Poznaj korzyści i zalety eukaliptusa dostępne dla każdego

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, eukaliptus może być doskonałym środkiem do oczyszczania powietrza i eliminowania ewentualnych zarazków, bakterii czy innych drobnoustrojów. W tym celu możemy użyć jego olejku eterycznego.
Poznaj korzyści i zalety eukaliptusa dostępne dla każdego
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Eukaliptus jest znany na całym świecie ze swoich leczniczych właściwości. Z jednej strony może być stosowany w swojej naturalnej postaci (liście i gałązki), z drugiej jako olejek eteryczny. W każdej z jego postaci może być twoim sprzymierzeńcem. Odkryj zalety eukaliptusa.

Zastosowania i zalety eukaliptusa w postaci olejku eterycznego

Korzyści z eukaliptusa.
Olejek ten można kupić w sklepach z produktami medycyny naturalnej, a nawet w aptekach.

Jego główną cechą są właściwości antybiotyczne. Aby zabić bakterie i zarazki na małych przestrzeniach, możesz zrobić mikstury z eukaliptusowego olejku eterycznego. Pomogą oczyścić powietrze z gronkowców i bakterii.

Ponadto można go rozcieńczać wodą, alkoholem lub innymi olejami roślinnymi. Rozcieńczony, można nakładać na skórę gazą, aby wspomóc dezynfekcję i gojenie.

Ponadto może być stosowany w leczeniu opryszczki, trądziku i stanów rakowych.

Środki ostrożności

Olejek eukaliptusowy:

 • Nigdy nie należy go nakładać w czystej postaci na skórę, ponieważ może ją poparzyć.
 • Nie należy go też spożywać – w dużych ilościach może być śmiertelny.
 • Ponadto nie zaleca się jego stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Zastosowania i zalety liści eukaliptusa

Liście eukaliptusa.

W niektórych krajach łatwo jest znaleźć drzewa eukaliptusowe, na przykład w pobliżu domu i zebrać trochę jego liści.

Działają antyseptycznie, wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Są doskonałym sprzymierzeńcem w walce z grypą, nieżytem nosa, zapaleniem oskrzeli czy zapaleniem płuc.

W rzeczywistości, jak podkreślono w publikacji w czasopiśmie medycznym The Laryngoscope , główny składnik aktywny eukaliptusa – cyneol – jest użyteczny jako bezpieczny lek na objawy zapalenia zatok.

Ponadto, National Association for Holistic Aromatherapy (NAHA) ujawniło, że 1,8 % cyneol pomaga oczyścić powietrze z bakterii i innych drobnoustrojów, co ma kluczowe znaczenie dla ochrony zdrowia układu oddechowego.

Ponadto można go wykorzystać w następujący sposób:

 • Inhalacja. Powoli gotuj eukaliptusa i wdychaj parę. Doskonale eliminuje śluz.
 • Stosując kremy na bazie eukaliptusa w okolicach nozdrzy lub na klatce piersiowej uzyskasz działanie wykrztuśne i przeciwzapalne. W rezultacie złagodzisz dyskomfort oddechowy.
 • W naparze pomaga wyeliminować nieświeży oddech. Aby to zrobić, zrób napar z dwóch lub trzech liści w 1,5 litra wody i pij go raz dziennie. Pomoże to usunąć nieprzyjemny zapach z ust i będziesz mógł rozmawiać ze spokojem.

Czy już sprawdziłeś zalety eukaliptusa? Pamiętaj, że chociaż nie zastępuje leczenia, może być przydatny w łagodzeniu niektórych chorób. Zawsze miej go w swojej apteczce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Dixit., A. et al. (2012). Eucalyptus globulus: A new perspective in therapeutics.
 • Elassi, A., et al. (2012). Chemical composition of 8 eucalyptus species’ essential oils and the evaluation of their antibacterial, antifungal, and antiviral activities.
 • Fabio, A., et al. (2007). Screening of the antibacterial effects of a variety of essential oils on respiratory infections.
 • Ramos Alvarenga, R., et al. (2014). Airborne Antituberculosis Activity of Eucalyptus citriodora Essential Oil.
 • Kehrl, W., Sonnemann, U., & Dethlefsen, U. (2004). Therapy for Acute Nonpurulent Rhinosinusitis with Cineole: Results of a Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Trial. Laryngoscope. https://doi.org/10.1097/00005537-200404000-00027

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.