Poznaj źródła kolagenu i jego znaczenie dla organizmu

Poznaj źródła kolagenu i jego znaczenie dla organizmu

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca, 2021

Dziś opowiemy Wam, jakie jest znaczenie i źródła kolagenu, jednego z najważniejszych białek w ludzkim organizmie. Jest on jednym z najbardziej obficie występujących białek w ludzkim ciele, jest bowiem składnikiem wielu naszych tkanek.

W naszym artykule przedstawimy Ci główne znaczenie i typowe źródła kolagenu, a także inne istotne fakty z nim związane.

Co to jest kolagen?

Kolagen to podstawowy składnik ludzkiego organizmu. To białko stanowiące około jednej czwartej wszystkich białek w organizmie. Dlatego można je nazwać najważniejszym ze wszystkich.

Kolagen występuje w wielu tkankach. Wśród nich wymienić możemy skórę, chrząstki, kości, więzadła, mięśnie oraz ścięgna. Tworzy bardzo wytrzymałe i elastyczne włókna, których zadaniem jest uelastycznienie tkanek, zapewnienie im podparcia i odporności.

Właśnie ze względu na to, że jest to tak istotna i obecna w tak wielu tkankach substancja, utrzymanie minimalnego i stabilnego poziomu kolagenu jest bardzo ważne. Bez wystarczającej ilości kolagenu w ciele wszystkie tkanki, które tworzy, nie byłyby w stanie prawidłowo pełnić swojej funkcji.

Jakie są źródła kolagenu?

Źródłem kolagenu jest jedzenie, głównie pochodzenia zwierzęcego – przede wszystkim mięso. Istnieją ponadto inne pokarmy, które, chociaż nie są źródłem kolagenu, zawierają substancje, które pomagają promować syntezę tego białka w ludzkim ciele. Niektóre z nich są:

  • kwasy tłuszczowe Omega 3, 6 i 9: obecne przede wszystkim w orzechach i rybach, takich jak łosoś. Kwasy tłuszczowe biorą udział w regulacji hormonalnej, która umożliwia organizmowi produkcję kolagenu;
  • witamina A: znajduje się w warzywach, takich jak marchew i melon. Jej minimalna ilość jest niezbędna, aby organizm mógł bez problemu wytwarzać kolagen;
  • witamina C: obecna w owocach cytrusowych, truskawkach i wielu warzywach. Niszczy związki eliminujące kolagen.
Źródła kolagenu
Produkty pochodzenia zwierzęcego są bogate w kolagen, natomiast pokarmy roślinne zawierają substancje stymulujące jego produkcję.

Kolagen a wiek: jaki mają związek?

Od około 30. roku życia organizm stopniowo traci zdolność do produkcji kolagenu. Produkcja kolagenu trwa, ale w coraz mniejszych ilościach.

Wówczas wszystkie tkanki, z których się składa, zaczynają tracić funkcjonalność. Skóra traci elastyczność i pojawiają się zmarszczki. Włosy i paznokcie również stają się bardziej kruche. Co więcej, mogą pojawić się również bóle stawów podczas ruchu oraz bóle mięśni.

Suplementy jako źródło kolagenu

Jak już wspomnieliśmy, utrzymanie minimalnej ilości tego białka w organizmie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jednak nie zawsze jest to możliwe naturalnie.

Wraz z utratą produkcji przez organizm oraz w innych sytuacjach, takich jak uprawianie wyczynowego sportu, ilość kolagenu okazuje się niewystarczająca. W takich przypadkach może zajść potrzeba stosowania suplementów kolagenowych.

Zwykle jest to kolagen hydrolizowany. Każdy może dodać takie hydrolizowany wariant do swojej diety. Mimo to zawsze najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Często bowiem wcale nie jest to konieczne.

Kolagen morski i bydlęcy
Kolagen może być sztucznie inkorporowany w postaci zhydrolizowanej.

Ten artykuł może Cię zainteresować: 7 suplementów, które powinni przyjmować weganie

O kolagenie w skrócie

Kolagen jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania wielu części ciała. Z wiekiem jego produkcja spada, zatem aby utrzymać jego poziom, niezbędna jest odpowiednia dieta, w razie potrzeby uzupełniona suplementami kolagenu.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy musisz włączyć do swojej diety hydrolizowaną formę tego białka, czy nie, zawsze niezbędna jest konsultacja lekarska. Nie każdy bowiem starzeje się jest tak samo i dlatego nie przyjmowanie suplementów nie wymagane we wszystkich okolicznościach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tuero, Beatriz Basabe. “Funciones de la vitamina C en el metabolismo del colágeno.” Rev Cubana Aliment Nutr 14.1 (2000): 46-54.
  • Silva, Tatiane Ferreira da, and Ana Lúcia Barretto Penna. “Colágeno: Características químicas e propriedades funcionais.” Revista do Instituto Adolfo Lutz (2012): 530-539.
  • Abad Expósito, Carlos. “Suplementos de colágeno y efecto en el tratamiento de lesiones articulares.” (2015).
  • Juher, Teresa Figueres, and Esther Basés Pérez. “Revisión de los efectos beneficiosos de la ingesta de colágeno hidrolizado sobre la salud osteoarticular y el envejecimiento dérmico.” Nutrición Hospitalaria 32.1 (2015): 62-66.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.