporą będą dłonie i palce u nóg.
- Twój partner ustawia się z przodu, kładąc stopy po obu stronach twoich dłoni.
- Następnie opiera dłonie na twoich plecach w okolicy lędźwiowej, w trudniejszej wersji może również wykonać lekki skłon.
- Musicie utrzymać ciężar przez trzy oddechy. Następnie zamieńcie się pozycjami.
Te pozycje jogi we dwoje nie tylko pozwolą stworzyć bliższą więź ze swoim partnerem, ale także zwiększą korzyści płynące z rozciągania kręgosłupa.
Joga to praktyka, która może zapewnić dobre samopoczucie, także w sferze seksualnej.
2. Kąt boczny
To ćwiczenie pomoże poprawić elastyczność mięśni i wzmocnić kręgosłup. To jedno z najprostszych ćwiczeń, jeśli chodzi o pozycje jogi do wykonania we dwoje. Pogłębia również poziom zaufania i harmonii, co bardzo korzystnie wpłynie na twój związek.
- Para siedzi naprzeciw siebie, z rozłożonymi nogami, w pozycji jak do rozciągania.
- Trzymajcie plecy prosto i spróbujcie dotknąć rękami ud partnera, obydwóch w tym samym czasie.
- Odpocznijcie i powtórzcie kilka serii, jeśli czujecie się komfortowo.
Znajdź więcej ćwiczeń tutaj: Ćwiczenie jogi w parze to sposób na wzmocnienie relacji
3. Pozycje jogi we dwoje – podwójne drzewo
To ćwiczenie zaczyna się od pozycji stojącej i kończy na podłodze. Chodzi o wzmocnienie wzajemnego zaufania i poprawę równowagi podczas ruchów. Ważne jest, aby zachować pełną koncentrację i utrzymywać rytmiczny oddech.
- Para staje plecami do siebie, splata ręce za sobą i bierze głęboki oddech.
- Po kilku sekundach oboje zaczynają schodzić w dół, powoli, płynnie i zgodnie.
- Kontynuują, aż dotrą do podłogi i osiągną pozycję siedzącą, cały czas nie puszczając rąk.
4. Kwadrat
To jest prawdopodobnie propozycja dla bardziej odważnych lub tych, którzy mają większe doświadczenie w jodze. Formowanie kwadratu poprzez łączenie ciał jest możliwe a jednocześnie dobrze wpływa na zdrowie. Do osiągnięcia idealnej postawy potrzebna jest siła i zaufanie.
- Jeden z partnerów siedzi z prostymi plecami i wyciągniętymi do przodu nogami. Drugi partner robi to samo, ale w odwrotnej pozycji i w powietrzu.
- Chodzi o to, że kładzie ręce na nogach partnera i wyciąga własne nogi do góry, opierając je o drugą osobę.
Ta pozycja jogi we dwoje w rzeczywistości jest prostsza niż się wydaje. Natomiast korzyści będzie można zauważyć w zwiększeniu siły ramion i brzucha. Ponadto, według badań kwadrat może poprawić krążenie krwi.
5. Powitanie słońca
Jeśli chodzi o pozycje do uprawiania jogi we dwoje, ta jest idealna na rozpoczęcie poranka pełnego pozytywnej energii. Ponadto zajmie tylko minutę i oboje możecie cieszyć się lepszą elastycznością oraz świeżym powietrzem.
- Połóżcie się twarzą w dół obok siebie, stopy razem i dłonie razem na wysokości klatki piersiowej.
- Napełnijcie płuca powietrzem, odchylając się lekko do tyłu i prostując ramiona, a następnie zróbcie wydech, pochylając się do przodu tak daleko, jak to możliwe.
- Przy drugim oddechu wstrzymajcie oddech, a podczas wydechu ponowie zbliżcie klatkę piersiową do podłogi.
Kluczem do sukcesu w tej pozycji jest koncentracja i harmonijne wykonywanie ruchów jednocześnie.
Możesz się zrelaksować dzięki: 6 ćwiczeń jogi, aby osiągnąć lepszy relaks
6. Pełna pozycja łodzi
Dobre trawienie to podstawowy warunek zdrowia dla każdego, a ta pozycja jogi ułatwia ten proces. Jest również korzystna dla osób cierpiących na bóle krzyża.
- Usiądźcie naprzeciw siebie z wyprostowanymi nogami i plecami. Przez cały czas utrzymujcie proste plecy.
- Następnie podnieście nogi i trzymajcie się za ręce, aby utrzymać równowagę.
Jak we wszystkich tych ćwiczeniach, musicie kontrolować swój oddech i starać się pozostać w kontakcie ze sobą przez cały czas.
7. Pozycja pół lotosu
Para może wykorzystać tę pozycję do wzmocnienia kości krzyżowej, a także obszaru nerwu kulszowego. Bardzo dobrze wpływa również na kolana, biodra, a także całe kończyny dolne.
- Oboje partnerzy siedzą w pozycji lotosu opierając się plecami o siebie z rękami uniesionymi i trzymają się za ręce, nie tracąc pozycji.
- Trzymają tę pozę przez kilka sekund, harmonizując oddech.
- Potem chwilę odpoczywają i powtarzają jeszcze kilka razy.
Podsumowując
Te pozycje do uprawiania jogi we dwoje to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu i tworzenie większego zaufania w związku.
Każda pozycja zapewnia korzyści dla różnych części ciała. Rozładowanie napięć i wspólne spędzanie czasu to jedna z największych zalet uprawiania jogi z partnerem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Garfinkel, M., & Schumacher, H. R. (2000). Yoga. Rheumatic Disease Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/S0889-857X(05)70126-5
- Balasubramaniam, M., Telles, S., & Doraiswamy, P. M. (2013). Yoga on our minds: A systematic review of yoga for neuropsychiatric disorders. Frontiers in Psychiatry. https://doi.org/10.3389/fpsyt.2012.00117
- Streeter, C. C., Whitfield, T. H., Owen, L., Rein, T., Karri, S. K., Yakhkind, A., … Jensen, J. E. (2010). Effects of Yoga Versus Walking on Mood, Anxiety, and Brain GABA Levels: A Randomized Controlled MRS Study. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2010.0007
- Woolery, A., Myers, H., Sternlieb, B., & Zeltzer, L. (2004). A yoga intervention for young adults with elevated symptoms of depression. Alternative Therapies in Health and Medicine. https://doi.org/March/April 2004