Poznaj godziny snu w odniesieniu do wieku

Poznaj godziny snu w odniesieniu do wieku

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wzorce snu zmieniają się przez całe życie. Właśnie dlatego naukowcy opracowali ogólnie akceptowany przewodnik, który wskazuje odpowiednie godziny snu, dopasowane do potrzeb osób w danym wieku. Poznaj go, aby upewnić się, że zaznajesz wystarczająco dużo odpoczynku.

W dzisiejszych czasach naukowcy wiedzą już, że wzorce snu zmieniają się w zależności od etapu życia. Właśnie dlatego osoby w każdym wieku mają przypisane właściwe godziny snu. W końcu potrzeby i styl życia każdego z nas z czasem ewoluują.

Dlatego też niezwykle ważne jest zaznawanie odpowiedniej ilości odpoczynku, dopasowanej do naszego wieku. Niewystarczająca liczba przespanych godzin może mieć wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jednak nie zaleca się również spania przez zbyt długi czas. Sen odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszych organów, a zwłaszcza mózgu.

Liczba godzin, które powinna przesypiać każda osoba, jest zależna od wielu czynników. Oczywiście istnieje ogólnie określona liczba godzin, którą powinno się przesypiać, ale są to jedynie wskazówki. W niektórych przypadkach właściwa ilość snu może się różnić w zależności od okoliczności i stanu danej osoby.

Godziny snu – znaczenie odpowiedniej jego ilości

Właściwe godziny snu nie są określane jedynie na podstawie wieku. W rzeczywistości określenie rzeczywistego zapotrzebowania na sen jest bardzo skomplikowane. Niektórzy młodzi dorośli funkcjonują doskonale po przespaniu zaledwie sześciu godzin, zaś inni potrzebują aż dziewięciu godzin snu.

Śpiąca kobieta - godziny snu

Świadomość tego, czy śpisz wystarczająco dużo, zależy od czynników, które świadczą o tym, że nie zaznajesz wystarczająco dużo odpoczynku. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli w ciągu dnia czujesz się zaspana i podirytowana, zapewne śpisz zbyt krótko. Poza tym jeżeli budzisz się rano i po kilku minutach znowu zasypiasz, zapewne źle spałaś w nocy.

Istnieje bardzo miarodajny test, który pozwoli Ci odkryć, ile snu potrzebujesz. Wystarczy, że będziesz spała przez 15 dni bez żadnych przeszkód, budzików, itp. Możesz to zrobić na przykład podczas wakacji. Jeśli nie masz zaburzeń związanych ze snem, a Twoje godziny snu pod koniec tego okresu są regularne, możesz założyć, że przesypiasz wystarczającą liczbę godzin.

Godziny snu w zależności od wieku

Jak już zaznaczyliśmy wcześniej, właściwa liczba godzin jest zależna od wieku. National Sleep Foundation (NSF) opracował listę przedstawiającą minimalną i maksymalną liczbę godzin snu dla każdej grupy wiekowej. Stworzono ją na bazie najnowszych badań na ten temat.

Na podstawie danych zawarty w raporcie możemy wyróżnić następujące właściwe ilości snu:

  • Noworodki (0-3 miesiące): od 14 do 17 godzin.
  • Niemowlęta (4-11 miesiące): od 12 do 15 godzin.
  • Małe dzieci (1-2 lata): od 11 do 14 godzin.
  • Dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat): od 10 do 13 godzin.
  • Dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat): od 9 do 11 godzin.
  • Nastolatkowie (14-17 lat): od 8 do 11 godzin.
  • Młodzi dorośli (18-25 lat): od 7 do 9 godzin.
  • Dorośli (26-64 lat). od 7 do 9 godzin.
  • Osoby starsze lub starci dorośli (od 65 roku życia): od 7 do 8 godzin.

Dlaczego wiek wywiera wpływ na godziny snu?

Niemowlęta muszą spać więcej niż dorośli, ponieważ sen odgrywa kluczową rolę w ich rozwoju fizycznym i psychicznym. W trakcie snu organizm dziecka produkuje więcej hormonów wzrostu. Odpowiedni rozwój i dojrzewanie układu nerwowego to niezwykle istotne kwestie.

Ziewający mężczyzna - odpowiednie godziny snu

Poza tym niemowlęta i dzieci stale uczą się czegoś nowego. Sen to jedyny moment w ciągu dnia, który pomaga im zorganizować i skonsolidować informacje, które otrzymały w ciągu dnia. Wraz z rozwojem i dorastaniem liczba godzin snu się zmniejsza.

Z kolei w okresie nastoletnim pojawia się chwilowa nierównowaga rytmu dobowego, który odgrywa rolę naszego wewnętrznego zegara biologicznego. Prowadzi ona do późniejszego kładzenia się spać w nocy, co przekłada się na trudności z wczesnym budzeniem się. Z wiekiem potrzebujemy coraz mniej odpoczynku.

Hipoteza dziadka, który niewiele śpi

Badania opublikowane w ważnym magazynie naukowym sugerują, że za zmienianiem się wzorców spania wraz z wiekiem mogą stać ewolucyjne procesy adaptacyjne. To założenie jest znane jako hipoteza dziadka, który niewiele śpi.

Zgodnie z nią jeden z czynników, który pomógł naszym przodkom przetrwać, to fakt, że ktoś nie spał i czuwał w nocy. Ponieważ starsze osoby miały mniej obowiązków w ciągu dnia, a pełnienie warty nie wymagało specjalnych umiejętności, byli w stanie pełnić tą funkcję.

Wykryto, że w społecznościach prymitywnych starsi ludzie kładą się spać o wiele wcześniej i budzą się przed świtem. Takie wzorce zachowań mogły zostać odziedziczone po naszych przodkach. To doskonale tłumaczy dlaczego godziny snu zmieniają się wraz z wiekiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.